Stary Browar (Poznań)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stary Browar – centrum handlu i sztuki otwarte 5 listopada 2003, położone w centrum Poznania przy ulicy Półwiejskiej 42. Pierwotnym właścicielem była Grażyna Kulczyk, od 2015 należy do funduszu Deutsche Asset & Wealth Management, który przekształcił się w Deutsche Asset Management.

Nowe Miasto – dawna dzielnica administracyjna Poznania od 1954 do 1990 roku. Była największą z pięciu dawnych dzielnic. Obejmowała cały obszar miasta na wschód od Warty (prawy brzeg) oraz Ostrów Tumski.Browar Huggerów – browary, funkcjonujące od II połowy XIX wieku do II wojny światowej, znajdujące się przy ul. Półwiejskiej 25 (obecnie nr 42) w Poznaniu.

Opis ogólny[ | edytuj kod]

Jest połączeniem obiektu handlowego oraz galerii artystycznej. Taka dwojaka funkcja wiąże się z realizacją idei „50:50” Grażyny Kulczyk, zgodnie z którą 50% przedsięwzięcia stanowi biznes, a drugie 50% poświęcone jest sztuce.

Art Stations Foundation (dokładnie: Art Stations Foundation 50 50) – prywatna fundacja założona przez Grażynę Kulczyk, żonę biznesmena Jana Kulczyka, w Poznaniu z zamysłem pozytywnego oddziaływania na społeczeństwo poprzez krzewienie sztuki. Twórcy fundacji wychodzili z założenia, że obcowanie ze sztuką stwarza szansę na lepsze, bardziej kreatywne i świadome życie, zwłaszcza młodym ludziom. Siedzibą fundacji jest Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar.Ulica Półwiejska w Poznaniu, nazywana również deptakiem – ulica znajdująca się w ścisłym centrum miasta, w obrębie osiedla samorządowego Stare Miasto.

Sąsiaduje z kompleksem 2 poznańskich wieżowców klasy A – Poznań Financial Centre (2001) i Andersia Tower (2007). Łączna powierzchnia całkowita to ok. 130 000 m². W Starym Browarze znajduje się około 210 punktów handlowych i gastronomicznych. Budynek został zaprojektowany na bazie poprzemysłowego zabytku – dawnego Browaru Huggerów – przez Studio ADS, inwestorem była firma Fortis należąca do Grażyny Kulczyk. Wystrój pasaży zaprojektował scenograf Ryszard Kaja.

Andersia Tower – wieżowiec zbudowany w 2007 roku w Poznaniu, na Placu Andersa, w pobliżu wieżowca Poznań Financial Centre.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Tadeusz Antoni Dziuba (ur. 17 grudnia 1948 w Poznaniu) – polski polityk, urzędnik państwowy, poseł na Sejm X i VII kadencji, były wojewoda wielkopolski.
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – instytucja kultury w Warszawie, mieszcząca się w Zamku Ujazdowskim. Zajmuje się tworzeniem, wystawianiem i dokumentowaniem współczesnej sztuki polskiej oraz zagranicznej.
Studio ADS (Biuro projektów Studio ADS Sp. z o.o.) – polskie biuro architektoniczne z siedzibą w Poznaniu. Założone w 1989 roku przez architektów Piotra Z. Barełkowskiego i Przemysława Borkowicza.
Osiedle Stare Miasto – osiedle administracyjne Poznania (od 1 stycznia 2011 roku), obejmujące centralny obszar miasta.
Brama Czasu – fontanna w formie wodospadu, zlokalizowana w Poznaniu przy ul. Kościuszki, stanowiąca swoisty artystyczny łącznik pomiędzy Starym Browarem a grupą biurowców po drugiej stronie ulicy (stoi bezpośrednio przy Andersia Tower).
Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
Nagroda Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro - nagroda architektoniczna przyznawana co roku za najlepszą realizację architektoniczną w Poznaniu.

Reklama