Centrum Kosmiczne Uchinoura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Centrum Kosmiczne Uchinoura (jap. 内之浦宇宙空間観測所 Uchinoura Uchū Kūkan Kansokusho; dawniej Kagoshima Space Center)japoński kosmodrom położony niedaleko miejscowości Kimotsuki w prefekturze Kagoshima na wyspie Kiusiu. Jest to najstarszy istniejący japoński kosmodrom, został utworzony w 1962 roku (dla porównania Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima zostało założone w 1969).

Telemetria – dziedzina telekomunikacji zajmująca się technikami przesyłu wartości pomiarowych na odległość. Polega ona zazwyczaj na umieszczaniu w terenie urządzeń, które dokonują pomiaru wybranej wielkości oraz automatycznego przesyłu danych drogą radiową lub telefoniczną do centrali. Do przesyłania wyników pomiarów używa się układów radiowych, modemów, Internetu oraz sieci telefonii komórkowej.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

Centrum było miejscem startu rakiety Lambda 4S wynoszącej w 1970 satelitę Ohsumi, pierwszego japońskiego sztucznego satelitę (wcześniejsze cztery próby wyniesienia satelity na orbitę były nieudane). Stąd również zostały wystrzelone sondy Sakigake i Suisei, które wykonały przelot obok komety Halleya, oraz Hayabusa, która dostarczyła próbki gruntu z planetoidy (25143) Itokawa. Odbywają się stąd również liczne starty rakiet sondażowych.

Lambda 4S − eksperymentalna japońska rakieta nośna o niskim udźwigu zasilana paliwem stałym, budowana przez Nissan Motors, a wykorzystywana przez ISAS. Używana była do wystrzelenia serii satelitów Ohsumi (4 pierwsze starty zakończyły się niepowodzeniem, zaś Ohsumi-5 osiągnął orbitę).Ohsumi (jap. おおすみ, Ōsumi) – pierwszy japoński sztuczny satelita Ziemi. Jego zadaniem było zademonstrowanie przez Japonię wyniesienia satelity na orbitę własną rakietą nośną. Dzięki temu Japonia stała się 4. w historii krajem na świecie dysponującym własną rakietą nośną. Satelita prowadził również badania jonosfery: temperatury i gęstości elektronów, promieniowania słonecznego, cząstek naładowanych. Po pięciokrotnym okrążeniu Ziemi łączność z obiektem została utracona (zakładano 14-15 godzin pracy satelity).

Centrum zajmuje się też śledzeniem i kontrolą satelitów na orbicie okołoziemskiej. Do odbioru danych telemetrycznych służą anteny 20- i 30-metrowa. 34-metrowa antena służy zaś jako rezerwowa do kontaktu z sondami w głębokiej przestrzeni kosmicznej (główna, 64-metrowa antena znajduje się w Usuda Deep Space Center).

Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Suisei (jap. すいせい) – japońska sonda kosmiczna, wystrzelona w 1985 jako część tzw. armady Halleya. 8 marca 1986 wykonała przelot obok komety Halleya w odległości 151 000 km. Konstrukcyjnie zbliżona do sondy Sakigake, sonda Suisei podczas misji wykonywała zdjęcia ultrafioletowe za pomocą wbudowanej kamery. W 1987 instytut ISAS postanowił skierować sondę w kierunku komety 21P/Giacobini-Zinner, największe zbliżenie do niej zaplanowano na 24 listopada 1998. Jednak 22 lutego 1991 zabrakło paliwa (hydrazyny) do dalszych korekt trajektorii sondy i spotkanie nie doszło do skutku, podobnie jak planowany przelot w odległości kilku milionów kilometrów od komety 55P/Tempel-Tuttle.

Kosmodrom posiada 4 wyrzutnie, nazwane od wystrzeliwanych stąd rakiet, większość jest nazwana literami alfabetu greckiego:

 • Kappa
 • Lambda
 • Mu
 • M-V
 • Piąta, tymczasowa (TMP), została użyta tylko dwa razy w 1962 do wystrzelenia rakiet sondażowych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kagoshima Space Center Uchinoura, Japan (ang.). W: Stratospheric balloon launch bases and sites [on-line]. StratoCat. [dostęp 2014-05-28].
  2. Mark Wade: Kagoshima TMP (ang.). W: Encyclopedia Astronautica [on-line]. [dostęp 2014-05-28].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Mark Wade: Kagoshima (ang.). W: Encyclopedia Astronautica [on-line]. [dostęp 2014-05-28].
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Uchinoura Space Center (ang.). JAXA. [dostęp 2014-05-28].
 • Sonda kosmiczna – bezzałogowy, prawie zawsze zautomatyzowany statek kosmiczny przeznaczony do prowadzenia badań naukowych w przestrzeni pozaziemskiej.Hayabusa (jap. はやぶさ, sokół wędrowny) – sonda kosmiczna wystrzelona 9 maja 2003 r. przez Japońską Agencję Badań Kosmicznych (JAXA) w celu zebrania próbek materii z planetoidy (25143) Itokawa i dostarczenia ich na Ziemię. Itokawa to licząca 294 m szerokości i 535 m długości planetoida należąca do grupy Apollo. Oficjalne oznaczenie Hayabusa to MUSES-C (jap. ミューゼスC, MUSES-C). Sonda weszła na orbitę heliocentryczną w pobliżu Itokawy w połowie września 2005 r., a czujniki pojazdu rozpoczęły skanowanie powierzchni tego ciała niebieskiego. Badania miały określić kształt, prędkość obrotową, topografię, kolor, skład, gęstość oraz historię geologiczną planetoidy. W listopadzie 2005 roku sonda wylądowała na powierzchni planetoidy w celu pobrania dwóch próbek. Kapsuła z próbkami dostarczona została na Ziemię 13 czerwca 2010.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rakieta sondażowa – również: badawcza lub atmosferyczna – rakieta służąca do sondowania i badania górnych warstw atmosfery, przestrzeni kosmicznej, bądź ciał niebieskich, za pomocą aparatury badawczej umieszczonej w głowicy.
  Kosmodrom, port kosmiczny, centrum lotów kosmicznych (kosmo- + gr. drómos tor biegowy) - ośrodek przeznaczony do przeprowadzania startów statków kosmicznych oraz startów i lądowań promów kosmicznych. Zadania kosmodromu obejmują także montaż, przygotowanie do lotu oraz nadzór nad jego przebiegiem, choć centrum sterowania lotem może znajdować się w innym miejscu.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Sakigake (MS-T5) – pierwsza japońska testowa sonda kosmiczna, pierwszy japoński pojazd kosmiczny, który opuścił pole grawitacyjne Ziemi. Pojazd stał się jedną z sond wchodzących w skład tzw. armady Halleya (wraz z bliźniaczą sondą Suisei, francusko-radzieckimi sondami Wega, należącą do ESA sondą Giotto i obsługiwaną przez NASA sondą International Cometary Explorer wykonał w 1986 przelot obok komety Halleya). Największe zbliżenie Sakigake do komety nastąpiło 11 marca 1986 o 04:18 UTC w odległości 6,99 miliona km.
  Prefektura Kagoshima (jap. 鹿児島県, Kagoshima-ken) – prefektura znajdująca się w południowej części wyspy Kiusiu w Japonii. Obejmuje również szereg wysepek leżących na południowy zachód od Kiusiu, wraz z archipelagiem Amami.
  Kiusiu (jap. 九州, Kyūshū) – trzecia pod względem powierzchni wyspa Japonii, położona na południowy zachód od największej wyspy Honsiu.

  Reklama