Charles Philippe Robin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Charles Philippe Robin (ur. 4 czerwca 1821 w Jasseron, zm. 6 października 1885) – francuski lekarz i biolog.

6 października jest 279. (w latach przestępnych 280.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 86 dni.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Życiorys[ | edytuj kod]

Pochodził z bogatej rodziny, w której było wielu lekarzy. Robin po ukończeniu Collège Royal of Lyons również studiował medycynę w Paryżu. Jeszcze jako student odbył naukową podróż z Hermannem Lebertem do Normandii i Wysp Normandzkich, gdzie zebrał próbki do Muzeum Orfila. W 1846 r. otrzymał doktorat z medycyny, a później także tytuł profesora historii naturalnej, anatomii i histologii. Był członkiem Académie Nationale de Médecine (1858) i Francuskiej Akademii Nauk (1866). Podczas wojny francusko-pruskiej pełnił funkcję dyrektora wojskowego korpusu medycznego, a w 1873 r. został mianowany dyrektorem laboratorium zoologii morskiej w Concarneau. Był jednym z założycieli Société de biologie. Do końca życia pozostał bezżenny.

Ludwik Pasteur (fr. Louis Pasteur, ur. 27 grudnia 1822 w Dole, zm. 28 września 1895 w Saint-Cloud) – francuski chemik i prekursor mikrobiologii.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Praca naukowa[ | edytuj kod]

Robin jako pierwszy we Francji wprowadził zastosowanie mikroskopu w anatomii normalnej i patologicznej. W latach 1845–1846 publikował artykuły o układzie limfatycznym i żylnym zwierząt morskich, mechanizmie rozrodczym kałamarnicy, anatomii porównawczej narządów płciowych, budowie tkanki włóknistej oraz morfologi różnych pasożytów zwierząt i roślin. Jego początkowe badania wykazały dwie jego cechy, umiejętne wykorzystanie mikroskopu i podejście porównawcze do przedmiotu badań. Jako pierwszy opisał Oidium albicans (obecnie Candida albicans) i pleśniawkę jako pasożytniczą chorobę wywołaną przez tego grzyba. Później zajął się badaniem histologii układu nerwowego kręgowców i mikroskopijną strukturą guzów. Doszedł do wniosku, że do badania organizmów nie wystarczy już obserwacja mikroskopowa i konieczne są badania biochemiczne. Przy ówczesnym poziomie rozwoju nauki okazało się to jednak bardzo trudne i doprowadziło Robina do błędnej interpretacji niektórych zjawisk. Realizując swój ambitny program badań histologicznych i biochemicznych Robin popełnił poważne błędy, ale dokonał także szeregu ważnych odkryć. M.in. opisał rolę osteoklastów w tworzeniu kości, zmiany śluzu macicy podczas ciąży i niektóre nowe fakty na temat mikroskopijnej struktury układu nerwowego.

Pleśniawka - powierzchowna infekcja błony śluzowej jamy ustnej drożdżakiem Candida albicans. Występują one w jamie ustnej, na języku i na podniebieniu w postaci białych plamek przypominających ścięte mleko. Pojedyncze plamki mogą zlewać się w większe wysepki, niekiedy tworzy się jednolita biała warstwa grzyba, który jest przyczyną pleśniawek, tak, że cała błona śluzowa pokryta jest białym kożuchem. W niektórych przypadkach zakażenie może przejść na przełyk, krtań, tchawicę i oskrzela.Alfabetyczna lista skrótów niektórych nazwisk botaników i mykologów umieszczanych w nazwach naukowych roślin. Najczęściej są to autorzy, którzy w publikacjach jako pierwsi ważnie opisali dany takson i nadali mu nazwę systematyczną. Wykaz standardowych skrótów autorów diagnoz taksonomicznych jest publikowany przez Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew (Authors of Plant Names).

Jego badania były cennym wkładem w naukę, ale w ostatnich latach życia nie ustrzegł się także błędów. Sprzeciwił się patologii komórkowej Virchowa, nie zaakceptował nowoczesnych metod badań histologicznych, a także sprzeciwiał się odkryciom mikrobiologicznym Pasteura. Gdy w 1873 r. została opublikowana jego praca Anatomie et physiologie cellulaires, nawet jego uczniowie go porzucili. Jego nauczanie nie odzwierciedlało już współczesnej myśli naukowej.

Hermann Lebert, właśc. Hermann Lewy lub Levay (ur. 9 czerwca 1813 we Wrocławiu, zm. 1 sierpnia 1878 w Bex) – niemiecki lekarz.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Opisał nowe taksony grzybów. W ich naukowych nazwach dodawane jest jego nazwisko C.P. Robin.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Biography of Charles-Philippe Robin [dostęp 2020-06-08] (ang.).
  2. Index Fungorum (autorzy) [dostęp 2020-06-02] (ang.).
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Takson – jednostka zdefiniowana w systematyce organizmów jako grupa organizmów (populacja lub grupa populacji) zwykle uznawanych za filogenetycznie spokrewnione, wyróżniających się konkretną cechą różniącą je od innych jednostek taksonomicznych. Takson obejmuje wszystkie zawarte w nim taksony niższego poziomu. Kryterium pokrewieństwa stosowane jest w systemach filogenetycznych, mimo że taksonem w zasadzie może być dowolna grupa organizmów.
Warto wiedzieć że... beta

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Rudolf Ludwig Karl Virchow (ur. 13 października 1821 w Schivelbein, obecnie Świdwin, zm. 5 września 1902 w Berlinie) – niemiecki patolog, antropolog i higienista, w latach 1849-1902 profesor uniwersytetów w Würzburgu i Berlinie.

Reklama