Central Plaza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Central Plaza – trzeci co do wysokości budynek Hongkongu, który znajduje się w dzielnicy Wan Chai. Ma 374 metry wysokości i przewyższają go jedynie 420-metrowy Two International Finance Centre oraz 484-metrowy International Commerce Centre. Uważany był za najwyższy budynek Azji w latach 1992–1996, dopóki nie wybudowano Shun Hing Square w Shenzhen. Ten 78-piętrowy budynek ukończono w kwietniu 1992 roku. Został najwyższym budynkiem Hongkongu (Bank of China Tower) i był nim do roku 1997 (kiedy wybudowano Two International Finance Centre).

Shun Hing Square (chiń.: 信興廣場; pinyin: Xìnxìng Guǎngchǎng) - wieżowiec znajdujący się w mieście Shenzhen w Chinach. Ma 384 metry wysokości i 69 pięter. Budowa rozpoczęła się w roku 1993, a zakończyła w roku 1996. Przez rok był to najwyższy budynek w Chinach, jednak tytuł ten odebrał mu CITIC Plaza w Guangzhou w 1997 roku, przewyższając go o 7 metrów. Obecnie budynek jest 4 co do wysokości w Chinach i 10 na świecie. Znajduje się w nim galeria handlowa, która jest 5-piętrowym pasażem z 4 zestawami ruchomych schodów, windami na 5 osób i windami technicznymi, a także powierzchni wahającej się między 3450 metrów kwadratowych, a 4900 metrów kwadratowych. W budynku oprócz tego mieszczą się biura, apartamenty średnio za 65 000 $ miesięcznie oraz parking. Całkowita powierzchnia budynku wynosi 273,349 m². Wieżowiec był budowany w szybkim tempie – 4 piętra w 9 dni. Na 69 piętrze znajduje się taras widokowy nazwany „Meridian View Cantre”.Two International Finance Center, znane także jako 2IFC, zostało zaprojektowane przez Césara Pelli i ukończone w 2003 roku. Ma 415 metrów wysokości. Liczba jego pięter (88) jest w tutejszej kulturze uznawana za niezmiernie szczęśliwą. Są tu też 22 piętra handlowe. Wieżowiec jest zaprojektowany w ten sposób aby mieścić firmy zajmujące się finansami. Dla przykładu mieści się tu siedziba HKMA (Hong Kong Monetary Authority), które jest ulokowane na 55 piętrze. Spodziewa się, że budynek jest w stanie pomieścić nawet 15 000 osób.

Central Plaza był także najwyższym budynkiem wykonanym ze wzmocnionego betonu, dopóki nie wybudowano CITIC Plaza. Na szczycie wieżowca znajduje się neonowy zegar, odmierzający czas świecąc różnymi kolorami, zmieniającymi się co 15 minut i migocącymi przy tej zmianie.

Mieszczą się tu głównie biura. Łączna powierzchnia biurowa wynosi 172 798 m². Piętra mają po 360 cm wysokości. Budynek posiada 39 wind i 3 kondygnacje podziemne. Na czubku masztu znajdującego się na dachu budynku zainstalowany jest wiatromierz, który wznosi się 378 metrów nad poziom morza. Maszt ma 102 metry wysokości.

Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).Shenzhen (chin.: 深圳; pinyin: Shēnzhèn) – miasto w południowo-wschodnich Chinach, w prowincji Guangdong, bezpośrednio graniczące z Hongkongiem. W 2010 roku liczba mieszkańców strefy zurbanizowanej wynosiła 1 370 396. Zespół miejski w 2009 roku liczył 8 912 300 mieszkańców.

Mieści się tu również najwyżej położony kościół na świecie – Community Church Hong Kong.

Niektórzy obecni dzierżawcy[ | edytuj kod]

 • Chevron (Caltex) – piętra 41-42
 • Community Church Hong Kong piętra 69 i 75
 • ExxonMobil – piętro 23
 • Sun Microsystems – piętro 66
 • CB Richard Ellis – piętro 34
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Studium architektoniczne budynku
 • Emporis – Central Plaza
 • Zdjęcie satelitarne budynku
 • SkyscraperPage – Central Plaza
 • Oficjalna strona budynku
 • Chevron Corporation – amerykańska, międzynarodowa korporacja branży energetycznej, z siedzibą w San Ramon w Kalifornii. Ma swoje oddziały w przeszło 180 państwach na świecie, zaangażowana jest w każdy aspekt przemysłów: naftowego, gazowego, geotermalnego, w tym w wydobycie oraz produkcję, rafinację, marketing oraz transport, wytwarzanie oraz sprzedaż chemikaliów, wytwarzanie energii. Firma należy do szóstki największych korporacji paliwowych świata. Przez ostatnie pięć lat była corocznie umieszczana na liście 5 największych amerykańskich korporacji rankingu Fortune 500.Hongkong (oficj. Specjalny Region Administracyjny Hongkong; ang. Hong Kong, Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China, chiń. 香港, kantoński jyutping: hoeng1 gong2, mandaryński pinyin: Xiānggǎng) – specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Makau), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  ExxonMobil Corporation – spółka paliwowa utworzona 30 listopada 1999 roku przez połączenie dwóch przedsiębiorstw Exxon i Mobil. Założona pośrednio przez Johna D. Rockefellera, który założył przedsiębiorstwo Standard Oil. ExxonMobil został utworzony 30 listopada 1999 r. w wyniku fuzji Exxon i Mobil, ma siedzibę w Irving, w Teksasie i powiązanie z Imperial Oil, która działa w Kanadzie.
  Sun Microsystems Inc. (NASDAQ: JAVA, do września 2007 – NASDAQ: SUNW) – nieistniejąca już firma informatyczna, jeden z najważniejszych producentów sprzętu komputerowego, oprogramowania komputerowego i rozwiązań sieciowych. Siedziba główna znajdowała się w Santa Clara w Kalifornii.
  CB Richard Ellis (CBRE) - międzynarodowa firma świadcząca usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych. Jest notowana na nowojorskiej giełdzie (NYSE: CBG), wchodzi w skład indeksu S&P 500 oraz rankingu Fortune 500. Firma zatrudnia około 31 000 pracowników i posiada ponad 300 biur na całym świecie. W Polsce firma działa od wiosny 2000 r. i zatrudnia tu około 150 pracowników.

  Reklama