Child in Time

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Child in Timeballada rockowa zespołu Deep Purple. Po raz pierwszy ukazała się na albumie Concerto for Group and Orchestra z 1969 roku. Pojawiła się ponownie na płycie Deep Purple in Rock wydanej w 1970 roku. Jest jedną z najbardziej znanych kompozycji grupy.

The Concerto for Group and Orchestra – koncert zespołu Deep Purple i The Royal Philharmonic Orchestra skomponowany przez Jona Lorda i dyrygowany przez Malcolma Arnolda w 1969 roku. Podczas pierwszego wykonania wystąpił Ian Gillan. Nagranie wideo z tego koncertu wydane zostało na DVD w roku 2003.Deep Purple – brytyjska grupa rockowa, założona w Hertfordshire w 1968 (początkowo pod nazwą Roundabout) w następującym składzie: Ritchie Blackmore, Jon Lord, Nick Simper, Ian Paice oraz Rod Evans. Wspólnie z Led Zeppelin i Black Sabbath jest uważana za pioniera hard rocka i heavy metalu, chociaż niektórzy członkowie zespołu uważają, iż ich muzyki nie da się ściśle zaszufladkować do konkretnego gatunku. Do swojej twórczości zespół często włączał pierwiastek muzyki poważnej, blues rocka, popu i rocka progresywnego. Deep Purple został odnotowany w księdze Rekordów Guinnessa, jako „Najgłośniejszy zespół świata". Jak do tej pory, nakład ze sprzedaży wydawnictw muzycznych formacji sięgnął liczby 100 milionów płyt na całym świecie. Uznawany za jeden z pierwszych i najbardziej wpływowych zespołów grających hard rock.

Utwór powstał w roku 1969, przy wkładzie każdego z członków zespołu. Tekst składa się jedynie z ośmiu linijek, mimo to cały utwór trwa ponad dziesięć minut (10:18).

Źródłem dla głównego riffu był utwór „Bombay Calling”, kalifornijskiej grupy It's a Beautiful Day. Muzycy Deep Purple zagrali piosenkę wolniej i z użyciem rockowego instrumentarium.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. recenzja: Deep Purple „In Rock” (pol.). rockmetal.pl, 1998-08-24. [dostęp 2014-08-07].
  2. Readers’ Poll: The Best Vocal Performances in Rock History (ang.). rollingstone.com. [dostęp 2014-08-07].
  3. Deep Purple / Royal Philharmonic Orchestra Concerto For Group and Orchestra (ang.). allmusic.com. [dostęp 2014-07-26].
  4. Child in Time by Deep Purple (ang.). secondhandsongs.com. [dostęp 2014-07-26].
  5. Wywiad z Ianem Gillanem z 2002.
Reklama