Chrcynno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chrcynno – dawniej Chrzcinno, wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, w gminie Nasielsk. około 45 km na północ od Warszawy.

Województwo ciechanowskie – polskie województwo ze stolicą w Ciechanowie istniejące w latach 1975–1998, jedno z 49 ówcześnie istniejących.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa ciechanowskiego.

W Chrcynnie znajduje się odrestaurowany neogotycki pałac z 1845 roku. Była to wiejska rezydencja Jana Koźmińskiego, właściciela dóbr nasielskich. Jej projekt i budowę powierzono Henrykowi Marconiemu, legendarnemu miłośnikowi stylu neogotyckiego. W 1846 r. pałac nabył działacz gospodarczy i polityczny Aleksander Kurtz, gorliwy patriota, który na skutek udziału w Powstaniu Styczniowym musiał wyemigrować z Królestwa Polskiego do Krakowa. Przed wyjazdem majątek przekazał żonie i synowi.Później przeszedł w posiadanie rodziny Rościszewskich. Podczas drugiej wojny światowej niemieccy żołnierze wykorzystali pałacyk jako biura a przyległe terany zamienili w lotnisko. Następnie obiekt przeszedł we władanie żołnierzy sowieckich, którzy wynosząc się z niego w grudniu 1945 roku celowo wysadzili pałacyk w powietrze pozostawiając jedynie ruiny.

Janusz Jerzy Gajos (ur. 23 września 1939 w Dąbrowie Górniczej) – polski aktor teatralny i filmowy, profesor nauki o sztukach pięknych, fotograf.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

W 1975 r. ruiny pałacu wykorzystano podczas kręcenia zdjęć do filmu „Beniamiszek” w reżyserii Włodzimierza Olszewskiego, z Boguszem Bilewskim, Januszem Gajosem i Maciejem Damięckim w rolach głównych.

W 1993 roku ruiny pałacyku wraz z resztą posiadłości nabył prywatny inwestor po to by w 1999 roku odsprzedać je innemu inwestorowi, który wpierw zajął się rozwijaniem na tym terenie stadniny koni czystej krwi arabskiej. W końcu jednak podjął się odbudowy pałacu przywracając mu dawną świetność.

Henryk Marconi (ur. 7 stycznia 1792 w Rzymie, zm. 21 lutego 1863 w Warszawie) – polski architekt pochodzenia włoskiego, przedstawiciel klasycyzmu, jeden z najwybitniejszych polskich architektów pierwszej połowy XIX wieku.Szybowiec – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), o stałych powierzchniach nośnych, zdolny do długotrwałego lotu ślizgowego bez użycia własnego napędu.

Dawne poniemieckie lotnisko należące od 2012 do Aeroklubu Warszawskiego, posiada dwie trawiaste drogi startowe (kierunki 10/28 oraz 15/33). Obecnie użytkowane jako lądowisko. Ponadto znajduje się tam wybudowany w czasie II wojny światowej betonowy pas startowy, który ze względu na stan techniczny nie jest używany. Pas ten został w znacznym stopniu zniszczony po zajęciu lotniska przez Rosjan. Obecnie z lądowiska realizowane są loty ze skoczkami spadochronowymi, a także loty motolotniowe, paralotniowej i sporadycznie również loty szybowcowe.

Stadnina koni – ośrodek zajmujący się hodowlą lub reprodukcją koni, który jest wyposażony w stajnie i odpowiednie zaplecze gospodarcze. Zwykle ośrodki hodują jedną rasę lub typ konia. Stadniny zarodowe mają głównie na celu hodowlę ogierów reproduktorów dla Stad Ogierów (dawniej Państwowe Stado Ogierów), które utrzymują wartościowe ogiery hodowlane różnych ras i rozsyłają je do punktów krycia klaczy.Lotnisko – obszar, na którym lądują, startują i kołują statki powietrzne (samoloty, śmigłowce, sterowce). Ich wyposażenie zróżnicowane jest w zależności od liczby odprawianych pasażerów i przeładowywanych towarów.

Poza pałacem i lotniskiem znajduje się tutaj także nieczynna stacja radiolokacyjna (obecnie pole paintballowe itp.).

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Wieś Chrcynno w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2017-04-21] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
 2. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. [dostęp 2019-09-29].
 3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 154 [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
 4. Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
 5. GUS. Wyszukiwarka TERYT
 6. Adam Mazurek, Pałac w Chrcynnie malowany marzeniami, Świat Rezydencji.pl [dostęp 2018-07-16] (pol.).
 7. Rejestr lotnisk i ewidencja lądowisk (pol.). Urząd Lotnictwa Cywilnego. [dostęp 2018-07-16].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Chrcynno, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. I: Aa – Dereneczna, Warszawa 1880, s. 642.
 • Chrcynno, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XV, cz. 1: Abablewo – Januszowo, Warszawa 1900, s. 326.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Beniamiszek – polski dramat z 1975 roku w reżyserii Włodzimierza Olszewskiego. On też jest autorem scenariusza, który powstał na podstawie opowiadania Iwana Turgieniewa Koniec Czertopchanowa. Zdjęcia do filmu zrealizował Stanisław Loth, który otrzymał za nie nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
  Bogusz Bilewski (ur. 25 września 1930 w Starachowicach, zm. 14 września 1995 we Wrocławiu) – polski aktor filmowy i teatralny.
  Aeroklub Warszawski – jeden z aeroklubów regionalnych, wchodzących w skład Aeroklubu Polskiego. Założony został 19 października 1927, a 1 grudnia tego roku liczył 62 członków. Obecną siedzibą aeroklubu jest lotnisko Warszawa-Babice, leżące przy północnej granicy warszawskiej dzielnicy Bemowo z osiedlem Chomiczówka, należącym do dzielnicy Bielany.
  Poczta Polska Spółka Akcyjna – jednoosobowa spółka skarbu państwa, zajmująca się świadczeniem usług pocztowych (doręczanie przesyłek, przekazów pocztowych, druków bezadresowych itp.), usług pieniężnych (wpłaty na rachunki, operacje oszczędnościowo-czekowe itp.), usług bankowych (na rzecz Banku Pocztowego SA), usług ubezpieczeniowych i usług kurierskich (Pocztex).
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Radar (stacja radiolokacyjna) – urządzenie służące do wykrywania – za pomocą fal radiowych – obiektów powietrznych, nawodnych oraz lądowych takich jak: samoloty, śmigłowce, rakiety, statki (również chmury oraz obiekty terenowe), pozwalające na określenie kierunku, odległości a także wielkości obiektu, a w radarach dopplerowskich także do pomiarów prędkości wykrywanego obiektu.

  Reklama