Cewnik urologiczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cewniki urologiczne:
A - cewnik Nelatona B - cewnik Couvelaire'a C - cewnik Tiemanna D - cewnik Malecota E - cewnik Pezzera F - cewnik Foleya
1 - port i kanał odprowadzania moczu 2 - port i kanał balonu

Cewnik urologiczny jest cienką rurką z tworzywa sztucznego wprowadzaną do pęcherza w celu odprowadzenia moczu. Cewnik jest używany w sytuacjach, kiedy jest utrudniony naturalny odpływ moczu. Cewnikowanie pęcherza jest również częścią niektórych badań diagnostycznych np. cystometria (urodynamika), cystografia.

Cewnik Foleya – rodzaj giętkiego cewnika pęcherzowego. Jest to narzędzie urologiczne, najczęściej lateksowe, stosowane do odprowadzania moczu z pęcherza moczowego. Jego charakterystyczną cechą jest balonik o średnicy większej niż średnica cewki moczowej, który wypełniany jest sterylną wodą i utrzymuje narzędzie na stałe w pęcherzu. Grubość produkowanych cewników Foleya w skali French wynosi 10 F- 28 F. Długotrwałe stosowanie cewnika Foleya może się wiązać z powikłaniami (cewnik może być bowiem źródłem utrzymujących się zakażeń układu moczowego, może powodować mechaniczne urazy w cewce moczowej i szyi pęcherza, stwierdzone zwiększone ryzyko raka pęcherza moczowego), jest jednak najczęściej używaną metodą odprowadzenia moczu. Jeśli pacjent cierpi na nietrzymanie moczu, a nie ma zwężenia cewki moczowej, alternatywnym rozwiązaniem u mężczyzn może być cewnik zewnętrzny.Cewnik Tiemanna - jeden z typów miękkiego cewnika urologicznego, z zagiętą końcówką i stożkowatym zakończeniem. Stożek może mieć różny kształt i krzywiznę. Posiada dwa boczne otwory. Stosowany jest u mężczyzn z przerostem prostaty oraz u osób z wadami cewki moczowej (np. zastawką cewki tylnej lub zwężeniem cewki), gdy założenie prostego cewnika jest utrudnione.
worek z moczem

Rozmiar cewnika w skali French (oznaczenie F lub Ch) określa w przybliżeniu długość obwodu jego przekroju wyrażoną w mm.

1 F = 0,33 mm średnicy zewnętrznej cewnika, stąd średnica cewnika Ch 9 wynosi około 3 mm.

Długość cewników dla mężczyzn wynosi 400 mm, dla kobiet 180 mm (co związane jest z różną długością cewki moczowej u obu płci).

Ze względu na budowę i przeznaczenie cewniki wkładane do pęcherza przez cewkę moczową dzieli się na kilka typów:

Cewnik Couvelaira - jeden z typów cewnika moczowego, zakończonego prostym, skośnie ściętym końcem oraz z dodatkowymi bocznymi otworami. Najczęściej zakładany jest u pacjentów z krwiomoczem, u których konieczne jest płukanie pęcherza moczowego (np. ze skrzepów), co umożliwiają dodatkowe otwory boczne. Może pozostać w pęcherzu przez kilka dni.Cewnik Cumingsa-Malecota - jeden z typów samoutrzymujących się cewników urologicznych z zakończeniem w postaci główki. Stosowany jest w celu zabezpieczenia prawidłowego odpływu moczu i procesu gojenia u pacjentów po zabiegach urologicznych. Wprowadzany jest przez ranę operacyjną.
 • cewnik Nelatona
 • cewnik Foleya
 • cewnik Couvelaira
 • cewnik Tiemanna
 • cewnik Malecota
 • cewnik Pezzera
 • cewnik Dufoura z balonem.
 • Stosuje się również cewniki nadłonowe wprowadzane do pęcherza przez wykonany chirurgicznie otwór w powłokach brzusznych oraz cewniki moczowodowe wprowadzane do moczowodu w znieczuleniu ogólnym celem umożliwienia odpływu moczu z nerki do pęchęrza.

  Pęcherz moczowy (łac. vesica urinaria) – narząd gromadzący mocz wydalany przez nerki. Mocz spływa do pęcherza moczowego stale, odpływa zaś z niego okresowo przez cewkę moczową. Pojemność pęcherza moczowego wynosi około 250–500 ml, ale może on jednak rozciągnąć się do objętości 1000–1500 ml. W ciężkich chorobach, np. w durze brzusznym, przy zatrzymaniu moczu pojemność pęcherza może osiągnąć 3–4 litry.

  Cewniki urologiczne są sprzętem jednorazowego użytku.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Wielki słownik medyczny. Warszawa: PZWL, 1996, s. 161. ISBN 83-200-1923-0.
 • Czesław Szymkiewicz. Cewnikowanie pęcherza moczowego. „Medycyna Praktyczna. Pediatria”. 04/2000. 
 • Reklama