• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cheyenne  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  John Godina (ur. 31 maja 1972 w Fort Sill) – amerykański lekkoatleta, medalista olimpijski, 3-krotny mistrz świata w pchnięciu kulą.Hrabstwo Albany (ang. Albany County) – hrabstwo w południowej części stanu Wyoming w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje powierzchnię całkowitą 11 160 km² i w 2000 roku liczyło 32 014 mieszkańców. Jego siedzibą administracyjną jest miasto Laramie.
  Demografia[ | edytuj kod]

  Według danych z 2016 roku w Cheyenne mieszkało 64 019 osób. Skład rasowy: biali 87,2%, Afroamerykanie 4,5%, Indianie 2,5%, Azjaci 2,1%, inni 6,4%. 12,7% ludności przyznaje się do swoich latynoskich korzeni. 29,3% osób powyżej 25. roku życia ma wykształcenie wyższe.

  Spis podaje również, że w 2010 roku w mieście były 25 558 gospodarstwa domowe; w 30,2% gospodarstw mieszkały osoby poniżej 18 lat, 43,1% gospodarstw domowych to małżeństwa, a 11,1% osób żyło w ubóstwie.

  Wal-Mart Stores, Inc. – amerykańska sieć supermarketów założona w 1962 roku przez Sama Waltona. W 2010 firma była największym na świecie sprzedawcą detalicznym (licząc dochody). Ma swoją siedzibę w Bentonville w stanie Arkansas w Stanach Zjednoczonych. W roku finansowym kończącym się 31 stycznia 2008 r. Wal-Mart zanotował czysty zysk 12,7 mld USD, przy obrotach 378,8 mld USD. Według nieoficjalnej klasyfikacji Wal-Mart uplasowałby się wśród gospodarek narodowych na 33. miejscu, między Ukrainą i Kolumbią.Lourdes (oks. Lorda) – miasto i gmina w południowo-zachodniej Francji, u podnóża Pirenejów, nad rzeką Gave de Pau, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Pireneje Wysokie.

  Mediana wieku mieszkańców Cheyenne wynosi 36,5 lat, 24% populacji miasta miała mniej niż 18 lat, a 13,5% miało 65 lat i więcej.

  Ekonomia[ | edytuj kod]

  Sektor publiczny jest największym sektorem gospodarki miasta. Większość biur w Cheyenne należy do stanu Wyoming. Duża część mieszkańców miasta jest zatrudniona lub uzależniona finansowo od United States Air Force (sąsiedztwo bazy lotniczej) lub przez Gwardię Narodową. Union Pacific Railroad jest największym prywatnym pracodawcą w mieście.

  Żółta rasa człowieka (inaczej rasa mongoloidalna) – według dawnych koncepcji jedna z trzech głównych, opartych na fenotypie ras człowieka (obok białej i czarnej).Interstate 25 - amerykańska autostrada międzystanowa znajdująca się w zachodniej części kraju; biegnąca z północy na południe. Zaczyna się w Buffalo w stanie Wyoming a kończy się w Las Cruces. Droga ma długość 1710 km i została oddana do użytku w 1966 roku.

  W ostatnich latach wprowadzone zostały jednak kroki, mające na celu zróżnicowanie miejskiej ekonomii. Lowe's i Wal-Mart, jedne z największych sieci supermarketów w Stanach Zjednoczonych, posiadają swoje placówki na terenie miasta. Ponadto w centrum miasta znajduje się główna siedziba sklepu internetowego Sierra Trading Post. Oprócz tego w centrum miasta znajdują się centrale takich przedsiębiorstw jak Great Lakes Airlines (linie lotnicze) i Taco John's (restauracje fast food).

  New York Mets – drużyna baseballowa z Nowego Jorku, grająca we wschodniej dywizji National League. Dwukrotny zwycięzca w World Series.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Wysokość nad poziomem morza, na jakiej znajduje się Cheyenne i wyniesienie miasta nad przylegający obszar powoduje, że jest to jedno z najbardziej wietrznych miast w Stanach Zjednoczonych. Aspekt ten powoduje, iż Cheyenne jest dobrym miejscem do produkcji energii wiatrowej. Obecnie turbiny wietrzne znajdują się w różnych miejscach Laramie County, a mieszczący się w mieście Laramie County Community College prowadzi główny program techniczny nadzoru turbin, w którym uczestniczą także uczniowie uczelni. Uruchomienie turbin wiatrowych w sąsiednim hrabstwie Weld w Kolorado, może spowodować, iż region ten stanie się ośrodkiem produkcji alternatywnej energii elektrycznej.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.George Clayton Johnson (ur. 10 lipca 1929 w Cheyenne, zm. 25 grudnia 2015 w Los Angeles) – amerykański pisarz science fiction najbardziej znany ze współautorstwa (z Williamem F. Nolanem) powieści Ucieczka Logana, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem (1976). Był on także twórcą scenariuszy telewizyjnych do Strefy mroku oraz pierwszego odcinka serialu Star Trek („The Man Trap”). Napisał on także historię, na której oparto fabułę filmów Ocean’s Eleven (1960, 2001).

  Transport[ | edytuj kod]

  Autostrady międzystanowe[ | edytuj kod]

 • Autostrada międzystanowa nr 25 – biegnie z północy na południe, z Nowego Meksyku do Wyoming, krzyżując się na południowy zachód od Cheyenne z Interstate 80;
 • Autostrada międzystanowa nr 80 – biegnie ze wschodu na zachód, z Kalifornii do New Jersey, krzyżując się na południowy zachód od Cheyenne z Interstate 25;
 • Autostrada międzystanowa nr 180 – biegnie z północy na południe, będąc połączona z US 85, prowadzi z Interstate 80 do US 30.
 • U.S. Route (w nawiasie podano nazwy obowiązujące na terenie miasta)[ | edytuj kod]

 • U.S. Route nr 30 (Lincolnway) – biegnie z zachodu na wschód przez Cheyenne;
 • U.S. Route nr 85 (South Greely Highway, Central Avenue (Southbound), Warren Avenue (Northbound)) – biegnie z północy na południe przez Cheyenne;
 • U.S. Route nr 87 – biegnie z północy na południe przez Cheyenne, będąc zbieżną z Interstate 25.
 • Autostrady stanowe[ | edytuj kod]

 • Wyoming Highway 210 (Happy Jack Road) – biegnie ze wschodu na zachód, zaczynając się na Interstate 25 i łącząc Cheyenne z Sherman Hill w hrabstwie Albany;
 • Wyoming Highway 212 (College Drive, Four Mile Road) – biegnie z północy na południe tworząc obwodnicę wokół Cheyenne, zaczyna się przy zjeździe z Interstate 25, a kończy wjazdem w Wyoming Highway 219;
 • Wyoming Highway 219 (Yellowstone Road) – zaczyna się zjazdem z US 85 i prowadzi na północ, poza teren miasta;
 • Wyoming Highway 221 (Fox Farm Road) – biegnie z zachodu na wschód, początek biorąc wyjazdem z US 85, a kończąc się skrzyżowaniem z Wyoming Highway 212;
 • Wyoming Highway 222 (Fort Access Road) – biegnie z północy na południe, zaczynając się wjazdem z Wyoming Highway 225, i prowadząc w kierunku północnym do Bazy Sił Powietrznych F.E. Warrena, niedaleko której łączy się z Wyoming Highway 210;
 • Wyoming Highway 225 (Otto Road) – biegnie ze wschodu na zachód, początek mając przy zjeździe z Interstate 80 (w miejscu, gdzie łączy się ona z US 30) i prowadząc z kierunku południowo-zachodnim poza miasto.
 • Porty lotnicze[ | edytuj kod]

  W Cheyenne znajduje się jeden port lotniczy: Cheyenne Regional Airport.

  Terytorium Dakoty – historyczny obszar administracyjny USA, terytorium zorganizowane, istniejące w latach 1861-1889. Terytorium to stanowiło północną część ziemi przejętej od Francji w zakupie Luizjany przez Stany Zjednoczone.National Basketball Association (skrót ang. NBA) – amerykańsko-kanadyjska liga koszykarska, o charakterze profesjonalnym. Tworzą ją 30 zespołów, w tym: 29 ze Stanów Zjednoczonych i jeden z Kanady. Liga jest aktywnym członkiem USA Basketball, oddziału Fédération Internationale de Basketball na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jej komisarzem od 1984 roku jest David Stern, który swój urząd zda w 2014 roku. NBA jest jedną z czterech największych północnoamerykańskich zawodowych lig sportowych (oprócz niej NFL, NHL i MLB). Gracze NBA są najlepiej opłacanymi sportowcami świata (w średniej rocznych zarobków).

  Kolej[ | edytuj kod]

  W Cheyenne krzyżują się dwie linie kolejowe: Union Pacific Railroad i BNFS Railway.

  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Strefa Klimatów umiarkowanych – w klasyfikacji klimatów Wincentego Okołowicza jest to jedna z pięciu głównych stref klimatycznych. Obejmuje rozległą strefę klimatycznaą, dzieląca się na półkuli północnej na chłodniejszą północną i cieplejszą południową i na półkuli południowej na cieplejszą północną i chłodniejszą południową. Średnia roczna temperatura waha się od 0 °C do 10 °C, a opady atmosferyczne występują w różnych porach roku. Roczne amplitudy temperatur od około 20 °C w klimatach morskich do 45 °C w skrajnie kontynentalnych. Charakterystyczną formacją roślinną dla klimatu umiarkowanego w części chłodniejszej jest tajga, natomiast części cieplejszej lasy liściaste i mieszane (kraje Europy Środkowej i południowa, czasem też środkowa część Skandynawii). Pory roku są w tej strefie łatwo rozpoznawalne i wyznaczane przez przebieg temperatury (ciepła, wilgotna wiosna, ciepłe, zazwyczaj suche lato, chłodna, wilgotna jesień i zima, często z opadami śniegu).
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Hammam Susa (arab. حمّام سوس; fr. Hammam Sousse) – miasto w północno-wschodniej Tunezji, na północy Susy. Liczy 17 262 mieszkańców (2004).
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  James Patrick Johnson (ur. 20 lutego 1987 w Cheyenne w stanie Wyoming) - amerykański profesjonalny koszykarz, grający na pozycji niskiego skrzydłowego, zawodnik Toronto Raptors.
  Dziki Bill Hickok, właściwie James Butler Hickok (ur. 27 maja 1837 w Homer, obecnie Troy Grove w stanie Illinois, zm. 2 sierpnia 1876 w Deadwood na Terytorium Dakoty, obecnie w stanie Dakota Południowa) – rewolwerowiec, "stróż prawa i porządku", uważany za bohatera narodowego Stanów Zjednoczonych, znany ze swoich umiejętności strzeleckich, bohater wielu mitów i legend. Twierdził, że zabił ponad 100 osób – w rzeczywistości było ich około dziesięciu.
  Colorado Springs – miasto w USA, położone w środkowo-zachodniej części kraju, w stanie Kolorado. Znajduje się na styku Wielkich Równin i Gór Skalistych, na przedgórzu pasma Park Range, na południe od Denver.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.922 sek.