Charles Van Doren

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Charles Van Doren (pierwszy z prawej strony)

Charles Lincoln Van Doren (ur. 12 lutego 1926 w Nowym Jorku, zm. 9 kwietnia 2019 w Canaan) – amerykański wykładowca, pisarz i wydawca.

Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.Uniwersytet Connecticut (ang. University of Connecticut, skrótowiec UConn) – amerykańska uczelnia publiczna znajdująca się w Storrs, w stanie Connecticut.

Życiorys[ | edytuj kod]

Syn zdobywcy Nagrody Pulitzera, poety, krytyka literackiego i pisarza Marka Van Dorena i pisarki, Doroty Van Doren. Niezwykle wszechstronnie wykształcony: zdobył bakalaureat (licencjat) z dziedziny sztuki w St. John’s College w Annapolis (stan Maryland), magisterium z astrofizyki i doktorat z anglistyki (obydwa stopnie w Columbia University).

Astrofizyka – dziedzina nauki leżąca na pograniczu fizyki i astronomii, zajmująca się badaniem procesów fizycznych w skali astronomicznej oraz budową i prawami rządzącymi obiektami astronomicznymi. Tematem badań astrofizyki są procesy fizyczne we Wszechświecie dotyczące takich obiektów jak gwiazdy, galaktyki, materia międzygwiezdna oraz ich wzajemne oddziaływanie.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

„Bohater” skandalu, związanego z „ustawianymi” przez producentów zwycięstwami w amerykańskich teleturniejach w latach pięćdziesiątych XX wieku – wygrywał teleturnieje, do których znał z góry odpowiedzi. Ujawnienie sprawy spowodowało upadek Van Dorena, który utracił posadę profesorską w Columbia University i wydawało się, że na tym zakończy obecność w życiu publicznym. Został jednak redaktorem książkowym (Praeger Books), następnie redagował hasła w Britannice, zdobył uznanie jako dobry pisarz popularnonaukowy (początkowo publikował pod pseudonimami, potem wrócił do właściwego nazwiska). Jego najsłynniejszą książką jest wydana również po polsku Historia wiedzy. Był profesorem (tzw. adjoint professor) na University of Connecticut.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.

Skandal związany z Van Dorenem (w jego roli Ralph Fiennes) stał się tematem filmu Roberta Redforda Quiz Show (1994).

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Robert D. McFadden: Charles Van Doren, a Quiz Show Whiz Who Wasn’t, Dies at 93 (ang.). The New York Times, 2019-04-10. [dostęp 2019-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-12)].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • PBS Biography of Charles Van Doren
 • The Remarkable Van Dorens TIME Magazine, Feb. 11, 1957
 • Charles Van Doren na okładce TIME Magazine, 11.02.1957
 • Testimony of Charles Van Doren on the quiz show scandals
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Magister (z łac. mistrz, nauczyciel), mgr – tytuł zawodowy nadawany przez wyższe uczelnie po ukończeniu studiów drugiego stopnia (dawniej: studiów jednolitych magisterskich lub magisterskich studiów uzupełniających), a w przypadku niektórych kierunków (farmacja, prawo, psychologia, często także teologia) – studiów jednolitych.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Mark Van Doren (ur. 1894, zm. 1972) – poeta amerykański. Pochodził ze stanu Illinois. Jego ojciec był lekarzem. Jego brat, Carl Van Doren, był krytykiem literackim. Obaj bracia studiowali na Columbia University. Mark został na nim nauczycielem akademickim, wykładając przez 40 lat. Był żonaty z powieściopisarką Dorothy Graffe. Jako poeta wydał między innymi Spring Thunder (1924), Jonathan Gentry (1931), A Winter Diary (1935) i The Mayfield Deer (1941). Za zbiór Collected Poems (1939) otrzymał w 1940 Nagrodę Pulitzera w dziedzinie poezji. W 1957 był przewodniczącym American Academy or Arts and Letters. Zmarł w wieku 78 lat w Charlotte Hungerford Hospital w Torrington w stanie Connecticut.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Bibilioteca Nacional do Brasil (pol. Brazylijska Biblioteka Narodowa) jest instytucją chroniącą dziedzictwo dokumentalne i bibliograficzne Brazylii, znajduje się w Rio de Janeiro, przy placu Cinelândia.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.

  Reklama