Century Media Records

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Century Media Recordswytwórnia płytowa z oddziałami w Niemczech, Anglii i Stanach Zjednoczonych.

In This Moment - amerykańska grupa muzyczna wykonująca metal alternatywny, utworzony w 2005 roku. Ich pierwszy album zatytułowany Beautiful Tragedy został nagrany 20 marca 2007 roku w wytwórni płytowej Century Media.Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".

Wytwórnia została założona w 1988 roku w Dortmundzie przez Roberta Kampfa, który zamierzał wydawać na rynku muzycznym swój własny zespół Despair. Wytwórnia specjalizuje się w odmianach metalu: power metalu, death metalu, black metalu, gothic metalu oraz metalcore i hardcore i pokrewnych gatunkach. Nakładem Century Media Records ukazały się nagrania m.in. takich zespołów jak: Lacuna Coil, The Gathering, Dream Evil, Iced Earth, Nevermore, Behemoth, Moonspell, In This Moment oraz Arch Enemy.

Arch Enemy - szwedzki zespół muzyczny wykonujący melodic death metal, założony w 1996 roku przez Michaela i Christophera Amottów i Johana "Liiva" Axelssona. Liiva występował w zespole do 2000 roku. Zastąpiła go niemiecka wokalistka Angela Gossow.Iced Earth – amerykański zespół powermetalowy założony w Tampie na Florydzie w 1984 roku. Jego liderem jest Jon Schaffer. Zespół łączy style heavy metalu, metalu progresywnego, opery i speed metalu z power metalem. Teksty Iced Earth dotyczą szerokiego zakresu moralności, egzystencji, przemiany, a także religii, filozofii czy fantastyki. Dodatkowo album The Glorious Burden zawierał utwory mówiące o historii, przeżyciach i odczuciach bohaterów historycznych, oraz o wydarzeniach, które wpłynęły na świat i ludzi.

W latach 1994–1999 firma prowadziła skoncentrowany na muzyce blackmetalowej oddział pod nazwą Century Black Records. Kolejnym, działającym w latach 2002–2007 poddziałem była oficyna Abacus Records, której działalność była skoncentrowana na muzyce z nurtu metalcore. W 2003 roku Century Media Records nabyła wytwórnię muzyczną Olympic Recordings, która funkcjonowała jako jej pododdział do 2005 roku. W 2014 roku wytwórnia utworzyła specjalizujący się w muzyce rockowej pododdział - Another Century Records.

Hardcore, hard core, akronim HC, Hc punk lub hardcore punk – określenie stylu muzycznego, powstałego pod koniec lat 70. XX w. w Stanach Zjednocznych. Na przestrzeni lat hardcore punk rozwinął się na szereg stylów, wymieszany z innymi podgatunkami do powstania nowych podgatunków.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 2015 roku wytwórnię nabył koncern Sony Music Entertainment.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy Century Media Records.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Century Media - CDs and Vinyl at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 2. Century Black - CDs and Vinyl at Discogs, www.discogs.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 3. Abacus Recordings shuts down, lambgoat.com [dostęp 2017-11-22].
 4. Olympic Recordings - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-22].
 5. Century Media Founder Launches Another Century | Metal Insider, www.metalinsider.net [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 6. Century Media Reportedly Sold To Sony for $17 Million - Metal Injection, www.metalinjection.net [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 7. Independent Record Company Century Media In Talks About Possible Major Label Acquisition - Blabbermouth.net, www.blabbermouth.net [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 8. Century Media owner talks about possible sale | Metal Insider, www.metalinsider.net [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 9. Sony Music Acquires German Hard Rock Label Century Media Records | Billboard, www.billboard.com [dostęp 2017-11-22].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona (ang.)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gothic metal – rodzaj muzyki metalowej. Za pierwszą płytę definiującą gatunek uznaje się album Gothic zespołu Paradise Lost. Charakterystyczną cechą metalu gotyckiego jest pompatyczny śpiew, smutny oraz melancholijny nastrój utworów. Teksty piosenek są zazwyczaj lirykami dotyczącymi świata fantazji, snów i marzeń, uczuć, okultyzmu, magii. Metal gotycki przyczynił się do podziałów w subkulturze gotyckiej.
  Moonspell - portugalska grupa grająca muzykę, którą klasyfikuje się jako połączenie black i gothic metalu. Powstała w roku 1989 jako Morbid God, a w roku 1992 muzycy przyjęli obecną nazwę. Podczas swojej długoletniej działalności zespół balansował pomiędzy wieloma gatunkami muzyki metalowej, niejednokrotnie umieszczając także elementy muzyki ludowej.
  The Gathering – holenderski zespół muzyczny, który był pionierem gothic metalu i jednym z prekursorów tego gatunku. Jako jeden z pierwszych zespołów doom-metalowych dołączył damski wokal do męskiego growlingu. Obecnie zespół tworzy muzykę w klimacie trip rocka z elementami rocka progresywnego i atmosferycznego, który ma jeszcze większe powodzenie wśród odbiorców.
  Dream Evil – szwedzka grupa heavy/power metalowa, założona w 1999 roku przez producenta muzycznego Fredrika Nordströma.
  Behemoth (IPA [bəˈhiːməθ], hebr. בהמות dosłownie „bestie”) – polska grupa muzyczna, powstała w październiku 1991 roku w Gdańsku, występująca do 1992 roku pod nazwą Baphomet. Na początku prezentowała styl muzyczny zaliczany do black metalu, później, od 1994 roku, zbliżony do pagan metalu, szeroko wykorzystując w nagraniach gitarę akustyczną. Następnie zespół zaczął wykonywać muzykę z rodzaju death metalu, porzucając tematykę pogańską na rzecz szeroko rozumianego okultyzmu oraz mitologii Bliskiego Wschodu. W początkowym okresie działalności za sprawą gościnnej współpracy z Robertem Fudalim (Graveland) grupa była błędnie wiązana z nurtem NSBM. Obecnie Behemoth jest muzycznie kategoryzowany tak jak zespoły Nile oraz Morbid Angel.
  Wytwórnia płytowa, wytwórnia fonograficzna, wydawnictwo muzyczne (ang. record label, label) – organizacja przemysłu muzycznego, zajmująca się produkcją, nagrywaniem, dystrybucją i promocją nagrań audio, a czasem wideo (np. z koncertu).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama