Chaozhou

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chaozhou (chiń. 潮州; pinyin: Cháozhōu) – miasto o statusie prefektury miejskiej w południowych Chinach, w prowincji Guangdong. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 520 199. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 2 424 528 mieszkańców.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Teochew, Tiochiu, Diojiu (潮州話, teoch. Dio5 ziu1 uê7, pinyin Cháozhōuhuà) – dialekt należący do grupy języków minnańskich, używany w regionie Chaoshan we wschodniej części prowincji Guangdong w Chinach. Wykazuje bardzo niski poziom podobieństwa do innych dialektów minnańskich, mając z nim wspólnych mniej słów niż język angielski ma z niemieckim. Zachował potrójną opozycję fonologiczną spółgłosek bezdźwięcznych przydechowych, bezdźwięcznych nieprzydechowach i dźwięcznych nieprzydechowych, nieistniejącą w języku mandaryńskim.

Geografia[ | edytuj kod]

Chaozhou usytuowane jest w delcie rzeki Han Jiang (韩江), która przepływa przez miasto.

Kultura[ | edytuj kod]

Miasto jest znane z pielęgnowania unikalnego dziedzictwa kulturalnego. Słynie z tzw. opery Chaozhou, wyrafinowanej kuchni, ceremonii herbacianej gongfucha oraz muzyki. Ważnym elementem lokalnej tożsamości jest dialekt teochew, którym posługuje się większość mieszkańców.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Chaozhou (ang.). World Gazetteer. [dostęp 2010-12-19].
  2. China Prefectures (ang.). Statoids. [dostęp 2010-12-19].
Reklama