Charles Fox Parham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}

Charles Fox Parham (ur. 4 czerwca 1873 w Muscatine, zm. 29 stycznia 1929 w Baxter Springs) – amerykański kaznodzieja i ewangelista. Wraz z Williamem Josephem Seymourem, był jednym z prekursorów ruchu zielonoświątkowego.

Baxter Springs – miasto położone w hrabstwie Cherokee, w stanie Kansas, na zachodnim brzegu Spring River, na skraju Wyżyny Ozark. Graniczy ze stanem Oklahoma i Missouri. Główna ulica miasta jest częścią historycznej Drogi 66 łączącej Chicago z Los Angeles. William B. Eerdmans Publishing Company – religijne wydawnictwo naukowe z siedzibą w Grand Rapids (Michigan) założone w roku 1911 przez Williama B. Eerdmansa. Specjalizuje się w książkach akademickich dotyczących teologii chrześcijańskiej, biblistyki, historii religii, książkach popularno-naukowych z zakresu socjologii, krytyki kultury i literaturoznawstwa, a także stricte komercyjnych religijnych książkach dla dzieci. Profil wydawnictwa nie jest łatwy do scharakteryzowania, nie powinno być charakteryzowane jako chrześcijańskie wydawnictwo.

Życie[ | edytuj kod]

Charles Fox Parham urodził się w 1873 roku w Muscatine, w stanie Iowa. Już jako były pastor metodystyczny prowadził szkołę biblijną Bethel Bible w Topeka. W tej szkole 31 grudnia 1900 roku miało miejsce pierwsze tzw. przeżycie zielonoświątkowe (przyjmuje się też datę 1 stycznia 1901 roku) kiedy jedna z uczennic Agnes Ozman jako pierwsza po modlitwie z włożeniem rąk zaczęła modlić się innymi językami. W kolejnych dniach podobne doświadczenie przeżyła ponad połowa studentów oraz sam Parham, doznali tzw. daru mówienia językami a także, jak twierdził Parham, zaobserwowano języki ognia nad ich głowami. Pastor Parham sformułował pierwotną zielonoświątkową doktrynę, mówiącą że mówienie językami jest „biblijnym dowodem” Chrztu w Duchu Świętym. Parham wzbudzał kontrowersje w zakresie jego postaw i poglądów na udział czarnoskórych Amerykanów. Jego eschatologia była zbliżona do adwentystycznej.

Pentekostalizm (ruch zielonoświątkowy) – odłam chrześcijaństwa wyrosły i zakorzeniony w ewangelikalnym protestantyzmie.Kaznodzieja – duchowny zajmujący się wygłaszaniem kazań. Do najwybitniejszych kaznodziejów w dziejach Polski należą:

Jesienią 1906 roku Parham został oskarżony o homoseksualizm. W związku z tym został aresztowany w 1907 roku w San Antonio (Teksas) pod zarzutem „popełnienia nienaturalnego przestępstwa”, wraz z 22-letnim współoskarżonym, J.J. Jourdanem. Parham wielokrotnie zaprzeczał, aby był praktykującym homoseksualistą, jednak prasa uparcie zarzucała mu to. Oskarżenia te miały wpływ na upadek jego pracy misyjnej.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
William Joseph Seymour (ur. 2 maja 1870 w Centerville w parafii St. Mary w stanie Luizjana, zm. 28 września 1922 w Los Angeles w stanie Kalifornia) – amerykański kaznodzieja i ewangelista. Wraz z Charlesem Foxem Parhamem, był jedną z dwóch czołowych postaci rozwoju i rozprzestrzeniania się ruchu zielonoświątkowego. Przywódca Przebudzenia przy Azusa Street w Los Angeles w 1906. Uznawany za ojca XX. wiecznego amerykańskiego ruchu zielonoświątkowego.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
San Antonio (wymowa: /ˌsænænˈtoʊni.oʊ/) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, nad rzeką San Antonio. W 2017 roku przekroczyło 1,5 mln mieszkańców i jest drugim co do wielkości miastem w Teksasie.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Agnes Ozman (1870–1937) – amerykańska studentka szkoły biblijnej Bethel Bible w Topeka, w Kansas, którą prowadził Charles Fox Parham. W tej szkole 31 grudnia 1900 roku miało miejsce pierwsze tzw. przeżycie zielonoświątkowe (przyjmuje się też datę 1 stycznia 1901 roku). Wtedy właśnie uczennica Agnes Ozman jako pierwsza w czasach nowożytnych po modlitwie z włożeniem rąk zaczęła modlić się innymi językami. Była to pierwsza osoba ochrzczona Duchem Świętym i od tego wydarzenia datuje się początek i rozwój ruchu zielonoświątkowego.

Reklama