Cecyliusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cecyliuszimię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od nazwy rodu Cecyliuszów.

CAECILII – plebejski ród rzymski, którego przestawiciele nosili przydomki (cognomen): Bassus, Denter, Metellus, Niger, Pinna, Rufus.Cecil Blount DeMille (ur. 12 sierpnia 1881 w Ashfield, Massachusetts - zm. 21 stycznia 1959) − amerykański producent filmowy, reżyser, scenarzysta i aktor.

Cecyliusz imieniny obchodzi 1 lutego, 15 maja i 3 czerwca.

Znane osoby noszące imię Cecyliusz:

 • Cecil Barclay – oficer tajnej służby wywiadowczej MI6
 • Cecil B. DeMille – amerykański filmowiec
 • Cecil Farris Bryant – polityk amerykański, działacz Partii Demokratycznej
 • Cecil Frank Powell – fizyk angielski, laureat nagrody nobla
 • Cecil Purdy – australijski szachista i dziennikarz
 • Cecil Rhodes – polityk brytyjski, przedsiębiorca
 • Cecyliusz Stacjuszkomediopisarz rzymski
 • Zapoznaj się również z:

  Komedia (łac. comoedia, z gr. κωμῳδία komodia, od wyrazów κῶμος komos – pochód i ᾠδή ode – pieśń) – jeden z trzech, obok tragedii i dramatu właściwego, gatunków dramatycznych. Komedie cechuje pogodny nastrój, komizm, najczęściej żywa akcja i szczęśliwe dla bohaterów zakończenie. Komedia rozwijała się już w starożytnej Grecji i Rzymie. Przedstawia komicznie sytuacje i wady bohaterów.Quintus Caecilius Metellus Nepos członek wpływowego plebejskiego rodu rzymskiego Cecyliuszy. Urodzony przed 100 p.n.e., zmarł ok. 54 p.n.e. Historycy przez długi czas uważali, że był rodzonym synem Kwintusa Cecyliusza Metellusa Neposa Starszego, konsula 98 p.n.e. T. P. Wiseman w swoim artykule wykazał, że Nepos Starszy nie miał rodzonych dzieci i żeby kontynuować najstarszą linię Cecyliuszy adoptował młodszego syna swojego brata stryjecznego, Celera trybuna ludu w 90 p.n.e. i Serwlii. W latach 67-63 p.n.e był legatem Pompejusza, w 67 uczestniczył w walkach z piratami u wybrzeży Licii i Fenicji, w 65-64 p.n.e. prowadził działania zbrojne w Syrii, zdobywając między innymi Damaszek. Po powrocie do Rzymu został w 62 trybunem ludowym z zadaniem dbania o interesy Pompejusza. Poddał krytyce działania Cycerona w walce ze sprzysiężeniem Katyliny. Usiłował przeforsować wnioski oddające Pompejuszowi dowództwo w Italii w walce z Katylinrczykami i zezwalające Pompejuszowi starać się o konsulat pod nieobecność w Rzymie. Weto przeciwko tym wnioskom złożył jego kolega w urzędzie Marek Porcjusz Katon. Walka o te wnioski wywołała masowe rozruchy w Rzymie i w rezultacie Nepos zbiegł do Pompejusza. W 60 p.n.e. został pretorem, w 57 p.n.e. został konsulem razem z Korneliusze Lentulusem Spinterem. Byli autorami ustawy wyznaczającej Pompejusza kuratorem dostaw zboża do Italii. Napos zdecydował się poprzeć wniosek kolegi odwołujący Cycerona z wygnania. Pomógł Klodiuszowi w zdobyciu stanowiska edyla. W latach 56-55 p.n.e. zarządzał prowincją Hiszpania Bliższa. Brał udział w rozmowach triumwirów w Lukce.
 • Kwintus Cecyliusz Metellus Nepos Młodszy – polityk rzymski
 • Żeński odpowiednik: Cecylia

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Cecyliusz Stacjusz (łac. Caecilius Statius; ur. ok. 230 p.n.e. - zm. ok. 168 p.n.e.) - komediopisarz rzymski. Pochodził z Galii Przedalpejskiej, prawdopodobnmie przybył do Rzymu jako jeniec wojenny po wojnie z Insubrami. Wyzwolony przez patrona, przyjął jego nazwisko rodowe Caecilius. Przyjaźnił się z Enniuszem, który mieszkał po sąsiedzku na Awentynie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Partia Demokratyczna (ang. Democratic Party) – jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, obok Partii Republikańskiej. Powstała w wyniku podziału Partii Demokratyczno-Republikańskiej około 1828 roku. Jest najstarszą funkcjonującą partią polityczną na świecie.
  Cecil Frank Powell (ur. 5 grudnia 1903 w Tonbridge, Kent, Wielka Brytania, zm. 9 sierpnia 1969 w Bellano, Włochy) – angielski fizyk, laureat Nagrody Nobla, którą uzyskał za użycie emulsji światłoczułej i wytworzenie specjalnej emulsji jądrowej do badania procesów jądrowych i za odkrycia związane z mezonami, dokonane przy zastosowaniu tej metody.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Secret Intelligence Service (SIS, znana także jako MI6 – Military Intelligence section 6, wywiad wojskowy Sekcja 6) – tajna brytyjska służba wywiadowcza powołana w roku 1909 do prowadzenia wywiadu zagranicznego.

  Reklama