Chiemczik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chiemczik (także Chemczik; ros.: Хемчик, dawniej ros.: Кемчик, Kiemczik) – rzeka w republice Tuwy, lewy dopływ Jeniseju.

Jenisej (ros. Енисей) – rzeka w azjatyckiej części Rosji, w Syberii środkowej. Jej długość wynosi 4102 km, a powierzchnia dorzecza 2580 tys. km. Powstaje z połączenia Wielkiego i Małego Jeniseju, w pobliżu miasta Kyzył. W górnym biegu przełamuje się przez pasma górskie Sajanu Wschodniego i Sajanu Zachodniego. W środkowym i dolnym biegu, Jenisej oddziela Nizinę Zachodniosyberyjską od Wyżyny Środkowosyberyjskiej. W odległości ok. 300 km od ujścia do Morza Karskiego dzieli się na szereg ramion. Niemal na całej długości żeglowna, dostępna dla statków morskich na odcinku ok. 1000 km od ujścia. Jenisej jest najbardziej zasobną w wodę rzeką syberyjską, dzięki czemu posiada olbrzymi potencjał energetyczny, wykorzystywany przez liczne elektrownie wodne.Tuwa, Republika Tuwy (ros. Тува lub Тыва, tuwin. Тыва; historyczne nazwy: Tannu-Tuwa, Урянхайский край – Kraj Urianchajski) – republika autonomiczna w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej. Graniczy z Mongolią oraz rosyjskimi jednostkami administracyjnymi: Republiką Ałtaju, Chakasją, Krajem Krasnojarskim, obwodem irkuckim i Buriacją.

Opis[ | edytuj kod]

Rzeka ma źródło na wschodnim zboczu grzbietu Kozier, leżącej w paśmie Gór Szapszalskich, na granicy republiki Ałtaju. Rozlewa się na terytorium republiki Tuwy, przepływając między Sajanem Zachodnim, a pasmem Tannu-Oła. Nie jest żeglowna, a w górnym biegu znajduje się wiele wodospadów i bystrzyn. Chiemczik jest zamarznięty od listopada do przełomu marca i kwietnia. Główne miasto leżące nad rzeką to Ak-Dowurak.

Wielka Encyklopedia Radziecka (ros. Большая советская энциклопедия) – jedna z największych encyklopedii światowych w języku rosyjskim, wydawana w ZSRR w trzech edycjach (1926–1947, 1950–1958, 1969–1978). Obecnie w internecie istnieją edycje online wszystkich trzech wydań.Sajany – system górski w Azji położony w większej części na terytorium Rosji oraz w małej części na terytorium Mongolii. Rozciąga się od Ałtaju na zachodzie do jeziora Bajkał na wschodzie.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Wodospad – swobodny, pionowy spadek wody rzecznej, spowodowany istnieniem w korycie rzeki wyraźnego progu skalnego o wysokości od kilku do kilkuset metrów. Wodospad występuje w górnych odcinkach biegu rzek, w miejscach, gdzie rzeka przecina warstwę twardych skał. Skały te, wymywane wolniej niż miękkie podłoże w dolnym biegu rzeki, tworzą stopień, z którego woda spada w dół. Szereg wodospadów nazywa się kaskadą.
Ałtaj (Республика Алтай) – autonomiczna republika, wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej, leżąca w południowej części zachodniej Syberii, w zlewisku rzek Bija i Katuń. W ramach federacji Ałtaj graniczy z Tuwą, Chakasją, Krajem Ałtajskim oraz obwodem kemerowskim, ma także zewnętrzną granicę z Chinami, Mongolią i Kazachstanem.
Tannu-Oła – pasmo górskie w Rosji, w południowej części Syberii. Góry zamykają od południa Kotlinę Tuwińską. Pasmo rozciąga się z zachodu na wschód wzdłuż granicy z Mongolią na długości ok. 300 km. Przeważają wysokości 2500–2700 m n.p.m.; najwyższy szczyt osiąga 3061 m n.p.m. Góry zbudowane są z piaskowców, łupków i zlepieńców w części zachodniej oraz ze skał efuzywnych, osadowych i granitów w części wschodniej. Do wysokości 2200 m n.p.m. stoki północne porośnięte tajgą limbowo-modrzewiową, stoki południowe pokryte roślinnością stepową. Na łagodnych szczytach występują płaty tundry wysokogórskiej z gołoborzami.
Góry Szapszalskie, także Szapszał (ros.: Шапшальский хребет, Szapszalskij chriebiet) – pasmo górskie w azjatyckiej części Rosji, w Ałtaju, na granicy Republiki Ałtaju i Tuwy. Rozciąga się na długości ok. 130 km. Najwyższy szczyt pasma ma wysokość 3507 m n.p.m. Pasmo zbudowane jest głównie z łupków krystalicznych. W części północnej góry są wyrównane, natomiast na południu dominuje typowo alpejska rzeźba terenu (występują także niewielkie lodowce górskie). Roślinność jest uboga, przeważa tundra górska. W niektórych dolinach rzek spotyka się lasy modrzewiowe.

Reklama