Channel Islands (Kalifornia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Channel Islands (Channel Islands of California, znane także jako Wyspy Santa Barbara) – archipelag 8 wysp w Ameryce Północnej, na obszarze Stanów Zjednoczonych, przy wybrzeżu południowej Kalifornii.

San Miguel Island – najbardziej wysunięta na zachód, szósta pod względem wielkości wyspa archipelagu Channel Islands, położona w granicach hrabstwa Santa Barbara, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych.Urocjon wyspowy, lis wyspowy (Urocyon littoralis) – niewielki gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych, żyjący na sześciu z ośmiu wysp archipelagu Channel Islands, leżącego u wybrzeży Kalifornii. Najmniejszy z gatunków lisów żyjących w USA. Istnieje sześć podgatunków tego zwierzęcia, każdy zamieszkuje jedną wyspę.

Długość archipelagu od najdalej na północ wysuniętej wyspy San Miguel do położonej najbardziej na południu wyspy San Clemente wynosi 257,5 km. Całkowita powierzchnia wynosi 908,79 km². Największą wyspą jest Santa Cruz (249,95 km², a najmniejszymi Santa Barbara (2,63 km²) i Anacapa (2,95 km²).

Lyonothamnus floribundus – gatunek z monotypowego rodzaju roślin Lyonothamnus A. Gray, 1885 z rodziny różowatych. Jest to endemit Channel Islands u wybrzeży Kalifornii (rośnie na czterech z nich: Catalina, San Clemente, Santa Cruz i Santa Rosa). Jego skamieniałości z miocenu znane są także z kontynentalnej Ameryki Północnej (z Kalifornii, Nevady i Oregonu). Gatunek rośnie w skalistych kanionach oraz w chaparralu i zbiorowiskach z dębami. Najczęściej na rzędnych od 100 do 500 m n.p.m. Endemit – takson (najczęściej gatunek) unikatowy dla danego miejsca albo regionu, występujący na ograniczonym obszarze, nigdzie indziej nie występujący naturalnie.

5 wysp (San Miguel, Santa Rosa, Santa Cruz, Anacapa i Santa Barbara) wchodzi w skład utworzonego w 1980 r. Parku Narodowego Channel Islands. 2 wyspy (San Nicolas i San Clemente) są w pełni kontrolowane przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych. Tylko jedna wyspa, Santa Catalina, ma znaczącą liczbę cywilnych mieszkańców. Według danych z 2000 roku mieszkało na niej 3696 osób, głównie w mieście Avalon.

Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.
Lis wyspowy

Na 4 z 8 wysp archipelagu występuje endemiczny gatunek rośliny – Lyonothamnus floribundus , a na 6 z 8 wysp archipelagu endemiczny urocjon wyspowy, zwany lisem wyspowym.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. John L. Strother: Lyonothamnus A. Gray. W: Flora of North America [on-line]. eFlora. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA.. [dostęp 2019-12-20].
Anacapa – grupa 3 wulkanicznych wysp leżąca 23 km od wybrzeża hrabstwa Ventura w Kalifornii. Anacapa jest częścią archipelagu i częścią wysp Parku narodowego Channel Islands. Składa się z trzech wysp: East Island, Middle Island i West Island. Nazwa Anacapa wywodzi się od słowa eneepah z języka Indian Chumash (ang. mirage island).Archipelag (z stgr. Ἀρχιπέλαγος Archipelagos - nazwa prowincji bizantyjskiej obejmującej główne wyspy Morza Egejskiego) - grupa wysp położonych blisko siebie, najczęściej o wspólnej genezie i podobnej budowie geologicznej. Ze względu na ułożenie wysp można wyróżnić roje wysp - archipelagi składające się z bezładnie rozmieszczonych niedużych wysp oraz łańcuchy wysp, w których wyspy rozmieszczone są rzędem obok siebie.
Warto wiedzieć że... beta

San Clemente Island – należąca do Stanów Zjednoczonych najdalej na południe wysunięta wyspa archipelagu Channel Islands, położona na Oceanie Spokojnym na zachód od wybrzeży Kalifornii. Administracyjnie należy do hrabstwa Los Angeles. Według oficjalnych wyników spisu powszechnego z 2000 nie posiada stałych mieszkańców.
Avalon – miasteczko leżące nad zatoką Avalon Bay, na wyspie Santa Catalina w hrabstwie Los Angeles w Kalifornii w USA. Według United States Census Bureau miasto zajmuje powierzchnię 7,6 km². Populacja według danych z roku 2010 wynosiła 3728 mieszkańców.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
United States Navy – marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych; jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych odpowiedzialny za organizację, szkolenie oraz wyposażenie morskich sił zbrojnych – w tym Korpusu Piechoty Morskiej – do prowadzenia działań bojowych na morzu. W szczególności, zadaniem marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych jest poszukiwanie i niszczenie nieprzyjacielskich sił morskich oraz powstrzymywanie jego handlu morskiego; w celu zdobycia i utrzymania ogólnej przewagi morskiej; kontroli obszarów morskich o żywotnym znaczeniu, ochrony żywotnych linii żeglugowych; ustanowienia i utrzymania lokalnej przewagi (w tym powietrznej) w obszarze działań morskich; zajmowanie i obrona baz morskich; oraz przeprowadzanie operacji lądowych i powietrznych niezbędnych do prowadzenia kampanii morskich.
Santa Catalina Island, często nazywana Catalina Island lub Catalina, jest skalistą wyspą w archipelagu Channel Islands u wybrzeży Stanów Zjednoczonych w stanie Kalifornia.

Reklama