• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Christian Krohg  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Impresjonizm (fr. impressionisme, łac. impressio „odbicie, wrażenie”) – kierunek w sztuce europejskiej, a później także amerykańskiej, który został zapoczątkowany przez grupę paryskich artystów studiujących w Atelier Gleyère oraz w Académie Suisse w drugiej połowie XIX wieku.
  Albertyna w poczekalni lekarza policyjnego, 1887, Oslo

  Christian Krohg (ur. 13 sierpnia 1852 w Vestre Aker, zm. 16 października 1925 w Oslo) – norweski malarz realista, rysownik, pisarz i dziennikarz, jeden z przywódców bohemy artystycznej w Oslo.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w rodzinie prawnika Georga Antona Krohga (1817–1873) i był wnukiem ministra Christiana Krohga (1777–1828). Studiował początkowo prawo na Uniwersytecie w Oslo i równocześnie uczył się rysunku. Po śmierci ojca w 1873 wyjechał do Niemiec, gdzie podjął studia artystyczne w Karlsruhe i Berlinie. W lecie 1879 roku udał się po raz pierwszy do Skagen, gdzie działała grupa malarzy realistów, później odwiedzał to miejsce jeszcze dwukrotnie. W latach 1881–1882 pracował w Paryżu, gdzie poznał twórczość impresjonistów.

  Realizm – styl w malarstwie europejskim drugiej połowy XIX wieku; zapoczątkowany we Francji, szybko został podchwycony na całym kontynencie. Obrazy realistyczne to głównie sceny rodzajowe z życia prostych ludzi, namalowane przy pomocy uproszczonych środków wyrazu, o spokojnej palecie i kompozycji.Bohema, cyganeria artystyczna (nie mylić z Bohemią) – nazwa środowiska artystycznego, którego członkowie spędzają czas na wspólnych zabawach i tworzeniu, demonstrując pogardę dla konwenansów, norm społecznych i materializmu. Działalność cyganerii artystycznej wzbudza kontrowersje ze względów obyczajowych i ze względu na awangardowe podejście do sztuki.

  Christian Krohg zajmował się również publicystyką, pisał szkice literackie z życia rybaków, dzienniki z podróży i wywiady. W 1886 założył pismo „Impressionisten” i został jego pierwszym redaktorem naczelnym, w latach 1890–1910 współpracował z gazetą „Verdens Gang” z Oslo. W latach 1902–1909 nauczał w Paryżu m.in. w Académie Colarossi. Od 1909 do końca życia był profesorem i dyrektorem Akademii Sztuk Pięknych w Oslo.

  Uniwersytet w Oslo, (no: Universitetet i Oslo (UiO), łac. Universitas Osloensis) założony w 1811 jako Universitas Regia Fredericiana wzorowany na Friedrich-Wilhelms-Universität w Berlinie. Obecnej nazwy używa się od 1939 roku. Na uniwersytecie uczy się około 32 000 studentów, a zatrudnionych jest blisko 4600 pracowników. Jest największym i najstarszym uniwersytetem w Norwegii.Karlsruhe – miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Siedziba rejencji Karlsruhe, regionu Mittlerer Oberrhein oraz powiatu Karlsruhe do którego miasto jednak nie należy. Leży na Nizinie Górnoreńskiej, nad rzekami Alb i Pfinz, na wysokości 115 m.

  Artysta był żonaty od 1888 z Odą Krohg, ich syn Per Krohg był również znanym malarzem muralistą.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  13 sierpnia jest 225. (w latach przestępnych 226.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 140 dni.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  16 października jest 289. (w latach przestępnych 290.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 76 dni.
  Académie Colarossi była artystyczną szkołą założoną w dziewiętnastym wieku przez rzeźbiarza Filippo Colarossiego. Szkoła stanowić miała alternatywę dla popieranej przez państwo - a przez wielu młodych artystów tamtych czasów uważanej za nazbyt konserwatywną - École des Beaux Arts (Szkoła Sztuk Pięknych). Szkoła przyciągała do Paryża wielu zagranicznych studentów, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.602 sek.