Cegielinka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cegielinka t. kanał Cegielinka (do 1945 niem. Zeg(g)elinstrom t. Zegelin) – prawę ramię boczne Regalicy na Międzyodrzu w Szczecinie na wysokości Zdrojów, pomiędzy 735,8 a 737,0 km; współczesne i oficjalne źródła podają długość 1550 m i powierzchnię 13,9 ha.

Szczecin Główny (do 1945 niem. Stettin Hauptbahnhof) – najważniejszy ze szczecińskich dworców, usytuowany przy ul. K. Kolumba na Nowym Mieście na lewym brzegu Odry. Jedna z najstarszych stacji kolejowych na terenie Polski.Szczecin Port Centralny – kolejowa stacja węzłowa i rozrządowa w północnej części szczecińskiego Międzyodrza. Położony jest nieopodal ul. Gdańskiej (droga krajowa nr 10). W skład stacji wchodzi największa szczecińska lokomotywownia Szczecin Port Centralny formalnie stanowiąca bocznicę szlakową; okręgi Szczecin Port Centralny SPA, Szczecin Port Centralny SPB i Szczecin Port Centralny SPC stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze; grupa torów Szczecin Port Centralny SPB Rozrządowy; przystanek służbowy Szczecin Port Centralny SPC21 oraz pasażerska stacja postojowa Szczecin Zaleskie Łęgi.

Jest najbardziej zmienionym odcinkiem Regalicy. Na wysokości wyspy Siedlińska Kępa przyjmuje prawobrzeżny dopływ – Chojnówkę.

W latach 1846–1945 istniała linia kolejowa łącząca Szczecin Dąbie ze Szczecinem Głównym przez stacje Sz. Lotnisko i Sz. Port Centralny. Linia przestała istnieć w 1945 z powodu zburzenia i nieodbudowania mostów przez Siedlińską Kępę nad Cegielinką i Martwą Wodą.

Leży w obwodzie rybackim „Odra nr 5" i jest popularnym miejscem wędkowania – występują leszcze i płoć morska, jesienią sandacz i inne drapieżniki. Czasami trafiają się większe (rekordowe) sumy czy tołpygi.

Martwa Woda (niem. Kahnfahrt) - odcinek nurtu Regalicy przepływający pomiędzy wyspami: Brynecki Ostrów i Siedlińską Kępą. Jej obecny kształt wynika z częściowego zasypania dawnego nurtu i utworzeniem przekopu.Zdroje (do 1945 niem. Finkenwalde) – część miasta i osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta. Położone na Prawobrzeżu, przy drodze krajowej nr 10 (w kier. Stargard Szczeciński). Zdroje graniczą z osiedlami: Dąbie na północy, Słoneczne i Bukowe-Klęskowo na wschodzie, Podjuchy na południowym zachodzie i poprzez rzekę Regalicę z Międzyodrzem. Południową granicę z gminą Stare Czarnowo wyznacza autostrada A6.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Polski
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Ramię boczne – część naturalnego koryta rzeki, która wydziela się od głównego koryta i płynie w pewnej odległości od niego, po czym łączy z nim.Szczecin Lotnisko - stacja kolejowa w Szczecinie która zlokalizowana była przy ul. Hangarowej, na południowych krańcach lotniska Dąbie, w północnej części Zdrojów (stąd niemiecka nazwa). Przez stację od 1898 r. prowadziły jedyne tory łączące Szczecin Główny z Dąbiem oraz linią do Sobieradza. W 1936 r. otwarto linię przez południową część Międzyodrza (Dziewoklicz). Linia ta po zburzeniu w czasach II wojny światowej północnego mostu nad Regalicą, którego już później nie odbudowano, stała się jedyną przeprawą łączącą Lewobrzeżną i Prawobrzeżną część miasta. W 1945 r. stacja Szczecin Lotnisko stała się początkową dla linii przez Stare Czarnowo do Sobieradza. Po wojnie nosiła nazwy: Czanowo i Zdroje. Pod koniec lat 60. zamknięto całą linię dla ruchu pasażerskiego, a w latach 70. tory z Lotniska do Dąbia i Zdrojów Wschodnich zostały rozebrane. Najbliższy przystanek ZDiTM "Hangarowa".
  Warto wiedzieć że... beta

  Szczecin Dąbie to dworzec kolejowy i stacja węzłowa w Dąbiu, dzielnicy Szczecina, największy na Prawobrzeżu. Położony jest przy ul. Stacyjnej nieopodal rzeki Płoni. W okolicach stacji znajdują się 4 nastawnie: "SDB" (przy stacji) oraz "SDA", "SDA1" i "SDC".
  Szczecin (niem. Stettin, szw. Stettin, łac. Sedinum lub Stetinum – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej. Według danych z 30 czerwca 2012 roku miasto miało 409 211 mieszkańców.

  Reklama