• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chortyca  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Dnieprowska Elektrownia Wodna - (укр. Дніпровська ГЕС, również Dnieprogres) - hydroelektrownia na rzece Dniepr. Znajduje się w mieście Zaporoże.Bohdan Zenobi Chmielnicki (ukr. Богдан Теодор Зиновій Хмельницький, ur. 1595 najprawdopodobniej w Czehryniu koło Kijowa, zm. 6 sierpnia 1657 w Czehryniu, pochowany w Subotowie) – hetman zaporoski, przywódca powstania kozackiego przeciwko Rzeczypospolitej w latach 1648-1654, bohater narodowy Ukrainy.
  Ciekawostki[ | edytuj kod]

  Chortyca postrzegana jest przez Ukraińców w dzisiejszych czasach jako swego rodzaju symbol narodowy i historyczny. Jedna z najbardziej popularnych wódek ukraińskich nosi na przykład nazwę Chortyca (analogicznie jak polskie „Belweder” czy „Chopin” – kojarzone są na świecie z Polską).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Kresów, Andrzej Betlej, Stanisław Lem, Kraków: Wydawnictwo Kluszczyński, [2004], s. 76, ISBN 83-89550-93-8, OCLC 831153086.
  2. http://history.org.ua/LiberUA/978-966-02-5255-4;/10.pdf.
  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.Dymitr Wiśniowiecki (ukr. Дмитро Іванович Вишневе́цький (Dmytro Iwanowycz Wyszneweckyj)) herbu Korybut (ur. przed 1535, zm. 1563) – przez kozaków zwany Bajdą. kozacki ataman. Kniaź, po Fiodorze Sanguszce, starosta bracławski i winnicki, a od 1550 roku także czerkaski i kaniowski, sławny awanturnik, książę-kozak.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powstanie Fedorowicza (inaczej „Powstanie wypiszczyków” od „wypisanych z rejestru”) – antypolskie powstanie kozaków pod wodzą hetmana Tarasa Fedorowicza, wybuchłe na ziemiach ruskich I Rzeczypospolitej w 1630.
  Sicz (ukr. Січ) – ufortyfikowany obóz Kozaków na jednej z wysp Dniepru, będący centrum politycznym kozaczyzny.
  Zaporoże (ukr. Запоріжжя, ros. Запорожье, do 1921 Aleksandrowsk) – miasto w południowo-wschodniej części Ukrainy, nad Dnieprem. Stolica obwodu zaporoskiego, licząca 777 tys. mieszkańców (2012). Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, działa w nim wielka huta Zaporiżstal i duża fabryka samochodów – AutoZAZ.
  Iwan Sirko (ukr. Іван Дмитрович Сірко, urodzony około 1610 roku w Słobodzie Merefa w pułku charkowskim; zm. 1680) – kozacki ataman koszowy Siczy Zaporoskiej.
  Sicz tomakowska (ukr. Томаківська Січ) - jedna z historycznie poświadczonych lokalizacji siczy zaporoskich. Sicz ta powstała około 1563 roku na dnieprzańskiej wyspie Tomakówka w pobliżu dzisiejszego miasta Marganiec. Istniała do 1593 roku, kiedy zdobyli i zrujnowali ją Tatarzy.
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
  Dniepr (ukr. Дніпро – Dnipro, ros. Днепр – Dniepr, białorus. Дняпро – Dniapro) – rzeka w Rosji, Białorusi i Ukrainie, w przeszłości na terytorium Wielkiego Księstwa Litewskiego a po unii lubelskiej - Rzeczypospolitej; należy do zlewiska Morza Czarnego; dł. 2285 km – jedna z kilku najdłuższych w Europie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.