Centrum Kulturalne Jean-Marie Tjibaou

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Centrum Kulturalne Jean-Marie Tjibaou – placówka etnograficzna i kulturalna w Numei, prezentująca lokalną kulturę Kanaków z Nowej Kaledonii. W jego skład wchodzi muzeum, biblioteka multimedialna i sala kongresowa. Otwarte 4 i 5 maja 1998.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Budowa[ | edytuj kod]

Zaprojektowane w 1991 przez włoskiego architekta Renza Piana centrum składa się z 10 sekcji o zróżnicowanej wielkości i funkcjach, przypominających z zewnątrz tradycyjne chaty z kaledońskiej wioski. Obiektom nadano wygląd nieskończonej budowli w nawiązaniu do kultury Kanaków, traktowanej jako nieustanny, żywy proces stawania się.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Numea (fr. Nouméa) – stolica Nowej Kaledonii, terytorium zależnego Francji. Numea leży na południowym wybrzeżu wyspy Nowa Kaledonia. Zamieszkuje ją 97 579 mieszkańców (2009). W Numei znajduje się huta niklu (Doniambo), międzynarodowy port lotniczy i muzeum oraz ogród botaniczny, a także akwarium morskie. Aglomeracja Numei liczy 163 732 mieszkańców, co stanowi ok. 67% ludności całego terytorium.

Historia[ | edytuj kod]

Inwestycja była kontrowersyjna politycznie. Nowa Kaledonia pozostaje pod francuskim zwierzchnictwem od 1858. Centrum wzniesiono na cześć przywódcy niepodległościowego tubylców Jeana-Marie Tjibaou, zamordowanego w 1989 przez kanakijskiego ekstremistę. W następstwie tej zbrodni prezydent Francji François Mitterrand zgodził się wybudować ośrodek celebrujący kulturę Kanaków, jako jedyny poza Europą obiekt w ramach projektu Wielkie Dzieła Republiki. Koszt budowy wyniósł 320 mln franków (wg wartości z 1991).

Frank francuski (fr. franc) – francuska moneta, jednostka obrachunkowa i jednostka monetarna będąca w obiegu do 2002 r. (kod walutowy według ISO 4217: FRF).Nowa Kaledonia (Nouvelle-Calédonie) – francuskie terytorium zamorskie o statusie wspólnoty „sui generis” w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Melanezji, około 1400 km na wschód od Australii i 1500 km na północny zachód od Nowej Zelandii.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Zdjęcia i informacje o Centrum
  • Oficjalna Strona Centrum Kulturalnego Tjibaou
  • Warto wiedzieć że... beta

    Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

    Reklama