Chattahoochee (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chattahoocheerzeka w USA, w stanach Georgia i Alabama. Długość 692 km. Rzeka w pobliżu tamy Jimm Woodruff łączy się z rzeką Flint tworząc, uchodzącą już do Zatoki Meksykańskiej, rzekę Apalachicola.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Atlanta – stolica i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto amerykańskiego stanu Georgia, z populacją liczącą ok. 420 tysięcy mieszkańców (2010). Atlanta stanowi kulturalne i ekonomiczne centrum obszaru metropolitalnego Atlanta, zamieszkiwanego przez ponad 5 milionów osób, a także najważniejszy komponent rozrastającego się megapolis, znanego jako Piedmont Atlantic Megaregion.

Rzeka Chattahoochee jest wykorzystywana w celach energetycznych. Są na niej cztery tamy tworzące następujące jeziora: Lanier (153 km²), West Point 105 km²), Walter F. George (182 km²) i Seminole (151 km²).

Główne miasta nad rzeką to:

 • Columbus,
 • Atlanta.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Ameryki Północnej
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. River BAsin Center - CHATTAHOOCHEE-FLINT RIVER BASIN (ang.). [dostęp 3-09-2012]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-06-09)].
 • Tama i jezioro West Point

 • Rzeka Chattahoochee jesienią

  Apalachicola – rzeka w Georgii i Florydzie. Ma długość 145 km. Powstaje z połączenia rzek Chattahoochee i Flint River. Uchodzi do Zatoki Meksykańskiej.Ciek – ogólne określenie wszelkiego rodzaju wód powierzchniowych liniowych, płynących pod wpływem siły ciężkości, płynące stale lub w ciągu dłuższych okresów w wyżłobionych przez siebie łożyskach otwartych. Pojęcie cieku należy łączyć z płynącą wodą i korytem przez nią wyżłobionym.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Flint, Flint River – rzeka w USA, w stanie Georgia. Wypływa na południowym krańcu Piedmontu, na południe od Atlanty, a kończy bieg w mokradłach na nizinie Zatoki Meksykańskiej na granicy Georgii z Florydą i Alabamą, gdzie łacząc się z rzeką Chattahoochee na sztucznym zbiorniku Seminole dają początek rzeki Apalachicola.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Columbus − miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Georgia, w hrabstwie Muscogee. Około 189 tys. mieszkańców (2006).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Zatoka Meksykańska (ang. Gulf of Mexico, hiszp. Golfo de México) – zatoka w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Ameryki Północnej. Leży między półwyspami Jukatan i Floryda, od otwartego oceanu i Morza Karaibskiego ogradza ją wyspa Kuba. Z akwenem Morza Karaibskiego połączone jest przez Cieśninę Jukatańską, a z otwartym oceanem – Cieśniną Florydzką. Kraje leżące nad zatoką to Kuba, Meksyk i Stany Zjednoczone.

  Reklama