Christ Agony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Christ Agony – polska grupa muzyczna wykonująca black metal, zaliczana do prekursorów gatunku w Polsce. Powstała w 1990 roku w Morągu. W 2003 roku w wyniku konfliktu z ówczesnym wydawcą formacja została rozwiązana. W 2005 roku wokalista i gitarzysta Cezary Augustynowicz powołał zespół Union, pozostając jedynym członkiem oryginalnego składu Christ Agony. Tego samego roku formacja wydała jedyny album zatytułowany Christ Agony. W 2007 roku Augustynowicz wznowił działalność Christ Agony w odnowionym składzie, natomiast zespół Union został rozwiązany.

Jarosław Mielczarek (ur. 24 czerwca 1978), znany również jako Blackie - polski muzyk, kompozytor, wokalista, gitarzysta i basista. Jarosław Mielczarek znany jest przede wszystkim z występów w grupie muzycznej Christ Agony, w której pełnił funkcję basisty i wokalisty wspierającego. Muzyk współpracował ponadto z takimi grupami muzycznymi jak: Moon, Third Degree, Frost oraz Slave.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

Historia[ | edytuj kod]

Cezary „Cezar” Augustynowicz podczas koncertu 5 października 2008 roku

Zespół powstał w 1990 roku w Morągu z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Cezarego „Cezara” Augustynowicza, perkusisty Adama „Żurka” Żuromskiego oraz basisty i wokalisty Andrzeja „Asha” Geta. Jeszcze w 1990 roku ukazał się debiutancki materiał demo pt. Sacronocturn. Uznanie jednak grupa zyskała dopiero wydaną w marcu 1992 roku drugą kasetą demo zatytułowaną Epitaph of Christ. Materiał został zarejestrowany podczas sesji trwającej dwanaście godzin. W 1993 roku nakładem wytwórni muzycznej Carnage Records ukazał się debiutancki album Christ Agony zatytułowany Unholyunion. Podczas nagrań w Modern Sound Studio zespół współpracował z realizatorem Tomaszem Bonarowskim.

Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.Demonology - pierwszy minialbum polskiej grupy muzycznej Christ Agony. Wydawnictwo ukazało się 6 grudnia 2007 roku nakładem wytwórni muzycznej Razor Productions w nakładzie limitowanym do 666 egzemplarzy. Materiał został zarejestrowany w przeciągu czterech dni w olsztyńskim Studio X w listopadzie 2007 roku. Gościnnie w nagraniach wzięli udział keyboardziści - Rav Xela oraz Jerzy "U.reck" Głód znany z występów w grupie Lux Occulta. Okładkę albumu namalował były gitarzysta formacji Hate - Piotr "Kaos" Jeziorski.

W czerwcu 1994 roku ponownie w gdyńskim Modern Sound Studio formacja nagrała drugi album. Płyta zatytułowana Daemoonseth – Act II ukazała się tego samego roku nakładem wytwórni Carange Records i Adipocere Records. Rok później zespół opuścili Żuromski i Get. Nowymi członkami Christ Agony zostali występujący w deathmetalowej formacji Dies Irae, Maurycy „Mauser” Stefanowicz, który objął stanowisko basisty oraz perkusista Maciej „Gilan” Liszewski. Również w 1995 roku firma Baron Records wydała kompilację pt. Faithless. Na wydawnictwie znalazły się nagrania pochodzące z kaset demo Christ Agony. Kompozycje zremasterował Szymon Czech. W styczniu 1996 roku w Pro-Studio w Olsztynie został nagrany trzeci album zespołu. Wydawnictwo zatytułowane Moonlight – Act III ukazało się nakładem wytwórni muzycznych Croon Records i Cacophonous Records. Okładkę albumu namalował Krzysztof Lutostański, który współpracował poprzednio z zespołem Vader.

Łukasz "Icanraz" Sarnacki (ur. 17 kwietnia 1984) – polski perkusista, muzyk sesyjny. Łukasz Sarnacki znany jest przede wszystkim z występów w zespole blackmetalowym Abused Majesty, którego był członkiem w latach 1998-2011. Od 2007 roku występuje w formacji Devilish Impressions. W 2009 roku dołączył do zespołu Naumachia. Sarnacki występował również w zespołach: Deathcon, Via Mistica, Diseased, Christ Agony i Hermh.Basista – popularnie muzyk, instrumentalista, który gra na instrumencie basowym, takim jak gitara basowa, kontrabas, basetla, rzadziej dętym (np. tuba, suzafon). Czasem terminem tym określa się wokalistę śpiewającego basem, choć w tym przypadku prawidłowym nazewnictwem jest właśnie bas. W znaczeniu popkulturowym basista to najczęściej członek zespołu muzycznego. Wraz z perkusistą i instrumentalistą, który realizuje wypełnienie harmoniczne (np. pianistą lub gitarzystą niebasowym) tworzy sekcję rytmiczną.

W 1997 roku ukazał się czwarty album formacji zatytułowany Darkside. Gościnnie w nagraniach wzięli udział flecista Marcin Rumiński, wokalista Tomasz „Yogi” Adamski oraz perkusista Krzysztof „Docent” Raczkowski. Płyta wydana nakładem Hammerheart Records oraz Morbid Noizz Productions była promowana podczas koncertów wraz z formacją Helheimm. Wkrótce potem zespół opuścił Stefanowicz. W listopadzie tego samego roku w olsztyńskim Selani Studio powstał piąty album Christ Agony pt. Trilogy. Realizacji partii gitary basowej podjął się Jarosław „Blackie” Mielczarek. Natomiast Liszewskiego któremu studia wyższe uniemożliwiły dalszą działalność artystyczną zastąpił Przemysław „Thoarinus” Wojewoda. Ponadto gościnnie w nagraniach wziął udział klawiszowiec Marek „Mark” Kutnik z Hermh. Płyta ukazała się 1 kwietnia 1998 roku nakładem Pagan Records. W ramach promocji zespół odbył szereg koncertów m.in. wraz z grupami Lux Occulta i Hate. Pod koniec 1998 roku zespół przystąpił do prac na nowym albumem zatytułowanym Elysium. Płyta została wydana w 1999 roku nakładem Metal Mind Records. W nagraniach gościnnie wzięli udział perkusiści Bart oraz ponowie Krzysztof „Docent” Raczkowski, wokalista Patrick Bissonette i Mark Kwadrans, który zagrał na bodhránie. W ramach promocji do utworu „Eternal Stars” został zrealizowany teledysk, który wyreżyserował Adam Kuc.

Christ Agony – jedyny album studyjny polskiej grupy muzycznej Union, powołanej w 2005 roku przez Cezarego "Cezara" Augustynowicza. Wydawnictwo ukazało się 1 listopada 2005 roku nakładem wytwórni muzycznej Agonia Records. Nagrania zostały zarejestrowane w Metal Sound Studio w Świebodzinie pomiędzy 17 sierpnia, a 4 września 2005 roku.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

W 2000 roku wytwórnia Apocalypse Productions na jednej płycie CD wydała albumy Moonlight Act III oraz Darkside. Natomiast w marcu firma Pagan Records wydała dwupłytowe wydawnictwo zawierające albumy Unholyunion i Moonlight – Act III. W lipcu Christ Agony wystąpił w zastępstwie grupy Lux Occulta na festiwalu Castle Party w Bolkowie. Z kolei we wrześniu zespół odbył trasę koncertową Industria Apocaliptica Tour w Polsce. Wkrótce potem zespół opuścili Jarosław „Blackie” Mielczarek i Przemysław „Thoarinus” Wojewoda. Zastąpili ich członkowie Supreme Lord, perkusista Witold „Vitold” Domański i basista Tomasz „Reyash” Rejek. Następnie Domańskiego zastąpił Krzysztof „Zaala” Zalewski. W 2002 roku nakładem wytwórni muzycznej ukazał się pierwszy album koncertowy w historii Christ Agony zatytułowany Live – Apocalypse. Nagrania zostały zarejestrowane w warszawskim klubie Proxima pod koniec 2000 roku. W 2003 roku wyniku konfliktu z wytwórnią płytową rozwiązano Christ Agony. W jego miejsce w 2005 roku Augustynowicz powołał zespół Union. Skład uzupełnili basista i wokalista Tomasz „Reyash” Rejek oraz perkusista z zespołu Dissenter – Dariusz „Młody” Płaszewski. Cezary Augustynowicz powołanie zespołu Union skomentował w następujący sposób:

Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".Hate – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza death i black metalu. Powstała w 1990 roku w Warszawie z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Adama Buszko, gitarzysty Andrzeja "Quacka" Kułakowskiego, basisty Marcina "Martina" Russaka oraz perkusisty Piotra "Mittloffa" Kozieradzkiego. Jedynym członkiem oryginalnego składu pozostaje Buszko, który pełni w kwartecie funkcję głównego kompozytora i autora tekstów. Od 2006 roku skład Hate współtworzą ponadto gitarzysta Konrad "Destroyer" Ramotowski oraz perkusista Stanisław "Hexen" Malanowicz.
.mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Zmiana nazwy nie była kwestią przypadku, była prawdę mówiąc przymusem z naszej strony. Niestety, okazało się, że kontrakt, jaki podpisaliśmy kilka lat wcześniej z jedną z krajowych wytwórni, był dla zespołu tak niekorzystny, że jedynym wyjściem, aby istnieć i dalej nagrywać była zmiana nazwy. Dla mnie osobiście nowy album jest kolejnym osiągnięciem w całym dotychczasowym dorobku kapel, które tworzyłem. Sam tytuł płyty jest próbą uświadomienia, że jesteśmy tym samym zespołem. Wybór nazwy zespołu nie był zbyt trudny, dlatego że dla mnie Union jest nazwą jednoznaczną, która łączy w sobie wszystko co do tej pory stworzyłem.

Pagan Records - polska wytwórnia płytowa założona w 1992 roku, zajmująca się wydawaniem płyt oraz promocją wykonawców przede wszystkim death i blackmetalowych. Założona i prowadzona przez Tomasza Krajewskiego. Siedziba wytwórni znajduje się w Świeciu nad Wisłą.Dissenter – polska grupa muzyczna wykonująca brutal death metal. Powstała pod koniec 1996 roku tuż po rozwiązaniu grupy Bloodlust w składzie z muzykami zanymi jako "Siwy" (gitara elektryczna), "Młody" (perkusja), "Garbaty" (gitara basowa, śpiew) oraz "Heter" (gitara elektryczna).
Tomasz „Reyash” Rejek podczas koncertu 11 października 2008 roku
Cezary „Cezar” Augustynowicz podczas koncertu w krakowskim klubie Loch Ness 14 października 2010 roku

Również w 2005 roku ukazał się album zatytułowany Christ Agony. Nagrania zarejestrowane w Metal Sound Studio w Świebodzinie wydała firma Agonia Records. W 2006 roku Młodego zastąpił szwajcarski perkusista Alex von Poschinger z formacji Voodoogods. Rok później Union został rozwiązany a, grupa Christ Agony wznowiła działalność w nowym składzie. Augustynowicz do współpracy zaprosił ponownie basistę Tomasza „Reyasha” Rejka oraz perkusistę Łukasza „Icanraza” Sarnackiego. Również w 2007 roku ukazało się pierwsze wydawnictwo formacji po reaktywacji zatytułowane Demonology. Minialbum zarejestrowany w olsztyńskim Studio X ukazał się w limitowanym do 666 egzemplarzy nakładzie. 15 listopada 2008 roku ukazał się siódmy album formacji zatytułowany Condemnation. Płyta ukazała się nakładem wytwórni muzycznej Razor Productions. W ramach promocji zespół odbył trasę koncertową Condemnation Tour 2008. Na trzech koncertach podczas trasy Sarnackiego zastąpił Dariusz „Hellrizer” Zaborowski.

Piotr "Mścisław" Bajus (ur. 3 czerwca 1977 w Lublinie), znany również jako Revenger - polski muzyk, kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista i autor tekstów. Od 1991 roku występuje w lubelskiej formacji Abusiveness. Pierwsze utwory zespół skomponował w 1993, wówczas uformował się także pierwszy skład. Do 2010 roku wraz z zespołem nagrał m.in. trzy albumy studyjne: Krzyk świtu (2002), Hybris (2007) oraz Trioditis (2010). W 1995 roku powołał solowy projekt pod nazwą Pripegal w ramach którego nagrał dwie płyty: Slavia Antiqua (2004) oraz Ziemia gromadzi prochy (2008).Tomasz "Reyash" Rejek (ur. 5 grudnia 1974 w Zielonej Górze), znany również jako Lord Reyash – polski wokalista, autor tekstów i basista. Ukończył marketing i zarządzanie na Uniwersytecie Zielonogórskim. Współzałożyciel grup Supreme Lord, Witchmaster, Profanum oraz Union. Właściciel wytwórni muzycznej Razor Productions.

W 2009 roku zespół koncertował w Polsce w ramach trasy The Fallen Angel Tour 2009 w Polsce. Występy zespołu Augustynowicza poprzedzała formacja Vedonist oraz lokalne zespoły. Pod koniec roku Sarnacki opuścił zespół. Zastąpił go perkusista zespołu DeivosKrzysztof „Vizun” Saran. 5 czerwca 2010 roku w Olsztynie na Przystani Marina odbył się jubileuszowy koncert Christ Agony z okazji dwudziestolecia działalności. W imprezie zorganizowanej przez Olsztyn Old Underground wzięły udział ponadto zespoły Dead Infection, Hermh, Pandemonium oraz Embrional. W październiku zespół odbył trasę koncertową Rebellion Tour vol. II. Występy Christ Agony odbyły się w zmienionym składzie. Tymczasowym basistą został Piotr „Mścisław” Bajus, natomiast stanowisko perkusisty objął Dariusz „Hellrizer” Zaborowski. W trasie wzięły ponadto udział formacje Decapitated, Hate, Vedonist, Nammoth i Nerve. Również w październiku ukazała się kompilacja UnholyDeaMoon zawierająca utwory z trzech pierwszych albumów studyjnych Christ Agony. Trzypłytowe wydawnictwo w limitowanym do 1000 egzemplarzy nakładzie wydała firma Faithless Production.

Cmentarzysko w Węsiorach – miejsce pochówku Gotów i Gepidów z I-III wieku. Na cmentarzysku są kręgi kamienne i kurhany.Daemoonseth - Act II – drugi album studyjny polskiej grupy blackmetalowej Christ Agony. Wydawnictwo ukazało się w 1994 roku nakładem wytwórni muzycznych Carange Records i Adipocere Records. Nagrania zostały zarejestrowane w Modern Sound Studio w Gdyni pomiędzy 20 czerwca, 5 lipca 1994 roku. W 2000 roku wytwórnia Pagan Records wydała Daemoonseth - Act II na dwupłytowym wydawnictwie wraz z debiutem Christ Agony pt. Unholyunion.

W marcu 2011 roku w olsztyńskim Studio X grupa rozpoczęła prace nad ósmym albumem studyjnym pt. NocturN. Gościnnie w nagraniach wziął udział znany z formacji BehemothZbigniew „Inferno” Promiński, który zarejestrował wszystkie partie perkusji. Również w marcu na cmentarzysku Gotów i Gepidów w miejscowości Węsiory odbyła się sesja zdjęciowa na potrzeby płyty. Fotografie zespołu wykonał Krzysztof „Sado” Sadowski znany m.in. ze współpracy z grupami Vader i Kobranocka. Na początku kwietnia grupa dała szereg koncertów w Rosji i na Białorusi. Zespół poprzedził występy formacji Vesania. W maju grupa powróciła do Polski gdzie w ramach Metal Attack Tour 2011 poprzedzała zespół Incantation. Podczas tournée Zaborowskiego zastąpił Paweł „Paul” Jaroszewicz znany m.in. z występów w grupach Thy Disease i Crionics.

Hermh – polska grupa muzyczna wykonująca symfoniczny black metal. Powstała 1993 roku w Białymstoku. W 1998 roku grupa zawiesiła działalność z dorobkiem dwóch albumów studyjnych. W 2003 roku z inicjatywy wokalisty Bartłomieja Krysiuka zespół wznowił działalność m.in. z udziałem muzyków związanych z grupą Abused Majesty. Tego samego roku zespół podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią muzyczną Pagan Records nakładem której w 2004 roku ukazał się jej pierwszy po pięcioletniej przerwie minialbum zatytułowany Before the Eden - Awaiting the Fire. W swej twórczości grupa nawiązuje do mitologii oraz historii wampiryzmu.Decapitated – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1996 roku w Krośnie z inicjatywy nastoletnich braci: gitarzysty Wacława "Vogga" Kiełtyki i perkusisty Witolda "Vitka" Kiełtyki oraz wokalisty Wojciecha "Saurona" Wąsowicza.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Studio X – polskie studio realizacji dźwiękowej i nagraniowej, zlokalizowane w Olsztynie przy ul. Jeżynowej 16. Powstało w 1997 roku z inicjatywy Marcina Kiełbaszewskiego, który jest producentem muzycznym oraz realizatorem nagrań. Do 2012 roku pracownikiem studia był także Szymon Czech - muzyk, producent i realizator związany w latach 90. XX w. z Selani Studio. Od początku XXI w. studio cieszy się dużą popularnością wśród polskich zespołów z nurtu black, thrash i death metal.
Dariusz "Hellrizer" Zaborowski (ur. 1978 w Warszawie) – polski perkusista. Zaborowski działalność artystyczną rozpoczął w 1997 roku w formacji Saltus. Muzyk opuścił grupę w 2001 roku po nagraniach dwóch kaset demo. W międzyczasie współpracował także z zespołem Goetia z którym nagrał demo pt. Enthroned Upon Dark Skies. W latach 2000-2004 występował w formacji Gortal. W 2001 roku dołączył do grupy Hate w której zastąpił Piotra "Mittloffa" Kozieradzkiego. Wraz z zespołem nagrał m.in. dwa albumy studyjne: wydany w 2003 roku Awakening of the Liar, Anaclasis - A Haunting Gospel of Malice & Hatred z 2005 roku. W 2006 roku Zaborowski odszedł z zespołu z powodu wewnętrznych konfliktów.
NocturN - ósmy album studyjny polskiej grupy muzycznej Christ Agony. Wydawnictwo ukazało się 3 października 2011 roku nakładem wytwórni muzycznej Mystic Production. Album został nagrany na przełomie marca i kwietnia 2011 roku w olsztyńskim Studio X. Gościnnie w nagraniach wziął udział znany z formacji Behemoth - Zbigniew "Inferno" Promiński, który zarejestrował wszystkie partie perkusji.
Krzysztof "Sado" Sadowski (ur. 1973 w Gdyni), znany również jako Sado Skull 56 i John Wayne Orlowski – polski fotografik, grafik, muzyk i wokalista. Absolwent Sopockiej Szkoły Fotografii WFH, następnie jej wykładowca. Od 2004 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków.
Moonlight - Act III - trzeci album studyjny polskiej grupy muzycznej Christ Agony. Wydawnictwo ukazało się w 1996 roku nakładem wytwórni muzycznych Croon Records i Cacophonous Records. Nagrania zostały zarejestrowane w styczniu 1996 roku w olsztyńskim Pro-Studio. Był to pierwszy album studyjny Christ Agony nagrany z udziałem basisty Maurycego "Mausera" Stefanowicza, który wówczas występował również w grupie Dies Irae.
Incantation – amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal. Powstała w 1989 roku w Johnstown w stanie Pensylwania. Formacji przewodzi gitarzysta, a w latach późniejszych także wokalista John McEntee, który pozostaje jednym członkiem oryginalnego składu. Pomimo licznych zmian składu zespół utrzymał łatwo rozpoznawalny styl oparty na długich pasażach i zmianach tempa. Do 2011 roku formacja wydała m.in. siedem albumów studyjnych oraz szereg pomniejszych wydawnictw pozytywnie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych jak i publiczność. Grupa nie zyskała jednak nigdy szerszej popularności, a jej działalność jest skupiona w artystycznym podziemiu. W swojej twórczości grupa bezpośrednio odnosi się do satanizmu oraz porusza takie zagadnienia jak antychrześcijaństwo, okultyzm oraz bluźnierstwo.
Tomasz Bonarowski (ur. 23 lutego 1969 r. w Bielsku-Białej) – polski realizator i producent muzyczny, muzyk sesyjny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

Reklama