Chanat Uzbecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chanat Uzbecki - luźna federacja plemion uzbeckich, utworzona w wyniku rozpadu Białej Ordy na początku XV wieku. W 1428 chanem został obrany Abu-al-Chajr, któremu udało się wzmocnić konfederację plemion uzbeckich politycznie i wojskowo.

Chanat Buchary (w ostatnim okresie istnienia znany także jako Emirat Buchary) – założone przez Uzbeków państwo z centrum w Mawarannahrze, w różnych okresach czasu obejmujące też inne regiony Azji Środkowej, istniejące w latach 1500 do 1920. Uzbecy – najliczniejszy naród Azji Środkowej zamieszkujący Uzbekistan, a także sąsiednie państwa Afganistan, Tadżykistan, Kirgistan, Turkmenistan i Kazachstan oraz chiński region autonomiczny Sinciang. Dominującą religią jest islam. Główne zajęcia to rolnictwo, handel, rzemiosło oraz hodowla zwierząt.

W połowie XV wieku chanat rozpadł się w wyniku rebelii Kazachów i powstania Chanatu Kazachskiego. Pod koniec XV wieku Muhammad Szejbani zebrał rozproszone plemiona uzbeckie i poprowadził je na podbój osłabionego Imperium Timurydów. Na jego gruzach Uzbecy założyli nowe państwo - Chanat Buchary.

Szejbanidzi - dynastia pochodzenia mongolskiego, później jednak sturkizowana, rządząca na terenie północno-zachodniej Syberii do roku 1598, a od drugiej ćwierci XV wieku także w różnych regionach Azji Środkowej, aż do końca XVII wieku.Kazachowie (Қазақтар Qazaqtar) są narodem tureckim, zamieszkują północną część Azji Środkowej, głównie w Kazachstanie, ale również w Chinach (Sinciang), Uzbekistanie, Rosji, Mongolii i w rozproszeniu we wszystkich republikach byłego ZSRR. Niegdyś słynęli z polowań z sokołami i niezwykłej zręczności podczas jazdy konnej. W zależności od dawnego obszaru zamieszkania, przynależności plemiennej, pokrewieństwa oraz zawieranych sojuszy, Kazachowie dzielą się na Żuzy: Starszy, Średni i Młodszy Żuz. Te z kolei dzielą się na plemiona i klany.
Reklama