Cezary Baryka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cezary Baryka – postać literacka, główny bohater Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.

Stefan Żeromski herbu Jelita (ur. 14 października 1864 w Strawczynie, zm. 20 listopada 1925 w Warszawie) – polski prozaik, publicysta, dramaturg, nazwany „sumieniem polskiej literatury”, wolnomularz; pierwszy prezes Polskiego PEN Clubu.Zbigniew Sawan, właśc. Zbigniew Nowakowski (ur. 14 kwietnia 1904 w Woskresienówce, w guberni kurskiej, zm. 4 czerwca 1984 w Warszawie) – polski aktor kina niemego i dźwiękowego, reżyser teatralny, dyrektor teatrów. Brat Jadwigi Nowakowskiej-Boryty.

Charakterystyka[ | edytuj kod]

Jest on bohaterem Przedwiośnia, którego akcja toczy się w Imperium rosyjskim, m.in. w Baku, a także w odzyskującej niepodległość po I wojnie światowej Polsce oraz podczas wojny polsko-bolszewickiej. Na tle dramatycznych wydarzeń dziejowych młody chłopak dojrzewa i przechodzi przemianę od kosmopolity przez patriotę do rewolucjonisty. Zarażony przez ojca ideą szklanych domów po przyjeździe do Polski przeżywa rozczarowanie. Bohater „dojrzewający” przechodzący metamorfozę własnych poglądów na świat, z małego, rozpieszczonego dziecka staje się patriotą, walczy o wolność Polski, choć znał ją dotychczas tylko z opowieści rodziców.

Przedwiośnie to dramat z 2001 roku, produkcji polskiej, w reżyserii Filipa Bajona, na podstawie powieści Stefana Żeromskiego Przedwiośnie.I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

W filmie z 1928 roku Cezarego Barykę zagrał Zbigniew Sawan, zaś w filmie z 2001 roku Barykę zagrał Mateusz Damięcki.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. BARYKA CEZARY, encyklopedia.interia.pl [dostęp 2021-06-02] (pol.).
  2. Przedwiośnie. [dostęp 2021-06-02].
  3. Przedwiosnie. Mateusz Damiecki, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Daniel Olbrychski Apple Film Productions, Canal+, Cinematography Committee APF. 2001-03-02. [dostęp 2021-06-02].
Wojna polsko-bolszewicka (wojna polsko-sowiecka, wojna polsko-rosyjska 1919-1921, wojna polsko-radziecka) – wojna pomiędzy odrodzoną Rzeczpospolitą a Rosją Radziecką, dążącą do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w republiki radzieckie zgodnie z doktryną i deklarowanymi celami politycznymi („rewolucja z zewnątrz”) rosyjskiej partii bolszewików.Kosmopolityzm − pogląd negujący wszelkie podziały kulturowo-polityczne i terytorialne. Zwolennicy kosmopolityzmu uważają za swoją ojczyznę nie jakiś kraj czy inny obszar, ale cały świat. Dążą oni do politycznej i społecznej jedności świata, wolnego od podziałów i konfliktów, stopionego w jedną wspólnotę ogólnoludzką. Tak sformułowana doktryna jest przeciwieństwem patriotyzmu i nacjonalizmu.
Warto wiedzieć że... beta

Imperium Rosyjskie, Cesarstwo Rosyjskie (ros. Российская империя) – oficjalna nazwa Rosji w latach 1721–1917. Imperium Rosyjskie u szczytu swej potęgi w 1866 roku liczyło 23,7 mln km² i było trzecim najrozleglejszym państwem w historii ludzkości, po imperium brytyjskim i Wielkim Ułusie Mongolskim. Stolicą Imperium Rosyjskiego był przez niemal cały okres jego istnienia Petersburg. W początkowym okresie historii Imperium krótkotrwałą rolę stolicy pełniła także Moskwa (1728–1730), pozostająca do 1812 roku największym miastem Rosji i miejscem koronacji carów.
Baku (azer. Bakı) – stolica i największe miasto Azerbejdżanu. Najstarszy i największy port na Morzu Kaspijskim, położony we wschodniej części kraju.

Reklama