Chor Wirap

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.klasztor-eparchia td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.klasztor-zakon td.naglowek{color:black!important;background:#EEE8AA!important}.mw-parser-output table.klasztor-default td.naglowek{color:black!important;background:#F5F5DC!important}

Klasztor Chor Wirap (arm. Խոր Վիրապ – głębokie lochy) – klasztor Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego w Lusarat, w prowincji Ararat niedaleko góry Ararat, 8 km na południe od miasta Artaszat, w pobliżu granicy z Turcją.

Język ormiański lub armeński (Հայերեն) – język należący do rodziny języków indoeuropejskich z grupy satem, stanowi jednak w niej samodzielną gałąź. Obecnie używany jest w Republice Armenii i Republice Górskiego Karabachu (De iure: Azerbejdżan), gdzie jest językiem urzędowym, a także w Gruzji, Iranie, Syrii, Rosji w Libanie i 24 innych państwach przez około 6 milionów ludzi.Patriarcha – (gr. πατριάρχης „praojciec”) w Nowym Testamencie określenie protoplastów Izraelitów (Abraham, Izaak, Jakub oraz dwunastu synów Jakuba), ale także protoplastów ludzkości, oraz protoplastów rodów, np. Dawid.

Miejsce uwięzienia Grzegorza Oświeciciela przez króla Armenii Tiridatesa III.

Klasztor był siedzibą seminarium oraz patriarchy ormiańskiego - katolikosa.

Jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Armenii.

 • Khor Virap.jpg
 • Khor Virap Monastery4.jpg
 • 540 Monastère de Khor Virap vu de près.JPG
 • 2014 Prowincja Ararat, Widok na Wielki Ararat i klasztor Chor Wirap (04).jpg
 • 2014 Prowincja Ararat, Chor Wirap (12).jpg
 • 2014 Prowincja Ararat, Chor Wirap (04).jpg
 • Khor Virap. Entrance to cellar.jpg
 • Kloster Chor Virap.jpg
 • 545 Monastère de Khor Virap Intérieur de l'église.JPG
 • Khor Virap 1153.jpg
 • Khor Virap second underground entrance.jpg
 • Gregory theIlluminator Cell Khor Virap2.jpg
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Armenica.org: Khor Virap". Official web site of Armenia. http://www.armenica.org/cgi-bin/armenica.cgi?=2=ba=1====baz0024. Retrieved 15 February 2011.
  2. The Main Sightseeings of Armenia:Khor Virap Monastery" (pdf). Portfolio Enterprise. https://web.archive.org/web/20110706072935/http://www.portfolio.am/upload/files/Places_to_visit.pdf. Retrieved 15 February 2011.
  3. Sharmeen Hussain. Uncovering Armenia. „Lonely Planet Magazine India”, s. 33, luty 2014. Bangalore: Lonely Planet. 
  4. Ararat Landmarks – Khor Virap Monastery". advantour.com. http://www.advantour.com/armenia/ararat/khor-virap.htm. Retrieved 18 February 2011.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcia z Chor Wirap
 • Vlog księdza Jana Kaczkowskiego z klasztoru
 • Prowincja Ararat (orm. Արարատի մարզ) – jedna z dziesięciu prowincji w Armenii. Leży w południowej części kraju.Góra Ararat (orm.: Արարատ, heb.: אררט, tur.: Ağrı; per.: آرارات) – masyw wulkaniczny, leżący w samym sercu Wyżyny Armeńskiej między jeziorami Wan i Sewan, na terytorium Turcji, 32 km od granicy z Armenią i 16 km od granicy z Iranem. Masyw górski zajmuje powierzchnię ok. 1000 km² i składa się z dwóch szczytów: Wielkiego – 5137 m n.p.m. i Małego Araratu 3896 m n.p.m.
  Warto wiedzieć że... beta

  Armenia, Republika Armenii (Հայաստան - Hajastạn, Հայաստանի Հանրապետություն - Hajastani Hanrapetutjun) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym. Armenia graniczy od północy z Gruzją, od południa z Iranem i z azerską eksklawą Nachiczewan, od wschodu z Azerbejdżanem, od zachodu z Turcją. Niepodległość uzyskała w 1991 r. w związku z rozpadem ZSRR. Armenia nie ma dostępu do morza. Stolicą Armenii jest obecnie Erywań, który jest też największym miastem w kraju. Od 1991 roku Armenia należy do Wspólnoty Niepodległych Państw.
  Apostolski Kościół Ormiański (Święty Apostolski Katolicki Kościół Ormiański, Kościół gregoriański, orm. Հայ Արաքելական Եկեղեցի) – Kościół z grupy Kościołów wschodnich, przedchalcedoński, działający wśród Ormian – pierwotnie w Armenii i na Bliskim Wschodzie, obecnie również wśród diaspory ormiańskiej na całym świecie. Liczy około 6 milionów wiernych.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Tiridates III (lub Trdat III, orm: Տրդատ Գ) – król Armenii w latach 262-317 z dynastii ormiańskich Arsacydów. W roku 301 jako pierwszy władca w historii przyjął chrześcijaństwo.
  Katolikos (gr. καθολικός katholikós – "powszechny") – tytuł patriarchów ormiańskiego (Katolikos Wszystkich Ormian), nestoriańskiego i gruzińskiego, a w pewnym sensie także jakobickiego (mafrian) i syromalabarskiego.

  Reklama