• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Christine Baranski  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Bradley Whitford (ur. 10 października 1959 w Madison w Stanach Zjednoczonych) jest amerykańskim aktorem, zdobywcą Nagrody Emmy.Klatka dla ptaków (ang. The Birdcage) – amerykańska komedia w reżyserii Mike’a Nicholsa z 1996 r. Remake francusko-włoskiego filmu Klatka szaleńców z 1978 roku w reżyserii Jeana Poiret i Francisa Vebera z Michelem Serraultem i Ugo Tognazzim w rolach głównych.

  Christine Jane Baranski (ur. 2 maja 1952 w Buffalo) – amerykańska aktorka pochodzenia polskiego. Laureatka nagród Tony oraz Emmy. W latach 1996 i 1997 nominowana do Złotego Globu w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu bądź miniserialu za rolę w sitcomie CBS Cybill.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Buffalo jako córka polskich imigrantów, Virginii O. (z domu Mazurowski) i Luciena Michaela Baranski. Jej rodzice pochodzili z Polski i w domu rozmawiali w ojczystym języku. Jej ojciec redagował polonijne gazety, a babcia i dziadek byli aktorami i grali na scenach polskich teatrów. Uczęszczała do katolickiej szkoły średniej przy Villa Maria Academy w Cheektowaga. W 1974 ukończyła wyższą szkołę artystyczną Juilliard School z tytułem bakałarza.

  Peter Killian Gallagher (ur. 19 sierpnia 1955 roku w Nowym Jorku w stanie Nowego Jorku) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, wokalista.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W 1980 debiutowała na deskach Off-Broadwayu Playwrights Horizons w przedstawieniu Coming Attractions i Broadwayu w sztuce Hide & Seek, a w 1982 trafiła do Manhattan Theatre Club w spektaklu Sally and Marsha. Za rolę Charlotte w inscenizacji Toma Stopparda Prawdziwa rzecz (The Real Thing) z Glenn Close, Jeremym Ironsem i Peterem Gallagherem, a także jako Chris Gorman w farsie Neila Simona Rumors otrzymała nagrodę Tony.

  Inny świat (ang. Another World) - amerykański serial telewizyjny o charakterze opery mydlanej, wyświetlany o 4 maja 1964 do 25 czerwca 1999. Liczy 8891 odcinków. Został zdjęty z anteny po 35 latach emisji z powodu niskiej oglądalności. Był emitowany na kanale NBC. Jego twórczynią była Irna Phillips. W 1970 roku doczekał się spin offu, pt. Somerset.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Zasłynęła rolami komediowymi, jako Katherine Archer w Klatce dla ptaków (The Birdcage, 1996) Mike’a Nicholsa z Robinem Williamsem, Martha May Whovier w Grinch: Świąt nie będzie (2000), Mary Sunshine w musicalu kryminalnym Roba Marshalla Chicago (2002) i Connie Chasseur w czarnej komedii Teda Demme’a Spec (2004), a także jako Tanya Chisham-Leigh w Mamma Mia! (2008) i sequelu Mamma Mia: Here We Go Again! (2018).

  Mike Nichols, właśc. Michael Igor Peschowsky (ur. 6 listopada 1931 w Berlinie) – amerykański reżyser i producent filmowy pochodzenia żydowsko-niemieckiego. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.Dorwać byłą (tytuł oryg. The Bounty Hunter) – amerykańska komedia romantyczna z 2010 roku w reżyserii Andy’ego Tennanta.

  W 2008 powróciła na Broadway jako Berthe w komedii Boeing Boeing z Markiem Rylance, Bradleyem Whitfordem, Giną Gershon i Mary McCormack.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.
  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
  Neil Simon, właściwie Marvin Neil Simon (ur. 4 lipca 1927 na Bronksie, w Nowym Jorku) – amerykański dramaturg, żydowskiego pochodzenia. Jest jednym z najbardziej pewnych twórców hitów w historii Broadwayu. Jest również jednym z najczęściej wystawianych dramaturgów w świecie.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Mark Rylance, właśc. David Mark Rylance Waters (ur. 18 stycznia 1960 w Ashford) – brytyjski aktor, reżyser teatralny i dramaturg.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.936 sek.