Chihuahua (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chihuahua – miasto w północnym Meksyku, stolica i drugie pod względem zaludnienia miasto stanu Chihuahua. Leży u podnóża gór Sierra Madre Zachodnia.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

W mieście rozwinął się przemysł maszynowy, włókienniczy, papierniczy, spożywczy oraz hutniczy. Ośrodek regionu wydobycia rud cynku i ołowiu oraz srebra. W 1954 r. został założony uniwersytet.

Miasto wypada korzystnie pod względem demograficznym i socjalnym. Przyrost naturalny w Chihuahua jest najwyższy w kraju, a obecna liczba mieszkańców to 810 tys. osób, z czego ponad 330 tys. znajduje zatrudnienie. Chihuahua odznacza się bardzo wysokim wskaźnikiem HDI, wynoszącym 0,9117. Według agendy ONZ ds. rozwoju miasto pod względem konkurencyjności wyprzedza Dystrykt Federalny (Meksyk, stolica).

Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Stany Zjednoczone Albuquerque, USA
 • Stany Zjednoczone Lynwood, USA
 • Stany Zjednoczone Pueblo, USA
 • Meksyk Durango (miasto w Meksyku), Meksyk
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  1. Enciclopedia de los Municipios de México. Chihuahua.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Lynwood – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles. W 2010 zamieszkiwało je 69 772 osób. Miasto leży na wysokości 28 metrów n.p.m. i zajmuje powierzchnię 12,536 km² .WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Chihuahua – stan w Meksyku, położony w jego północnej części. Graniczy ze stanami Sonora, Durango oraz Coahuila, a na północy z amerykańskim stanami: Nowy Meksyk i Teksas. Stolicą stanu jest miasto Chihuahua. Jest największym stanem pod względem powierzchni.

  Reklama