Charles Conrad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Załogi misji Gemini 11 – od lewej: (siedzą) Richard Gordon i Charles Conrad (stoją) William Anders i Neil Armstrong
Apollo 12 – Conrad przy sondzie Surveyor 3
Pierwsza załoga stacji orbitalnej Skylab – od lewej: Joseph Kerwin, Charles Conrad i Paul Weitz
Charles „Pete” Conrad, 1971

Charles „Pete” Conrad Jr. (ur. 2 czerwca 1930 w Filadelfii, zm. 8 lipca 1999 w Ojai w stanie Kalifornia) – amerykański astronauta i pilot wojskowy, komandor United States Navy. Jako trzeci człowiek w historii stanął na powierzchni Księżyca. Odbył cztery loty kosmiczne w ramach programów: Gemini, Apollo i Skylab.

Alan LaVern Bean (ur. 15 marca 1932 w Wheeler w stanie Teksas, zm. 26 maja 2018 w Houston) – amerykański astronauta, komandor United States Navy, czwarty człowiek, który stanął na powierzchni Księżyca (19 listopada 1969). Leroy Gordon „Gordo” Cooper, Jr. (ur. 6 marca 1927 w Shawnee w stanie Oklahoma, zm. 4 października 2004 w Ventura) – pułkownik-pilot United States Air Force, inżynier i astronauta. Odbył loty kosmiczne w ramach programów Mercury i Gemini.

Wykształcenie oraz służba wojskowa[ | edytuj kod]

Szkołę podstawową ukończył w Haverford w Pensylwanii, a średnią (Darrow High School) w New Lebanon w stanie Nowy Jork.

McDonnell Douglas – amerykańska wytwórnia lotnicza, zajmująca się produkcją samolotów zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Siedziba mieści się w St. Louis w stanie Missouri. 1 sierpnia 1997 stała się częścią firmy Boeing.Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.
 • 1953 – ukończył studia na Uniwersytecie Princeton, uzyskując licencjat z inżynierii lotniczej i wstąpił do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. W bazie lotniczej Pensacola na Florydzie przeszedł kurs lotniczy, po którym został skierowany do bazy lotniczej Jacksonville w tym samym stanie.
 • 1957 – wstąpił do Szkoły Pilotów Doświadczalnych w Naval Air Station Patuxent River w stanie Maryland. Po jej ukończeniu służył w tej bazie jeszcze przez kilka lat. Początkowo jako pilot doświadczalny a później jako instruktor.
 • 1961-1962 – pilot-instruktor szkolenia na samolotach F-4 Phantom w 121 eskadrze myśliwców (VF-121) w lotniczej bazie marynarki wojennej Miramar w Kalifornii.
 • 1962 – do czasu zaliczenia go do drugiej grupy amerykańskich astronautów (NASA-2) był oficerem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo lotów w 96 eskadrze myśliwców (VF-96) na pokładzie lotniskowca USS „Ranger”.
 • Grudzień 1973 – przeszedł do rezerwy w stopniu komandora Marynarki Wojennej USA.
 • Podczas kariery lotniczej wylatał ponad 6500 godzin, z czego ponad 5000 na samolotach z napędem odrzutowym.

  Skylab (skrót od Sky Laboratory: kosmiczne laboratorium) – amerykańska stacja orbitalna działająca w okresie: 14 maja 1973 – 11 lipca 1979 r. Naval Air Station Patuxent River (pol. Baza lotnicza marynarki wojennej przy Patuxent River), w skrócie NAS Pax River, to baza lotnicza Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych położona w hrabstwie St. Mary’s w Maryland, przy ujściu rzeki Patuxent do zatoki Chesapeake. Baza została oficjalnie otwarta 1 kwietnia 1943 roku i obecnie zajmuje powierzchnię około 26 km². Na jej terenie znajduje się między innymi United States Naval Test Pilot School (Szkoła Pilotów Doświadczalnych Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych).

  Kariera astronauty[ | edytuj kod]

 • 1959 – był jednym z finalistów podczas przeprowadzania naboru do pierwszej grupy astronautów NASA (NASA-1), jednakże nie został do niej zakwalifikowany.
 • 17 września 1962 – został członkiem drugiej grupy astronautów NASA (NASA-2).
 • 1970 – wyznaczono go na dowódcę misji Apollo 20. Miał to być ostatni lot człowieka na Księżyc w ramach programu Apollo. Program lotów został jednak skrócony i misja ta została odwołana.
 • 1 lutego 1974 – odszedł z NASA.
 • NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.Richard Francis „Dick” Gordon, Jr. (ur. 5 października 1929 w Seattle) – amerykański astronauta, komandor United States Navy.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Haverford – wspólnota mieszkaniowa leżąca 16 kilometrów od Filadelfii, znajdująca się częściowo w hr. Delaware, a częściowo w hr. Montgomery.
  Congressional Space Medal of Honor (pol. Kongresowy Kosmiczny Medal Honoru) – odznaczenie Stanów Zjednoczonych Ameryki ustanowione w 1969, nadawane za wybitne zasługi lub bohaterstwo astronautom Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).
  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.
  Wykaz grup i oddziałów kosmonautów zawiera zestawienie nazwisk ludzi, którzy brali udział w misjach kosmicznych lub przygotowywali się do lotów w kosmos, nazywanych kosmonautami, astronautami, taikonautami, spationaute itp. Sporządzony został z zachowaniem chronologii poszczególnych naborów astronautów, podziałem na lata i kraje, które ich dokonywały. Poza narodowymi zespołami (astronautami zawodowymi) są tu również grupy przygotowujące się do określonych misji oraz tzw. „kosmiczni turyści”.
  Jacksonville – miasto portowe w amerykańskim stanie Floryda, nad Oceanem Atlantyckim. W 2019 roku populacja Jacksonville była szacowana na 911,5 tys. mieszkańców, co czyni je 12. co do wielkości miastem USA. Obszar metropolitalny Jacksonville z ponad 1,5 mln mieszkańców jest czwartym co do wielkości obszarem metropolitalnym Florydy. Obszar miasta jest częścią hrabstwa Duval.
  Księżyc (łac. Luna, gr. Σελήνη Selḗnē; pol. fraz. „Srebrny Glob”, „srebrny glob”; pol. przest. gw. poet. „miesiąc”; pol. przest. poet. „luna”) – jedyny naturalny satelita Ziemi (nie licząc tzw. księżyców Kordylewskiego, które są obiektami pyłowymi i przez niektórych badaczy uważane za obiekty przejściowe). Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny), a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz Księżyca.

  Reklama