• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cezary Morawski



  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Krystian Lupa (ur. 7 listopada 1943 w Jastrzębiu-Zdroju) – polski reżyser teatralny, scenograf, grafik, dramaturg, tłumacz oraz profesor sztuki teatralnej.Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy – historyczny polski serial w reżyserii Jerzego Sztwiertni, który został wyprodukowany przez Telewizję Polską w latach 1979-1981.

  Cezary Jan Morawski (ur. 5 czerwca 1954 w Szczecinie) – polski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny; prodziekan Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie (1996–2002), skarbnik Związku Artystów Scen Polskich (1999–2002), dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu (2016–2018).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Kariera teatralna[ | edytuj kod]

  W 1977 ukończył studia na Wydziale Aktorskim warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Był związany z warszawskimi teatrami: Współczesnym (1977–1988) i Powszechnym im. Zygmunta Hübnera (1988–2001). Zadebiutował 21 marca 1976 roku, rolą Maski 3 w Gdy rozum śpi Antonio Buero Vallejo w reżyserii Andrzeja Wajdy. W 1997 roku przestał występować na deskach warszawskiego Teatru Powszechnego i był kolejno związany z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrem Syrena w Warszawie, Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku i Teatrem Ochoty. W ostatnich latach występował przede wszystkim na deskach farsowego Teatru Capitol w Warszawie. Ponadto reżyserował na deskach UBS Theater Schwedt (Niemcy) oraz Teatru na Pohulance (Litwa). Jest także aktorem w stowarzyszeniu teatr tm, prowadzonym przez Tomasza Mędrzaka.

  Maszyna zmian. Nowe przygody – polski serial dla młodzieży, kontynuacja przygód wychowanków sanatorium oraz ich opiekunów z serialu Maszyna zmian.Komediantka – dziewięcio-odcinkowy serial telewizyjny z 1987 roku w reżyserii Jerzego Sztwiertni z 1988 roku. Scenariusz na podstawie powieści Władysława Reymonta o tym samym tytule. Serial powstawał równocześnie z wersją kinową pod tytułem "Komediantka".

  Był stypendystą Instytutu Teatralnego Uniwersytetu Wiedeńskiego. W 2000 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w działalności społecznej i charytatywnej na rzecz środowiska artystycznego. Za rolę w spektaklu Moja Dusza otrzymał z rąk Prezydenta Lecha Wałęsy honorowy tytuł „Ambasador Sybiraków” przyznawany przez Światowy Zjazd Sybiraków. Jest jednym z bohaterów książki Siła codzienności.

  Mniam! (ang. SeeFood) – malezyjsko-chiński film animowany z 2011 roku w reżyserii Aun Hoe Gou. Światowa premiera produkcji odbyła się 15 września 2011 roku, natomiast w Polsce 7 października 2011.Mordziaki – serial dla dzieci, który jest częściowo animowany (gdy postaci czytają książki), częściowo lalkowy (gdy występują główne postaci) oraz częściowo udziałem aktorów przed kamerą (gdy Mordziaki ukrywają się). Produkcja Studio Filmowe Se-ma-for na zamówienie Telewizji Polskiej w latach 1993–2000.

  Kariera pedagogiczna[ | edytuj kod]

  W latach 1977–2015 był wykładowcą warszawskiej Akademii Teatralnej, gdzie pełnił także funkcje pełnomocnika rektora ds. współpracy międzynarodowej oraz prodziekana Wydziału Aktorskiego (1996–2002). Był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF w Warszawie, a także przewodniczącym Rady Artystycznej Festiwalu ITSelF. Od 2013 roku wykłada na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku.

  Teatr Polski we Wrocławiu – teatr we Wrocławiu, wojewódzka instytucja kultury, założony w 1949 jako Państwowy Teatr Dolnośląski we Wrocławiu; od 1969 nosi obecną nazwę.Wycinka (niem. Holzfällen. Eine Erregung) – powieść austriackiego pisarza Thomasa Bernharda z roku 1984. Jej tematem jest życie wiedeńskiego środowiska artystycznego, a większość z przedstawionych postaci miała swoje pierwowzory w rzeczywistości.

  Skarbnik ZASP (1999–2002)[ | edytuj kod]

  Cezary Morawski, 2009

  W latach 1999–2002, za prezesury Kazimierza Kaczora, był skarbnikiem Związku Artystów Scen Polskich. W 2005 roku Zarząd Główny ZASP pozbawił Morawskiego członkostwa w stowarzyszeniu. W 2001 roku Morawski i Kaczor narazili ZASP na ponad 9,2 miliona złotych strat. W wyniku procesu i odwołania w tej sprawie, w 2011 roku wydział odwoławczy Sądu Okręgowego w Warszawie utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście oddalając wszystkie apelacje, zarówno oskarżonych, jak i prokuratorską. Sąd wprawdzie uznał winę oskarżonych, ale jednocześnie warunkowo umorzył postępowanie na okres próbny jednego roku, ponieważ działanie oskarżonych było wynikiem naruszenia zasad ostrożności, a nie umyślnego działania i zaznaczył, że nikt nie zarzuca oszustwa, a ich wina miała charakter nieumyślny; orzeczenie jest prawomocne.

  Teatr Współczesny w Warszawie - warszawski teatr, zlokalizowany w dzielnicy Śródmieście przy ul. Mokotowskiej 13 w rejonie placu Zbawiciela.ZhuZhu Pets, w Wielkiej Brytanii zwane też Go Go Hamsters – seria interaktywnych zabawek–chomików. Nazwa pochodzi z chińskiego, w którym zhū zhū (猪猪) oznacza "małą świnię". Chomiki ZhuZhu były najlepiej sprzedającą się zabawką w USA w okresie przed Bożym Narodzeniem w 2009 roku.

  Dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu (2016–2018)[ | edytuj kod]

  Od 1 września 2016 dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jego wybór na stanowisko dyrektora teatru spotkał się z protestem zespołu i środowisk twórczych, był on spowodowany prawomocnym wyrokiem kandydata, zaproponowanym programem artystycznym oraz zdaniem przeciwników kandydatury Morawskiego nieprawidłowościami w procedurze konkursowej, na które wskazał m.in. reżyser Krystian Lupa.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Renifer Niko ratuje brata (tytuł oryg. Niko – Lentäjän poika 2) – duńsko-fińsko-irlandzko-niemiecki film animowany z 2012 roku w reżyserii Kari Juusonena i Jørgena Lerdama. Kontynuacja filmu Renifer Niko ratuje święta z 2008 roku.

  Od początku pełnienia funkcji dyrektora, na deskach Teatru Polskiego zaprezentował spektakle prywatnych teatrów, między innymi Powrót Norwida (tarnowski Teatr Nie Teraz), Bar pod Zdechłym Psem (Teatr Kamienica, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny), Baśnie Pana Perrault (wrocławski Teatr Artenes) oraz Edukację Rity i Na pełnym morzu (teatr tm). Pierwszą premierą za jego dyrekcji był Chory z urojenia Moliera w reżyserii Janusza Wiśniewskiego. Ponadto odmówił wyjazdu spektaklu Wycinka w reżyserii Krystiana Lupy na festiwale w Budapeszcie, Montrealu i Quebecu.

  Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie – teatr założony w 1944 roku z siedzibą przy ulicy Jana Zamoyskiego 20 w Warszawie.Ja, Klaudiusz – 12-odcinkowy, brytyjski, historyczny serial telewizyjny wyprodukowany przez BBC w 1976 roku. Jest to adaptacja dylogii powieściowej brytyjskiego pisarza Roberta Gravesa – Ja, Klaudiusz i Klaudiusz i Messalina, która okazała się jednym z najpopularniejszych seriali telewizyjnych w historii BBC.

  10 lutego 2017 wszczęto wobec Morawskiego procedurę odwoławczą ze stanowiska dyrektora teatru.

  W październiku 2018 upubliczniono wyniki kontroli wrocławskiego oddziału Najwyższej Izby Kontroli, z których wynikało, iż Morawski niezgodnie z prawem płacił sobie za działalność aktorską, scenograficzną i reżyserską, a także wydatkował środki publiczne i zaciągał zobowiązania z przekroczeniem limitów wyznaczonych w planach finansowych teatru. Kontrola NIK wykazała również znaczący spadek liczby widzów Teatru Polskiego we Wrocławiu. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wskazał zaś na ponad milionowe zadłużenie sceny. 26 listopada 2018 został odwołany z funkcji dyrektora teatru.

  Prawomocność – stan prawny odnoszący się do rozstrzygnięć organów administracyjnych (takich jak: decyzja administracyjna czy postanowienie) oraz do orzeczeń sądowych (wyrok, postanowienie, nakaz zapłaty), mający miejsce wówczas, gdy orzeczenie sądowe lub rozstrzygnięcie organu administracji nie może być zmienione czy uchylone poprzez wniesienie środka odwoławczego lub zaskarżenia.Trzy szalone zera – polski serial przygodowy, emitowany na antenie TVP1 w 2000 roku. Produkcja została wyreżyserowana przez Wiktora Skrzyneckiego. Serial składa się z 13 odcinków.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Żonaty z aktorką Anną Zagórską. Jego synem z pierwszego małżeństwa z Joanną Morawską jest Tomasz Morawski (producent filmowy).

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]




  Warto wiedzieć że... beta

  Liga Sprawiedliwych bez granic (ang. Justice League Unlimited) – amerykański serial animowany, będący kontynuacją serialu Liga Sprawiedliwych.
  Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – wyższa szkoła muzyczna, wcześniej (od założenia w 1947 r. do zmiany nazwy w 1982 r.) nosiła nazwę Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej.
  Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (TWB) – teatr w Kaliszu, wojewódzka instytucja kultury, założony w 1801 przez Wojciecha Bogusławskiego, honorowa scena narodowa, trzeci najstarszy teatr dramatyczny w Polsce; od 1936 nosi imię założyciela, od 1961 organizuje Kaliskie Spotkania Teatralne; budynek teatru wzniesiony w latach 1920–1923 według projektu Czesława Przybylskiego został wpisany do rejestru zabytków w 1979.
  Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC, daw. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, PWSM w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Warszawie) – najstarsza i największa uczelnia muzyczna w Polsce, a także jedna z najstarszych w Europie. Mieści się w Warszawie. Jako jedyna w Polsce posiada status uniwersytetu przymiotnikowego, ponieważ posiada zdolność nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce oraz doktora sztuk muzycznych w pięciu dyscyplinach. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki, instrumentalistyki i wokalistyki.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Dziecinne pytania – polski film obyczajowy z nurtu kina moralnego niepokoju wyreżyserowany przez Janusza Zaorskiego. Premiera obrazu odbyła się w 1981 roku.
  Na kocią łapę – polski serial obyczajowy, emitowany od 4 września 2008 do 28 listopada 2008 w telewizji Polsat w czwartki i piątki o 19.30.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.877 sek.