Christopher Lambert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Christophe Guy Dénis Lambert (ur. 29 marca 1957 w Great Neck) – francuski aktor, scenarzysta i producent filmowy urodzony w Stanach Zjednoczonych, makler papierów wartościowych; posiada dwa obywatelstwa i paszporty: USA i Francji.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się i przez pierwsze dwa lata dorastał w Great Neck, w hrabstwie Nassau, w stanie Nowy Jork jako syn francuskich dyplomatów, Yolande (z domu de Caritat de Peruzzis) i Georgesa Lazare’a Maurice’a Lamberta-Lamonda. Jego matka była psychiatrą, a jego ojciec pracował jako ekspert finansowy, zatrudniony w Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 1959 wraz z rodziną przeniósł się do Genewy w Szwajcarii, gdzie spędził dzieciństwo i ukończył prestiżową prywatną szkołę z internatem. Mając dwanaście lat występował w teatrze szkolnym. W wieku szesnastu lat rozpoczął edukację na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, lecz po około sześciu miesiącach wyjechał do Paryża, aby pomóc przyjacielowi prowadzić sklep. Następnie odbył służbę wojskową i został przyjęty jako student dwuletniego wydziału teatralnego do Konserwatorium Paryskiego (Conservatoire de Paris).

Charles Aznavour, właśc. Szahnur Waghinak Aznawurian, orm. Շահնուր Վաղինակ Ազնավուրյան (ur. 22 maja 1924 w Paryżu) – francuski kompozytor, piosenkarz i aktor filmowy pochodzenia ormiańskiego.Isabelle Yasmine Adjani (ur. 27 czerwca 1955 w Paryżu) – francuska aktorka i piosenkarka o kabylskich i niemieckich korzeniach.

Kariera[ | edytuj kod]

Debiutował na kinowym ekranie w komedii Do widzenia, młode chłopaki (Ciao, les mecs, 1979) u boku Charles’a Aznavoura. Później pojawił się w dramacie sensacyjnym Bar z telefonem (Le Bar du téléphone, 1980) z udziałem Richarda Anconiny, obrazie Asfalt (Asphalte, 1981) jako lekarz, dreszczowcu Brudna sprawa (Une sale affaire, 1981), melodramacie Dziwka z historii o miłości (Putain d’histoire d’amour, 1981) w roli inspektora policji, filmie kryminalnym Legalna przemoc (Légitime violence, 1982) jako jockey u boku Thierry’ego Lhermitte oraz w dramacie Słowa i muzyka (Paroles et Musique, 1985) z Catherine Deneuve.

Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella. DJ-e turntabliści posługują się także skreczem.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Jego pierwszym hollywoodzkim filmem był dramat przygodowy Hugh Hudsona Greystoke: Legenda Tarzana, władcy małp (Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes, 1984), gdzie zagrał arystokratę Johna Claytona, wychowanego w dżungli i wśród małp jako Tarzan, który powraca do Anglii, aby zmierzyć się ze swoim przeznaczeniem. Film był nominowany do trzech Oscarów i stał się przełomem w karierze Lamberta. Był na okładkach magazynów takich jak „Vogue Hommes” (w październiku 1984), „GQ” (w grudniu 1984), „TéléStar” (w kwietniu 1987), „Ekran” (w maju 1987), „Ciné Télé Revue” (w październiku 1987), „Elle” (w październiku 1987), „Film” (w marcu 1991), „Max” (w lipcu 1993), „Paris Match” (w lutym 1989, w grudniu 1995), „Gala” (w czerwcu 2010). W melodramacie kryminalnym Luca Bessona Metro (Subway, 1985) z Isabelle Adjani i Jeanem Reno zagrał ekscentrycznego Freda, mieszkańca podziemi paryskiego metra, zakochanego w okradzionej przez siebie kobiecie. Lambert za tę kreację został uhonorowany nagrodą Cezara dla najlepszego aktora roku.

Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.Agnieszka Holland (ur. 28 listopada 1948 w Warszawie) – polska reżyser filmowa i teatralna, także scenarzystka filmowa.

Największą międzynarodową popularność przyniosła mu rola Connora MacLeoda, melancholijnego szkockiego górala, który ginie w czasie bitwy i odkrywa wtedy, że jest nieśmiertelny w filmie fantasy Russella Mulcahy’ego Nieśmiertelny (Highlander, 1986). Wystąpił w teledysku zespołu QueenPrinces of the Universe” (1986), prezentując szermierkę z Freddiem Mercurym. Wkrótce powstały sequele Nieśmiertelny 2: Nowe życie (Highlander II: The Quickening, 1991), Nieśmiertelny III: Czarnoksiężnik (Highlander III: The Sorcerer, 1994) i Nieśmiertelny IV: Ostatnia rozgrywka (Highlander: Endgame, 2000).

John Corbett, właściwie John Joseph Corbett Junior (ur. 9 maja 1961 w Wheeling, w stanie w Wirginii Zachodniej) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy.Sobibór (ros. Собибор) – rosyjski film wojenny z 2018 roku w reżyserii Konstantina Chabienskiego, który jest zarazem odtwórcą głównej roli. Film przedstawia historię powstania w obozie zagłady w Sobiborze w 1943 roku kierowanego przez byłego oficera Armii Czerwonej, por. Aleksandra Pieczerskiego. Jest to reżyserski debiut Chabienskiego.

W ekranizacji powieści Maria Puzo Sycylijczyk (The Sicilian, 1987) w reżyserii Michaela Cimino wcielił się w rolę niepokornego bandyty Salvatore Giuliano, który w latach 40. próbował oderwać Sycylię od Włoch, walczył z mafią, kościołem i rządem. Miał swoją podobiznę kukiełkę we francuskim programie Les Guignols de l’info (1988). W dramacie Agnieszki Holland Zabić księdza (To Kill a Priest, 1988) na podstawie wydarzeń związanych z zabójstwem księdza Jerzego Popiełuszki, zagrał młodego księdza Aleka, którego silne powołanie i zaangażowanie w działalność „Solidarności” wzbudza niepokój polskich komunistów, a oficer SB (Ed Harris) go inwigiluje. Miał pojawić się w reżyserowanym przez Davida Lean Nostromo w 1991, zanim Lean zmarł, a produkcja została wstrzymana. Był producentem filmowym francuskiej komedii Nie ma jak rozwód (Świetnie, moi rodzice się rozwodzą/Génial, mes parents divorcent!, 1991), dreszczowca Mordercza rozgrywka (Knight Moves, 1992), komedii Dziewięć miesięcy (Neuf mois, 1994), francuskiego pierwowzoru późniejszego hitu komediowego z Hugh Grantem Dziewięć miesięcy (1995), oraz dramatu kryminalnego Russella Mulcahy’ego Odkupienie (Resurrection, 1999).

Sycylijczyk (ang. The Sicilian) – amerykański dramat kryminalny z 1987 roku w reżyserii Michaela Cimino, oparty na powieści Mario Puzo pod tym samym tytułem. Choć jest ona powiązana z Ojcem chrzestnym (opowiada o dwuletnim pobycie Michaela Corleone na Sycylii), to z powodu praw autorskich wszystkie odniesienia do rodziny Corleone zostały usunięte z filmu.Nassau – hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork w USA. Populacja wynosi 1 334 544 mieszkańców (stan według spisu z 2000 r.).

W dreszczowcu Stuarta Gordona Forteca (Fortress, 1992) jako John Henry Brennick za złamanie zakazu posiadania więcej niż jednego dziecka trafił do futurystycznego więzienia. W filmie sensacyjnym fantasy Paula W.S. Andersona Mortal Kombat (1995) opartym na grze komputerowej wystąpił jako Raiden. Był wymieniony z imienia w piosence Vincenta Delerma „Cosmopolitan” (2002). W dreszczowcu Sophie Marceau Kobieta z Deauville (2007) zagrał postać detektywa Jacquesa Renarda, którego o pomoc prosi tajemnicza kobieta do złudzenia przypominająca nieżyjącą aktorkę. Po udziale w polskim dreszczowcu Kierowca (Limousine, 2008), jako André Vial, były mąż Marii (Isabelle Huppert), która odmawia opuszczenia swojej plantacji kawy w obliczu rewolucji i naraża swoją rodzinę na niebezpieczeństwo w dramacie Claire Denis Biała Afryka (White Material, 2009) zdobył uznanie krytyków. W komediodramacie muzycznym Joela i Ethana Coenów Ave, Cezar! (2016) wystąpił w roli Arne’a Slessuma, groteskowego reżysera filmowego, romansującego z aktorką. W rosyjsko-portugalskim miniserialu Pierwyj kanał Mata Hari (2017) pojawił się jako Gustaw Kramer u boku Johna Corbetta i Gérarda Depardieu. W rosyjskim dramacie wojennym Konstantina Chabienskiego Sobibór (Собибор, 2018) zagrał komendanta niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze Karla Frenzela.

Nieśmiertelny (ang. Highlander), film fantasy produkcji amerykańsko brytyjskiej z 1986 roku, z Christopherem Lambertem i Seanem Connerym w rolach głównych. Film opowiada historię górala ze Szkocji, który został obdarzony nieśmiertelnością. Muzykę do filmu nagrał zespół Queen. Zdjęcia zostały zrealizowane m.in. w okolicach zamku Eilean Donan, na wyspie Skye, w dolinie Glen Nevis, w Glenfinnan i okolicach Mallaig.Thierry Lhermitte (ur. 24 listopada 1952 roku w Boulogne-Billancourt) – francuski aktor, scenarzysta i producent filmowy, teatralny i telewizyjny, najbardziej znany z ról komediowych.

W 2011 napisał swoją pierwszą książkę La fille porte-bonheur.

Podstrony: 1 [2] [3]




Warto wiedzieć że... beta

Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.
César (pl. Cezar) – prestiżowa, francuska nagroda filmowa przyznawana przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej (Académie des Arts et Techniques du Cinema) od 1976. Jej nazwa wywodzi się od Césara Baldacciniego, francuskiego rzeźbiarza, którego postać jest wzorem wręczanej artystom statuetki.
Tarzan (ur. jako John Clayton) – postać literacka wymyślona przez Edgara Rice’a Burroughsa. Pierwsza z serii książek pt. Tarzan wśród małp (Tarzan of the Apes) była publikowana odcinkami w gazecie w 1912, a jako książka ukazała się w 1914. Potem napisał jeszcze dwadzieścia trzy dalsze części. Tarzan był synem Brytyjczyków o szlacheckim pochodzeniu, których buntownicy wysadzili na bezludnej afrykańskiej wyspie. Rodzice Tarzana zmarli, kiedy ten był jeszcze niemowlęciem. Osieroconym ludzkim dzieckiem zaopiekowały się małpy. Tarzan wyrósł na potężnego mężczyznę i niejednokrotnie wykazywał się ponadprzeciętną siłą fizyczną. Kolejne książki ukazywały coraz to nowe przygody, w wyniku których bohater m.in. poznał swoją miłość Jane i odnalazł rodzinę w Anglii. Pojawiali się też liczni naśladowcy opisujący przygody Tarzana, z którymi prowadzono spory sądowe o prawa autorskie. Nakręcono wiele adaptacji filmowych. Najsłynniejszą z nich był klasyczny cykl z Johnnym Weissmullerem.
Jean Reno, właśc. Juan Moreno y Herrera-Jiménez (ur. 30 lipca 1948 w Casablance) – aktor francuski, hiszpańskiego pochodzenia.
Paul William Scott Anderson (ur. 4 marca 1965 r. w Newcastle) – brytyjski aktor, reżyser, scenarzysta oraz producent filmowy. Wyreżyserował takie produkcje jak Mortal Kombat, Resident Evil oraz Obcy kontra Predator.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Catherine Deneuve, właśc. Catherine Dorléac (ur. 22 października 1943 w Paryżu) – francuska aktorka filmowa, określana często mianem pierwszej damy francuskiego kina.

Reklama