Cekcyn (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cekcyngmina wiejska w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim.
W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

Zdroje (niem. Streun) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Cekcyn.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).

Gmina posiada liczne walory turystyczne m.in. duża liczba jezior (27). Położona w otulinie Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Najcenniejsza atrakcję stanowi jeden z największych i najstarszych w Europie Rezerwat Cisów Staropolskich im. Leona Wyczółkowskiego, utworzony prawnie w 1956 r. w Wierzchlesie, niemniej ochroną objęty już od 1827 r. Siedziba gminy znajduje się w Cekcynie.

Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego – najstarszy rezerwat przyrody w Polsce i drugim pod tym względem w Europie. W roku 2002 minęło 175 lat od chwili jego założenia. Położony na południowo-wschodnim krańcu Borów Tucholskich, nad Jeziorem Mukrzańskim, pierwotnie zajmował powierzchnię 85,73 ha.Sławno – osada leśna w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Cekcyn.

Według stanu na dzień 31.12.2011 r. gminę Cekcyn zamieszkiwały 6604 osoby. Dochody gminy w 2015 wyniosły 26 mln zł, z czego 6 mln to dochody własne.

Natomiast według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwały 6783 osoby.

Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

Według danych z roku 2005 gmina Cekcyn ma obszar 253,32 km², w tym:

 • użytki rolne: 23%
 • użytki leśne: 68%
 • Gmina stanowi 23,56% powierzchni powiatu.

  Cekcynek – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Cekcyn, nad jeziorem Cekcyńskim Wielkim.Płochocin – kociewska wieś sołecka w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Warlubie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Cekcyn (niem. Polnisch Cekzin; kaszb. Cékcëno) – duża wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Cekcyn na południowym skraju Tucholskiego Parku Krajobrazowego nad jeziorem Wielkim Cekcyńskim.
  Huta – osada w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Cekcyn, w pobliżu zachodniego brzegu jeziora Cekcyńskim Wielkim.
  Nowy Sumin – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Cekcyn. 26 maja 1868 roku w Nowym Suminie urodził się Otton Andrzej Steinborn - doktor, pierwszy komisaryczny prezydent Torunia, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta. W 2008 roku w 140-rocznicę jego urodzin ufundowana została pamiątkowa tablica, umieszczona na budynku po byłej szkole.
  {{Polska miejscowość infobox}} Nieznane pola: "dopełniacz nazwy". Zamarte – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Cekcyn.
  Bysław (niem. Gross Bislaw nazwa oficjalna do 1920 i 1939–1942) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Lubiewo na wschodnim obrzeżu Borów Tucholskich przy drodze wojewódzkiej nr 240, nad Jeziorem Bysławskim. Wieś jest siedzibą sołectwa Bysław w którego skład wchodzą również Bociany, Budajewo oraz wybudowania Wybudowania pod Bysławek, Wybudowanie pod Lubiewice, Wybudowanie pod Szumiącą.
  Uroczysko – część lasu (rzadziej pola lub łąki) o orientacyjnym znaczeniu, bez ściśle oznaczonych granic; jest to miejsce związane zwykle ze szczególnym wydarzeniem historycznym, legendą, kurhanem, czy w którym występują charakterystyczne cechy przyrodnicze. Teren zwykle ciekawie ukształtowany geograficznie, niejednokrotnie tworzy niewielki obszar rezerwatu przyrody.
  Lubiewice – leśniczówka w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Cekcyn.

  Reklama