Cecylia Yu So-sa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cecylia Yu So-sa (ko. 유 체칠리아) (ur. 1761 w Seulu, zm. 23 listopada 1839 tamże) – koreańska męczennica i święta Kościoła katolickiego.

Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.Miłosierdzie to aktywna forma współczucia, wyrażająca się w konkretnym działaniu, polegającym na bezinteresownej pomocy. Samo współczucie nie przekładające się na działanie miłosierdziem jeszcze nie jest. Termin ten wywodzi się z Biblii.

Cecylia Yu So-sa była drugą żoną Augustyna Chong Yak-jong – katolika zamęczonego w 1801 roku. Chrześcijanką została pod wpływem męża. Aresztowano ją razem z nim i trójką ich dzieci. Po pewnym czasie uwolniono ją i dzieci, ale cały jej majątek został skonfiskowany. Zamieszkała w domu brata męża, a później ze swoim synem Pawłem Chŏng Ha-sang.

Elżbieta Chŏng Chŏng-hye (ko. 정정혜 엘리사벳) (ur. 1797 r. w Majae, Korea – zm. 29 grudnia 1839 r. w Seulu) – koreańska męczennica, święta Kościoła katolickiego.Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.

Cecylia spędzała wiele czasu na modlitwie i uczynkach miłosierdzia. Podczas kolejnych prześladowań została aresztowana 19 lipca 1839 roku. Miała wtedy 78 lat. Bezskutecznie próbowano skłonić ją do wyrzeczenia się wiary. Pragnęła zostać ścięta jak jej mąż, jednak koreańskie prawo w tamtych czasach zabraniało skazywać na ścięcie ludzi w podeszłym wieku. Zmarła w więzieniu 23 listopada 1839 roku. Wielu jej krewnych zostało męczennikami, łącznie z jej dziećmi: Karolem Jeong Cheol-sang, Pawłem Chŏng Ha-sang i Elżbietą Chŏng Chŏng-hye.

Augustyn Jeong Yak-jong (kor. 정약종 아우구스티노; ur. w 1760 w Gwangju w Korei; zm. 8 kwietnia 1801 w Seulu) – koreański męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego. Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież.

Beatyfikowana została w dniu 5 lipca 1925 roku przez Piusa XI, a kanonizowana 6 maja 1984 roku przez Jana Pawła II w grupie 103 męczenników koreańskich.

Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 20 września w grupie 103 męczenników.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Martyrs of Korea († 1791-1888) (I) (ang.). Hagiography circle. [dostęp 2021-03-20].
 2. Yu So-sa Cecilia (1761-1839). „Catholic Bishops’ Conference of Korea Newsletter”. XVI (3), s. 8, Fall 2009. ISSN 93 1227-3422 93 (ang.). [dostęp 2021-03-20]. 
 3. Martirologio (wł.). www.vatican.va. [dostęp 2021-03-12].

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • beatyfikowani i kanonizowani przez Jana Pawła II
 • kult świętych
 • wstawiennictwo świętych
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Saint Cecilia Yu Sosa (ang.). CatholicSaints.Info. [dostęp 2015-12-20].
 • Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.Paweł Chŏng Ha-sang (ko. 정하상 바오로) (ur. 1795 r. w Majae, prowincja Kyŏnggi, Korea – zm. 22 września 1839 r. w Seulu) – kleryk, męczennik, święty Kościoła katolickiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Modlitwa – czynność kultowa, występująca w wielu religiach. Polega na skierowaniu swoich myśli do istoty lub istot, mogących być lub będących przedmiotem kultu (bogowie, święci, aniołowie).
  Męczennik chrześcijański (z gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek”) – osoba, która oddała swoje życie za wiarę. Do zaistnienia męczeństwa za Jezusa Chrystusa konieczny jest prześladowca, który zadaje śmierć ze względu na nienawiść do wiary. Prześladowca działa bezpośrednio sam lub zleca tę czynność innej osobie.
  103 męczenników koreańskich (znani również jako Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i towarzysze) jest to grupa męczenników zaliczonych w poczet świętych katolickich w 1984 r. przez Jana Pawła II.
  Ścięcie (lub dekapitacja) – metoda zadawania śmierci poprzez oddzielenie głowy od reszty ciała. Zazwyczaj jest to sposób wykonania wyroku śmierci lub morderstwa, choć znany jest przypadek z Wielkiej Brytanii (2003), gdy mężczyzna popełnił samobójstwo na własnoręcznie wykonanej domowej gilotynie.
  Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).
  Korea – dawne, obecnie nieistniejące zjednoczone państwo obydwu Korei: Północnej i Południowej, usytuowane na Półwyspie Koreańskim we wschodniej Azji. Graniczy od północy z Chinami i od północnego-wschodu z Rosją. Obszar zamieszkuje jednolita grupa etniczna – Koreańczycy. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, Korea została podzielona na dwa państwa: Republikę Korei (Korea Południowa) oraz Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (Korea Północna). Od 1948 roku do 1950 (wybuch wojny koreańskiej) granica pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową przebiegała dokładnie przez 38° równoleżnik, jednak od 1953 roku granice uległy zmianie.
  Język koreański – izolowany język używany na Półwyspie koreańskim. Według niektórych teorii łączony z językami ałtajskimi lub ajnoskim. Używany jest głównie w Korei Południowej oraz Północnej, a także w sąsiadującej z Koreą Północną chińskiej prefekturze autonomicznej Yanbian. Na świecie językiem tym posługuje się ok. 78 milionów ludzi, włączając w to duże skupiska w republikach dawnego Związku Radzieckiego, USA, Kanadzie, Brazylii i Japonii.

  Reklama