Christoph Werner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Christoph Werner (ur. XVI/XVII w. prawd. w Gdańsku, zm. 1650 w Gdańsku) – niemiecki kompozytor barokowy, działający w Polsce.

Kościół św. Katarzyny – najstarszy kościół parafialny na Starym Mieście w Gdańsku. Powstał w latach 1227–1239, fundatorami byli książęta Pomorza Gdańskiego, rozbudowany został w XIV w. W latach 1555–1945 należał do protestantów. Jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu.Niemcy – naród zamieszkujący przede wszystkim Republikę Federalną Niemiec, posługujący się językiem niemieckim z grupy języków germańskich. Pod względem wyznaniowym Niemcy podzieleni są na katolików (płd. i zach. Niemcy) i protestantów (płn. i wsch. Niemcy).

Wiadomości na temat jego życia są bardzo skąpe. Adolf Chybiński podaje w swoim Słowniku muzyków dawnej Polski, że przez pewien czas Christoph Werner był śpiewakiem Kapeli Królewskiej w Warszawie, skąd powrócił do Gdańska. W Gdańsku Werner otrzymał początkowo stanowisko substytuta, a później kantor w kościele św. Katarzyny, które piastował w latach 1646-1650. Po jego śmierci stanowisko to przejął Crato Bütner.

Christoph Bernhard, ur. 1 stycznia 1628 prawdopodobnie w Kołobrzegu - zm 14 listopada 1692 w Dreźnie - niemiecki kompozytor i teoretyk muzyki.Muzyka barokowa – muzyka epoki, której początek w historii muzyki wyznacza data skomponowania w roku 1597 przez Jacopo Periego pierwszej opery zatytułowanej Dafne, a koniec – połowa XVIII w., kiedy to powstawały kompozycje ostatnich twórców baroku, takich jak Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach (jego śmierć w 1750 r. uważa się za symboliczną datę zakończenia tego okresu), Georg Friedrich Händel, Jean-Philippe Rameau czy Domenico Scarlatti.

Jego uczniem w dziedzinie kompozycji był Christoph Bernhard.

Twórczość[ | edytuj kod]

Komponował utwory religijne i świeckie. Z zachowanych utworów nagrane zostały na CD przez zespół Cappella Gedanensis pieśni biesiadne:

  • Göttin deren weißes Licht (Bogini, której jasne światło)
  • Auff, Auff und laßt uns singen (Naprzód, pójdźmy ze śpiewem)
  • Warto wiedzieć że... beta

    Adolf Eustachy Chybiński (ur. 29 kwietnia 1880 w Krakowie, zm. 31 października 1952 w Poznaniu) – polski muzykolog, historyk muzyki, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Poznańskiego.

    Reklama