Charibert II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Charibert II (ur. ok. 608, zm. 8 kwietnia 632 w Blaye) – król Akwitanii z dynastii Merowingów, syn króla Chlotara II i jego drugiej żony Sychildy.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Tuluza (fr. Toulouse, oks. Tolosa) – miejscowość i gmina we Francji, stolica regionu Midi-Pyrénées, w departamencie Górna Garonna, nad rzeką Garonną.

Po śmierci króla Chlotara II, Charibert zażądał od swojego starszego brata, Dagoberta (od 623 r. króla Austrazji), własnej dzielnicy w Neustrii. W rozpoczętych negocjacjach Chariberta reprezentował jego wuj, Brodulf, brat królowej Sychildy. Wkrótce Brodulf został zamordowany na rozkaz Dagoberta, który wydzielił bratu dzielnicę w Akwitanii. Porozumienie między braćmi zostało przypieczętowane w 631 r., kiedy Charibert został ojcem chrzestnym syna Dagoberta, Sigiberta.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Gaskonia (fr. Gascogne, gask. Gasconha) – kraina historyczna w południowo-zachodniej Francji, która była francuską prowincją przed rewolucją francuską. Obecnie podzielona jest pomiędzy region Akwitanii (departament Landes, Pyrénées-Atlantiques i południe Lot-et-Garonne) oraz Midi-Pyrénées (departament Gers, Hautes-Pyrénées, południowy zachód Tarn-et-Garonne i zachód Haute-Garonne). Jej historyczną stolicą jest miasto Auch.

Władztwo Chariberta obejmowało Tuluzę, Cahors, Agen, Perigueux i Saintes. Dochodziły to tego jeszcze ziemie w Gaskonii, które przypadły Charibertowi po jego małżeństwie z Gizelą, córką i dziedziczką Armanda z Gaskonii. Charibert toczył również walki z Baskami, zakończone podporządkowaniem ich terytoriów królowi Akwitanii.

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Merowingowie – dynastia królów panująca w państwie frankijskim w latach 481–751, wywodząca się od władcy Franków salickich Merowecha (Meroweusza).

Charibert zmarł w 632 r. w Blaye w Żyrondzie, prawdopodobnie zamordowany na rozkaz Dagoberta I. Wkrótce później zamordowany został mały synek Chariberta, Chilperyk. Akwitania ponownie przeszła w ręce Dagoberta. Charibert i Chilperyk zostali pochowani we wczesnoromańskiej bazylice św. Romana w Blaye.

Chlotar II (ur. wiosna 584, zm. 18 października 629) z dynastii Merowingów – syn Chilperyka I i Fredegundy, król Franków, początkowo panował w Neustrii i Paryżu. Od 613 roku został jedynym władcą królestwa Franków.Baskowie – naród zamieszkujący tereny na granicy Hiszpanii i Francji nad Zatoką Biskajską. Obecnie żyje około 10 milionów Basków, z czego 2,3 miliona w Hiszpanii, około 285 tysięcy we Francji i kilka milionów na emigracji (głównie w Ameryce Łacińskiej).

Niektórzy historycy uważają, że synem Chariberta był Boggis, który w 632 r. otrzymał tytuł księcia Akwitanii.

Warto wiedzieć że... beta

Cahors – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Lot. Jest siedziba władz departamentu. Według stanu ze stycznia 2003 roku zamieszkuje je 20 093 mieszkańców (wśród 3020 gmin regionu Midi-Pyrénées Cahors znajduje się na 10. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 54).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Poniższa lista przedstawia władców, którzy rządzili w Akwitanii. Region ten do 1339 roku był stosunkowo niezależnym księstwem, kiedy to stał się częścią Francji wcielony do tego królestwa przez Filipa VI, który odebrał prawa lenne do niej Edwardowi III.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama