Chasapiko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chasapiko (grecki: χασάπικο, turecki: Kasap havası) - popularny taniec oraz muzyka do tańca z Grecji.

Grek Zorba (ang. Zorba the Greek, gr. Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά) – powieść greckiego pisarza Nikosa Kazantzakisa, opisująca losy Greka o imieniu Alexis Zorbas. Pierwsze wydanie miało miejsce w 1946, natomiast pierwsze polskie wydanie w 1971. Na podstawie powieści powstał musical, balet, a w 1964 film w reżyserii Michaela Cacoyannisa z Anthonym Quinnem w roli głównej.Bałkany – region Europy, obejmujący w przybliżeniu obszar Półwyspu Bałkańskiego. Jednak nazwa ta mniej odnosi się do geografii, a bardziej do wspólnoty historyczno-kulturowej. Przy takim podejściu o przynależności danego kraju do Bałkanów decydują cechy kulturowe (np. język należący do ligi bałkańskiej, pewne elementy kultury ludowej), społeczne (np. wieloetniczność, współwystępowanie katolicyzmu, prawosławia i islamu) oraz historyczne (np. dawna przynależność do Cesarstwa Bizantyjskiego, zasiedlenie przez Słowian w VI wieku naszej ery, a przede wszystkim doświadczenie panowania tureckiego).

Znany w krajach Imperium Osmańskiego, na Bałkanach i w Azji Mniejszej. Nazywany jest również χασάπικος χορός lub po prostu χασάπικος (hasapikos horos, chasápikos, khasápikos, chasápikos). Nazwa pochodzi od słowa "rzeźnik" (kasap w jęz. tureckim i χασάπης w greckim). Słowo "kasap" etymologicznie pochodzi z arabskiego rdzenia "kasab", czyli obcinać, ucinać. Może to oznaczać obcinanie, skracanie bardzo szybkiego rytmu.

Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. Imperium Osmańskie (jako nazwa państwa pisane wielką literą, jako nazwa imperium dynastii Osmanów – małą; dla tego drugiego znaczenia synonimem jest nazwa imperium ottomańskie) – państwo tureckie na Bliskim Wschodzie, założone przez Turków osmańskich, jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii, obejmujące w okresie od XIV do XX wieku Anatolię, część Azji południowo-zachodniej, Afrykę północną i Europę południowo-wschodnią. W kręgach dyplomatycznych na określenie dworu sułtana, później także całego państwa tureckiego, stosowano termin Wysoka Porta.

Wolna wersja tańca liczona na 4/4 nazywa się χασάπικο βαρύ (hasapiko vary) lub χασάπικος βαρύς (hasapikos varys).

Szybka wersja na 2/4 nazywana jest γρήγορο χασάπικο, γρήγορος χασάπικος, μακελλάριος χορός; χασαποσέρβικο (grigoro chasapiko, grigoros chasapikos, makellarios choros, chasaposerviko).

Od tańca chasapiko pochodzi popularny taniec grecki sirtaki. Jest to połączenie wersji wolnej i szybkiej chasapiko. Sirtaki pojawia się w Greku Zorbie Nikosa Kazantzakisa.

Sirtaki (właściwie Sirtáki, lub Syrtáki grec. συρτάκι) – popularny grecki taniec pseudoludowy, powstały w 1964 do filmu Grek Zorba. Jest on zbliżony klimatem i choreografią do greckich tańców ludowych.
Reklama