Cezary Makiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cezary Makiewicz (ur. 28 kwietnia 1963 w Węgorzewie) – jeden z twórców i wykonawców muzyki americana w Polsce. Znany jako autor tekstu i muzyki utworu pt. Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa, która jest nieoficjalnym hymnem Pikniku Country. Mieszka w Olsztynie. Honorowy obywatel miasta Mrągowo.

28 kwietnia jest 118. (w latach przestępnych 119.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 247 dni. Muzyka bluegrass (lub bluegrass) to amerykański styl muzyki rozrywkowej z lat 50. XX wieku, wywodzący się z muzyki country, wzbogaconej wirtuozowską improwizacją (banjo, mandolina, fiddle – ludowe skrzypce, gitara, kontrabas).

Życiorys[ | edytuj kod]

Od 1988 do 1995 roku członek zespołu Little Maggie, jedynego z niewielu w przedstawicieli muzyki bluegrass w Polsce. W 1992 roku Little Maggie nagrał kasetę Big Black Train wydaną przez wydawnictwo Folk Time.

Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.Big Day – polski zespół rockowy założony w Olsztynie w 1992 roku. Jego nazwa pochodzi od piosenki brytyjskiej grupy XTC.

Członkami zespołu byli:

 • Piotr Bułas – banjo
 • Irek Rudnicki – mandolina, śpiew
 • Janusz Tytman – mandolina, śpiew
 • Edek Górecki – kontrabas, śpiew
 • Cezary Makiewicz – gitara akustyczna, śpiew
 • Jacek Wąsowski – gitara Dobro
 • Marek Wierzchucki – skrzypce
 • Wojciech Mularczyk – skrzypce
 • W 1997 roku otrzymał I nagrodę w ogólnopolskim konkursie na piosenkę inspirowaną muzyką country za utwór „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”. Jesienią 1997 roku założył własny zespół Cezary Makiewicz i KOLTERSI.

  Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.Piosenka – forma muzyczna powszechnie stosowana w muzyce ludowej i rozrywkowej. Jest uproszczoną formą pieśni. Do słowa piosenka dodaje się często przymiotnik bliżej określający jej charakter, np. piosenka ludowa, piosenka miłosna, piosenka popowa, piosenka rockowa, piosenka jazzowa itd. Dzieła muzyki poważnej oraz ambitne i bardziej złożone dzieła jazzowe i rockowe określa się mianem utworu muzycznego lub krótko – utworu.

  Rok później wydana została przez Pro Dance ich pierwsza płyta To nie wszystko. W 1998 roku zespół przygotował dla TVP2 muzycznie widowisko pt. Wiejskie drogi prowadźcie mnie do nieba na potrzeby Pikniku Country w Mrągowie.

  Muzycy wywodzą się z olsztyńskiego środowiska muzycznego. Do roku 2004 gitarzystą Koltersów był Marek Kisieliński (Czerwone Gitary), którego zastąpił Piotr Szymański (Big Day), a rok wcześniej do zespołu Maanam przeszedł Cezary Kaźmierczak – instrumenty klawiszowe.

  Skład zespołu:

  Radio Oko – polska regionalna stacja radiowa, której siedziba mieści się w Ostrołęce przy ul. Korczaka 4. Radio Oko obejmuje patronatem medialnym większość imprez organizowanych w regionie.Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
 • Cezary Makiewicz – gitara akustyczna, śpiew
 • Piotr Szymański – gitara elektryczna
 • Paweł Szustkiewicz – gitara basowa
 • Zbigniew Chrzanowski – perkusja
 • Od 2006 roku współpracuje z grupą Babsztyl. Jest producentem płyty Stoji łoset kele drogi grupy Babsztyl, wydanej w grudniu 2010 roku na zlecenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku i płyty Kolory muzyki.

  Studio nagraniowe - obiekt z przeznaczeniem do rejestracji nagrań dźwiękowych, obejmujący zazwyczaj reżyserkę, pomieszczenia z przeznaczeniem do miksowania i masteringu, a także część socjalną. Z założenia studio nagraniowe to szereg pomieszczeń zaprojektowanych przez akustyka, tak aby uzyskać optymalne warunki akustyczne.Honorowe obywatelstwo – szczególny tytuł nadawany osobie o wielkich zasługach dla miasta, regionu lub kraju, za promowanie miasta czy regionu, wielkie zasługi, ogromny autorytet moralny czy trwały ślad w historii. Samo honorowe obywatelstwo może być:

  Wielokrotnie nagradzany przez tygodnik „Dyliżans”.

  Pracuje z młodzieżą. Prowadzi zajęcia wokalne z dwoma dziewczęcymi zespołami w olsztyneckim Miejskim Domu Kultury.

  Pracuje jako realizator w studiu nagraniowym „Majkel Studio” w Olsztynie. Realizował nagrania takich wykonawców i zespołów jak Shannon, Shantaż, Babsztyl, Cezary Makiewicz i Koltersi, Kaczki z Nowej Paczki, Hitano, The Ukrainian Folk, Joanna Gołombiewska, Bożena Kraczkowska, Krystyna Mazur, Tadeusz Machela, Mariusz Garnowski, Crazy Daisy i wielu innych.

  Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.Maria Antonina Rodowicz (ur. 8 grudnia 1945 w Zielonej Górze) – polska piosenkarka, głównie muzyki pop, ale także pop-rock i folk rock.

  W 2010 roku otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Mrągowa.

  W 2011 roku, w duecie ze Zbigniewem Hofmanem, wziął udział w pierwszej edycji programu The Voice of Poland.

  Członek STOART-u (Związku Artystów Wykonawców) oraz członek zwyczajny ZAiKS-u (Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych).

  Fotografia (gr. φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne – fotografia otworkowa, rayografia.Kontrabas – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych; jest największym instrumentem tej grupy. Muzyk grający na kontrabasie to kontrabasista.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.
  Związek Artystów Wykonawców STOART - organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi działająca na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
  Piknik Country & Folk – międzynarodowy festiwal muzyki country, który odbywa się corocznie, od 1983 roku, na przełomie lipca i sierpnia w Mrągowie. Występują na nim rodzimi jak i zagraniczni artyści i gwiazdy. Od lat impreza gromadzi tysiące fanów oraz największe gwiazdy muzyki country, folk, bluegrass oraz rockabilly.
  Radio Białystok – Regionalna Rozgłośnia Polskiego Radia w Białymstoku. Siedziba główna znajduje przy ul. Świerkowej 1.
  Kompilacja (składanka) – wydawnictwo muzyczne (płyta CD, DVD) składająca się z utworów wydanych już uprzednio – wybór nagrań z wcześniejszych płyt tego samego autora, bądź też nagrań różnych wykonawców połączonych zazwyczaj jakąś wspólną myślą przewodnią.
  Utwór – termin prawniczy z zakresu prawa autorskiego, który według Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest zdefiniowany następująco:
  Shannon – utworzony w 1994 roku w Olsztynie przez Marcina Rumińskiego, Agnieszkę Szwałkiewicz i Sławka Drajera zespół grający muzykę celtycką.

  Reklama