• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cheung Chau  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Ławica – wał z piasku albo z innych osadów dennych, usypany w dużym akwenie albo rzece. Wyróżnia się cztery bliskoznaczne pojęcia z dziedziny geomorfologii:Islands (chin. trad.: 離島區) – jedna z 18 dzielnic Hongkongu (specjalnego regionu administracyjnego należącego do Chin) położona w regionie Nowe Terytoria. Dzielnica składa się około 20 wysp dużych oraz mniejszych położonych na południe i południowy wschód od największej wyspy - Lantau.
  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Centralna część wyspy jest gęsto zabudowana domami i sklepami. Tutejsze uliczki są bardzo wąskie, z tego powodu jedynymi pojazdami silnikowymi na wyspie są specjalnie zaprojektowane mini-wozy strażackie. Tereny mieszkalne istnieją również wśród wzgórz, na obydwu krańcach wyspy.

  Tradycyjnie, na wyspie były wioski rybackie, nadal zresztą istnieje port rybacki obsługujący miejscowe łodzie. Ostatnio jednak podstawą gospodarki wyspy staje się turystyka. Wyspa przyciąga turystów oferując piaszczyste plaże kąpielisk, lokale gastronomiczne z owocami morza, oraz tradycyjną kulturę chińską.

  Festiwal (łac. festivus - radosny, wesoły, świąteczny) – szereg imprez artystycznych, przeważnie jednego typu (np. filmowych, muzycznych, teatralnych), będących przeglądem osiągnięć w danej dziedzinie, zorganizowanych w jednym czasie i pod wspólną nazwą, często ujętych w ramy konkursu.Lew chiński (zwany też psem Fo lub Foo) – według wierzeń chińskich był symbolem dostojeństwa i potęgi, ochraniał przed złymi mocami i duchami a także uznawany był za obrońcę prawa. Po raz pierwszy pojawia się w chińskiej kulturze za czasów dynastii Han (208 p.n.e. - 221 n.e.), następnie na około 400 lat popada w zapomnienie aby ponownie pojawić się w czasach dynastii Tang (618 n.e. - 917 n.e.) i aż do upadku imperium chińskiego w 1911 roku jest umieszczany przed budynkami państwowymi, bramami świątynnymi oraz grobowcami, para statuetek przedstawiająca psa Fo była także uznawana za doskonały prezent dla cesarza wyrażający szacunek dla władcy.

  Klasztory[ | edytuj kod]

 • Klasztor Pak Tai – jeden z najstarszych w Hongkongu, zbudowany w 1783 roku i całkowicie przebudowany w 1989. Przed klasztorem znajdują się 4 pary lwów chińskich. Przed ołtarzem znajdują się statuy dwóch najważniejszych, "Tysiącmilowego Oka" oraz "Ucha pomyślnych wiatrów", które w tradycji chińskiej uważane są za zdolne do widzenia i słyszenia wszystkiego.
 • Cztery świątynie bogini Mazu (Tin Hau), w tym Świątynia Pak She Tin Hau.
 • Kwan Kung Chung Yi Ting, tradycyjna świątynia zbudowana w 1973, poświęcona bogu sprawiedliwości Guan Yu (Kwan Tai).
 • Inne[ | edytuj kod]

 • Jaskinia uważana za schronienie XIX-wiecznego pirat Cheung Po Tsai.
 • Petroglify znajdujące się nieopodal plaży Tung Wan, uznane za monument narodowy Hongkongu.
 • plaże Tung Wan i Kwun Yam Wan.
 • Ciekawostki[ | edytuj kod]

  Na wyspie odbywa się doroczny festiwal Cheung Chau Bun – słynący z korowodu którego uczestnicy, w tym i dzieci przebrane za słynne postacie, wykonują niemal niemożliwe akrobacje. Trwa on siedem dni i przyciąga na wyspę tysiące turystów.

  Windsurfing – sport wodny, uprawiany przy użyciu deski (zob. też surfing) i przymocowanego do niej elastycznie pędnika żaglowego. Dyscyplina klasyfikowana jest jako konkurencja żeglarska, rozgrywana na igrzyskach olimpijskich od 1984 roku w konkurencji mężczyzn i od 1992 roku w konkurencji kobiet. Obecna klasa olimpijska RS:X po raz pierwszy weszła do użytkowania na igrzyskach w roku 2008.Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Próby zapobiegnięcia samobójstwu obejmują ograniczenie dostępu do broni palnej, leczenie zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od środków odurzających, a także poprawę sytuacji ekonomicznej.

  Cheung Chau to miejsce urodzenia Lee Lai Shan (ur. 1970), zawodniczki windsurfingu, która zdobyła pierwszy złoty medal dla Hongkongu w 1996 roku.

  Po roku 2000 na wyspie zaczęło dochodzić do przypadków samobójstw, głównie przez samopodpalenia. Na jakiś czas zaprzestano wynajmowania miejsc noclegowych indywidualnym turystom. Najwięcej takich przypadków miało miejsce po nagłośnieniu przez media poprzednich samobójstw. W roku 2005 konsul wyspy, Lam Kit-sing zaproponował ustanowienie miejsca pamięci poświęconego samobójcom. Propozycja ta została jednak odrzucona.

  Guan Yu, imiona publiczne: Changsheng, chiń 長生, później Yunchang, 雲長. Od roku 1615 znany także jako Guandi, 關帝 (ur. w Xiezhou w Shanxi, zm. w grudniu 219 w pobliżu dzisiejszego Dangyangu) – dowódca w służbie Liu Beia, po śmierci stopniowo uznany za boga chroniącego Cesarstwo Chińskie i jego ludność.Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym.
  Posąg (także statua) – pełnofigurowa rzeźba przedstawiająca człowieka, rzadziej zwierzę. Ustawiana na postumencie, czasem w niszy.
  Petroglify – wyryte w skale rysunki, na ogół prehistoryczne dzieła ludzi z ery neolitycznej. Są one ważną formą przedliterackich symboli, używanych od około 10. tysiąclecia p.n.e. do czasów współczesnych, mających różnorodne formy zależnie od czasu i miejsca powstania. Słowo petroglif pochodzi z greki, w której πέτρος petros oznacza skała, a γλύφειν glyphein to wyryć (ich złożenie zostało zaadaptowane pierwotnie w języku francuskim, jako pétroglyphe).
  Hongkong (oficj. Specjalny Region Administracyjny Hongkong; ang. Hong Kong, Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China, chiń. 香港, kantoński jyutping: hoeng1 gong2, mandaryński pinyin: Xiānggǎng) – specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Makau), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim.
  Samochód pożarniczy, wóz strażacki, beczkowóz – specjalnie oznakowany i przygotowany samochód używany przez straż pożarną albo inną jednostkę ochrony przeciwpożarowej do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych lub innych działaniach statutowych (np. prewencyjnych). W większości państw świata wozy strażackie malowane są na czerwono, są także uprzywilejowane w ruchu drogowym.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Mazu (chin. trad. 媽祖, chin. upr. 妈祖, pinyin: Māzǔ; Pe̍h-ōe-jī: Má-chó͘, język wietnamski: Ma Tổ; dialekt Fuzhou: Mā-cū) – popularna chińska bogini mórz, czczona szczególnie na południowym wybrzeżu Chin i na Tajwanie. Jej kult szerzył się również na terenach nadmorskich, gdzie mieszkają Chińczycy od Tianjinu, przez Azję Południowo-Wschodnią po Kalifornię i Brazylię. Mazu uchodzi za patronkę rybaków i żeglarzy. Inne jej określenie to "Cesarzowa Niebios" (Tianhou, 天后).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.897 sek.