• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cezary Szyfman

  Przeczytaj także...
  Ars Nova - zespół instrumentów dawnych Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego działający od 1981 roku pod kierunkiem Jacka Urbaniaka.Bornus Consort - zespół wokalny z Zalesia Górnego założony w 1981 roku przez badacza muzyki dawnej, śpiewaka Marcina Bornus Szczycińskiego na zamówienie redakcji muzyki dawnej Polskiego Radia. Grupa nagrała utwory takich kompozytorów jak: Wacław z Szamotuł, Piotr z Grudziądza, Marcin Mielczewski, Mikołaj Zieleński, Bartłomiej Pękiel, śpiewa monodie liturgiczne, pieśni wielkopostne, śpiewy o św. Wojciechu, itp.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Cezary Szyfman – polski śpiewak (baryton) i pedagog.

  Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (klasy prof. Michała Szopskiego i prof. Kazimierza Pustelaka). Profesor sztuk muzycznych (2014). Prowadzi działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina – Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku oraz na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.

  Dux – jedna z największych niezależnych polskich wytwórni płytowych. Została założona w 1992 roku w Warszawie z inicjatywy Małgorzaty Polańskiej i Lecha Tołwińskiego. Wytwórnia specjalizuje w muzyce poważnej, jej nakładem ukazały się nagrania m.in. takich wykonawców jak: Wojciech Świtała, Andrzej Dobber, Katarzyna Budnik-Gałązka, Marian Borkowski, Paweł Gusnar, Agnieszka Stulgińska oraz Kwartet DAFO.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Współpracownik wielu zespołów kameralnych: Ars Nova, Bornus Consort, Camerata Cracovia, Concerto Polacco, Il Canto, Il Tiempo.

  Brał udział w nagranich płyt nagrodzonych Fryderykami:

 • 1996: Psalmy - Gomółka, Kochanowski - Ars Nova, Il Tiempo (Dux); kategoria Album Roku Muzyka Dawna
 • 2011: Bartłomiej Pękiel - Missa Brevis, Missa Pulcherrima, Motety - Il Canto (Dux); kategoria Album Roku Muzyka Dawna i Barokowa
 • Wraz z zespołem Il Canto zdobył nagrody na konkursach zespołów wokalnych w Tampere (Finlandia), Arezzo (Włochy) i Gorizia (Włochy).

  Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku – założony w 1975 roku jako zamiejscowy wydział Akademii Teatralnej w Warszawie (dawniej PWST). Obok wrocławskiej filii krakowskiej PWST, główny ośrodek polskiego teatru lalek, kształcący aktorów i reżyserów, i zasilający zespoły większości teatrów lalkowych w Polsce. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Cezary Szyfman na stronie UMFC
 • Cezary Szyfman na stronie UMFC – Filia w Białymstoku
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC, daw. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, PWSM w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Warszawie) – najstarsza i największa uczelnia muzyczna w Polsce, a także jedna z najstarszych w Europie. Mieści się w Warszawie. Jako jedyna w Polsce posiada status uniwersytetu przymiotnikowego, ponieważ posiada zdolność nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce oraz doktora sztuk muzycznych w pięciu dyscyplinach. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki, instrumentalistyki i wokalistyki.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nagroda Muzyczna „Fryderyk” – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Tadeusz Michał Szopski (ur. 23 marca 1915 w Warszawie, zm. 29 września 2011 tamże) – polski śpiewak operowy (tenor).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.696 sek.