Celownik ramkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Celownik ramkowy w karabinie Enfield M1917

Celownik ramkowy - mechaniczny celownik strzelecki, w którym szczerbinka (lub przeziernik) umieszczone są na suwaku przesuwającym się wzdłuż prowadnic ustawionej pionowo ramki. W celu regulacji nastaw suwak umieszczany jest na odpowiedniej wysokości na ramce.

Granatnik – indywidualna lub zespołowa broń strzelecka o kalibrze nieprzekraczającym zwykle 40 mm, przeznaczona do zwalczania celów powierzchniowych pociskami wybuchowymi (granatami) na dystansach do 400 metrów.Celownik mechaniczny - najprostszy typ celownika strzeleckiego, w którym celowanie odbywa się przez zgranie w jednej linii wszystkich przyrządów (najczęściej muszki i szczerbinki lub przeziernika) i celu.

Zaletą celownika ramkowego jest duży zakres nastaw. Wadami: przysłanianie pola widzenia oraz podatność na uszkodzenia (odstającą ramką łatwo zahaczyć o przeszkody). Większość celowników tego typu posiada możliwość złożenia ramki w położenie poziome (np. na czas transportu lub walki na krótkim dystansie), celuje się wtedy z dodatkowej szczerbinki/przeziernika o stałej nieregulowanej nastawie.

Celownik schodkowy - mechaniczny celownik strzelecki mający szczerbinę na końcu ramienia i podstawę z kilkoma stopniami o różnej wysokości. Zmiany nastaw dokonuje się poprzez przesunięcie znajdującego się na ramieniu suwaka i oparcie go o schodek o odpowiedniej wysokości.Karabin maszynowy (km, kaem) - samoczynna, zespołowa broń palna strzelająca amunicją karabinową o kalibrze do 20 mm. Karabiny maszynowe bardzo często są zasilane taśmą nabojową, gdzie umieszczona jest amunicja.

Celowniki ramkowe są stosowane najczęściej w broni przeznaczonej do prowadzenia ognia na dużych odległościach (np. karabinach i karabinach maszynowych) oraz strzelających stromotorowo (granatnikach).

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Celownik ramkowo-schodkowy
  • Celownik ramieniowy
  • Celownik schodkowy
  • Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Stanisław Torecki: 1000 słów o broni i balistyce. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1982, s. 53. ISBN 83-11-06699-X.
  • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: Encyklopedia współczesnej broni palnej (od połowy XIX wieku). Warszawa: Wydawnictwo WiS, 1994, s. 47. ISBN 83-86028-01-7.
  • Celownik ramkowo-schodkowy - mechaniczny celownik strzelecki o budowie łączącej rozwiązania celownika schodkowego i ramkowego. Celownik schodkowo-ramkowy posiada dwie szczerbiny, jedną na końcu ramienia, drugą na suwaku. Podstawa posiada kilka stopni o różnej wysokości. Niższe nastawy dokonuje się poprzez przesunięcie znajdującego się na ramieniu suwaka i oparcie go o schodek o odpowiedniej wysokości, wyższe po postawieniu ramienia w pozycji pionowej, poprzez ustawienie suwaka na odpowiedniej wysokości.
    Reklama