Chasmotecjum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wydostawanie się zarodników przez pękniętą ścianę chasmotecjum

Chasmotecjum (łac. chasmothecium) – rodzaj owocnika u workowców. Jest to podobnie jak klejstotecjum owocnik typu zamkniętego, z którego zarodniki wydostają się dopiero po pęknięciu osłony. Obydwa te typy owocników nazywane bywają czasami otoczniami zamkniętymi. W chasmotecjum worki wyrastają zazwyczaj w pęczku, rzadziej w warstwie na dnie owocnika, podczas gdy w klejstotecjum worki rozmieszczone są w specjalnych lokulach. W niektórych opracowaniach chasmotecja są traktowane jako synonim klejstotecjów.

Worek – u grzybów z gromady workowców (Ascomycota) specjalna komórka o charakterze zarodni, w której tworzy się 8 haploidalnych zarodników – askospor (rzadko inna liczba zarodników).Grzyby workowe (Ascomycota Caval.-Sm.) – typ grzybów z podkrólestwa Dikarya. Ich nazwa pochodzi od typu zarodni zwanej workiem (ascus), w której są wytwarzane zarodniki workowe (askospory).

Chasmotecja występują np. u grzybów w rzędzie mączniakowców (Erysiphales). U należących do tego rzędu gatunków mają one podwójną osłonę. Jej wewnętrzna warstwa jest cienka i hialinowa (tzn. bezbarwna i przeźroczysta), zaś zewnętrzna gruba i zmieniająca barwę podczas dojrzewania od bladożółtej do ciemnobrązowej lub brązowoczarnej.

Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Selim Kryczyński, Zbigniew Weber (red.), Fitopatologia, t. 1. Podstawy fitopatologii, Poznań: Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2010, s. 261, ISBN 978-83-09-01063-0.
  2. Erysiphales. Mączniakowce. [dostęp 2016-08-28].
Reklama