Cheek to Cheek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cheek to Cheek – piosenka napisana przez Irvinga Berlina i wykonana po raz pierwszy przez Freda Astaire’a w trakcie tańca z Ginger Rogers w filmie Panowie w cylindrach (1935).

Eva Cassidy (ur. 2 lutego 1963 w Oxon Hill w stanie Maryland, zm. 2 listopada 1996 w miejscowości Bowie w stanie Maryland) – amerykańska piosenkarka.Bing Crosby, właśc. Harry Lillis Crosby (ur. 3 maja 1903 w Tacoma, Waszyngton, zm. 14 października 1977 w Madrycie) – jeden z najpopularniejszych wokalistów i aktorów amerykańskich XX wieku. Brat piosenkarza Boba Crosby’ego.

Piosenka rozpoczyna się od słów: Heaven, I’m in heaven, and my heart beats so that I can hardly speak…

Była wykonywana przez wielu artystów, m.in. Binga Crosby’ego, Louisa Armstronga, Ellę Fitzgerald, Evę Cassidy, Doris Day, Jane Monheit, Franka Sinatrę, Billie Holiday, a także w wersji polskiej przez Adama Astona z tekstem Zenona Friedwalda pt. W siódmym niebie.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. W. Schabert, S. Ewald: Leksykon muzyki od A do Ż: kompozytorzy, muzycy, wykonawcy, historia, technika, pojęcia, wykonania, wypisy, przykłady nutowe. Warszawa: Muza, 1995, s. 54. ISBN 83-7079-148-4.
Billie Holiday, właściwie Elinore Harris (ur. 7 kwietnia 1915 w Filadelfii, zm. 17 lipca 1959 w Nowym Jorku) – amerykańska śpiewaczka jazzowa; przedstawicielka „miejskiej”, swingowej odmiany wokalistyki jazzowej. Przez Lestera Younga, lojalnego przyjaciela i partnera muzycznego, nazywana także Lady Day. Utwory, do których napisała teksty – m.in. „God Bless the Child”, „Don’t Explain” i „Lady Sings the Blues” – na przestrzeni lat stały się jazzowymi klasykami.Panowie w cylindrach (ang. Top Hat) – amerykański film muzyczny z 1935 roku w reżyserii Marka Sandricha. Ekranizacja sztuki Alexandra Faragó i Aladara Laszlo. Czwarty z dziesięciu filmów, w których wystąpili wspólnie Fred Astaire i Ginger Rogers.
Warto wiedzieć że... beta

Ella Jane Fitzgerald (ur. 25 kwietnia 1917 w Newport News, zm. 15 czerwca 1996 w Beverly Hills) – amerykańska wokalistka jazzowa, zwana „Pierwszą Damą Piosenki” (ang. First Lady of Song). Jedna z najwybitniejszych śpiewaczek w historii tego gatunku. Odznaczona Medalem Wolności przez prezydenta George’a Busha.
Louis Daniel Armstrong (pseudonim artystyczny Satchmo lub Pops) (ur. 4 sierpnia 1901 w Nowym Orleanie, zm. 6 lipca 1971 w Nowym Jorku) – amerykański trębacz i wokalista jazzowy. Wyróżniał się stylem gry na trąbce i wokalistyką jazzową, do której wprowadził śpiew scatem.
Francis Albert Sinatra (ur. 12 grudnia 1915 w Hoboken, zm. 14 maja 1998 w Los Angeles) – amerykański piosenkarz i aktor filmowy pochodzenia włoskiego.
Zenon Ludwig Friedwald, ps. Ludwik Fox, Zenon Frivald-Vardan, Wardan (ur. 17 kwietnia 1906 we Lwowie, zm. 3 grudnia 1976 w Tel Awiwie) – polski autor tekstów i wykonawca żydowskiego pochodzenia.
Doris Day, właśc. Doris Mary Ann Kappelhoff (ur. 3 kwietnia 1924 w Cincinnati) – amerykańska piosenkarka i aktorka filmowa. Córka Wilhelma (Williama) Kappelhoffa (1892–1967) i Almy Welz. Jest Amerykanką pochodzenia niemieckiego.

Reklama