Cesarstwo Haiti (1804–1806)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Cesarstwo Haiti (1804-1806))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cesarstwo Haiti – państwo w Ameryce Północnej, monarchia elekcyjna, istniejące w latach 1804–1806. Obecnie Haiti.

Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.Haiti, Republika Haiti (fr. Haïti, République d’Haïti; haitański Ayiti, Repiblik Ayiti) – państwo w Ameryce Środkowej, zajmujące część wyspy Haiti na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli i graniczące z Republiką Dominikany.

Na terenie zajmowanym przez Cesarstwo Haiti istniała wcześniej francuska kolonia, Saint-Domingue. W 1804 roku, po trwających od 1790 wystąpieniach niepodległościowych, proklamowano powstanie Cesarstwa Haiti. Jego władcą ogłosił się dotychczasowy gubernator, Jean-Jacques Dessalines, który przyjął imię Jakuba I i koronował się 6 października 1804 roku.

Francuskie imperium kolonialne – Francja wkroczyła na arenę wielkich imperiów kolonialnych na początku XVII wieku. Od tego czasu zdobywała posiadłości kolonialne w różnych częściach świata, stając się drugim (po Wielkiej Brytanii) państwem-posiadaczem kolonii. W czasie największego jego rozkwitu zajmowało ono powierzchnię 13 mln km², a zamieszkiwało je (poza Francją metropolitarną) 110 mln mieszkańców (1914). Proces dekolonizacji w 2. połowie XX w. znacznie uszczuplił francuskie posiadanie na świecie do zaledwie kilkuset tysięcy kilometrów kwadratowych słabo zaludnionych terytoriów.Saint-Domingue – kolonia należąca do Królestwo Francji, a następnie Republiki Francuskiej, istniejąca od 1659 do 1804 roku.

Cesarz zginął zamordowany 17 października 1806 roku przez dwóch członków swojej administracji, Alexandre Pétiona i Henri Christophe'a. Pétion ogłosił na południu kraju Republikę Haiti, zaś Christophe Państwo Haitańskie na północy.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Flags of the World: Haiti
  • Haiti's Imperial constitution
  • Worldstatesmen
  • Warto wiedzieć że... beta

    Rewolucja haitańska – walki murzyńskiej i mulackiej części mieszkańców Saint-Domingue z siłami francuskimi w latach 1790-1804. Do ogólnych przyczyn wybuchu walk wyzwoleńczych zalicza się przede wszystkim głębokie zróżnicowanie statusu społecznego i materialnego mieszkańców wyspy, szczególnie ciężkie położenie niewolników. Bezpośrednią przyczyną wybuchu walk w końcu maja 1790 był napływ wieści z ogarniętego rewolucją Królestwa Francji o uchwaleniu przez Konstytuantę równości praw mieszkańców kolonii. W wyniku walk doszło do zerwania z metropolią i utworzenia nowego państwa noszącego dziś nazwę Haiti.

    Reklama