Chatham (Massachusetts)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chatham – miejscowość na półwyspie Cape Cod w USA, w stanie Massachusetts, w hrabstwie Barnstable.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Historia[ | edytuj kod]

Przed europejską kolonizacją tereny te zamieszkiwali rdzenni Amerykanie z plemion Nauset, w szczególności grupy Manomoy lub Monomoy. W pobliżu dzisiejszego Chatham znajdowała się wioska o nazwie "Manamoyik", zamieszkała przez ludzi z plemienia Nauset. W 1606 r. wylądował tu odkrywca Samuel de Champlain, wdając się w potyczki z Nausetami. Pierwsi angielscy osadnicy osiedlili się w Chatham w 1665 r., a w 1712 miejscowość uzyskała samodzielny status prawny i nazwę Chatham, od miejscowości Chatham w hrabstwie Kent w Anglii. Wkrótce osada stała się centrum rybackim i wielorybniczym. Ślady tego wczesnego okresu pomyślności widoczne są do dziś w postaci sporej liczby XVIII-wiecznych budynków, których urok pomógł uczynić z Chatham popularną nadmorską miejscowość wypoczynkową.

Hrabstwo Barnstable (ang. Barnstable County) - hrabstwo w USA, w południowo-wschodniej części stanu Massachusetts. W roku 2000 zamieszkiwane przez 222.230 mieszkańców. Centrum administracyjne (ang. county seat) hrabstwa mieści się w mieście Barnstable.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Od 1808 r. znajduje się tu Latarnia Morska Chatham, wybudowana z polecenia prezydenta Thomasa Jeffersona.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Chatham (Massachusetts) w bazie city-data.com (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Kent – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, leżące nad Cieśniną Kaletańską i Morzem Północnym. Położone w bezpośredniej bliskości Londynu i zaliczane do tzw. Home Counties, jest zarazem hrabstwem położonym najbliżej kontynentalnej Europy.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Samuel de Champlain (ur. w 1570 w Brouage k. Rochefort (Francja), zm. 25 grudnia 1635 w Quebecu) – francuski podróżnik, odkrywca, kolonizator Kanady. Pierwszy gubernator, zwany „ojcem Nowej Francji”. Kontynuował odkrywcze dzieło Jacques’a Cartiera, jednocześnie prowadząc intensywną akcję kolonizacyjną i tworząc podstawy pod francuską dominację w Ameryce Północnej.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama