Catholic Encyclopedia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo The Catholic Encyclopedia

Catholic Encyclopediaencyklopedia katolicka wydana w latach 1907–1912 w Stanach Zjednoczonych.

Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

Założenia programowe[ | edytuj kod]

Catholic Encyclopedia powstała w celu dostarczenia swoim czytelnikom informacji na temat działań i doktryny i nauki Kościoła katolickiego. Od encyklopedii ogólnej różni się ona tym, iż pomija fakty i informacje niemające związku z Kościołem, choć z drugiej strony nie jest ona wyłącznie encyklopedią kościelną ani też nie ogranicza się do nauk Kościoła, ani do działań jego ludzi. Stanowi zapis wkładu katolików w intelektualny i artystyczny rozwój ludzkości, dokumentując osiągnięcia katolickich artystów, pedagogów i uczonych.

Katolicki Uniwersytet Ameryki (The Catholic University of America – CUA), usytuowany w północnowschodniej części Waszyngtonu.Encyklopedia (łac. encyclopaedia z stgr. ἐνκύκλιos, enkýklios – "tworzący krąg" + stgr. παιδεία, paideía – "wykształcenie") – kompendium ludzkiej wiedzy zapisane w formie zbioru artykułów hasłowych, złożonych z haseł (słów kluczowych) i tekstów je objaśniających (zawierających informacje dotyczące tych haseł). Hasła są ułożone w pewnym logicznym porządku, zazwyczaj alfabetycznym, dzięki czemu możliwe jest szybkie odnalezienie właściwej informacji.

Encyklopedia pomyślana została jako przedsięwzięcie całkowicie nowe, a nie jako tłumaczenie lub kompilacja wiadomości z innych encyklopedii. Jej wydawcy zabiegali o to, żeby napisane artykuły zawierały najnowsze i najdokładniejsze informacje, możliwe do uzyskania z reprezentatywnych dzieł na dany temat. Autorzy zostali wybrani ze względu na swoją specjalistyczną wiedzę i umiejętności w przedstawieniu tematu; oni też obarczeni zostali odpowiedzialnością za napisane przez siebie artykuły. Pochodząc z różnych części świata, nadali tworzonemu dziełu charakter międzynarodowy.

Wydawca – osoba bądź instytucja (ta druga zwana również wydawnictwem), za której pieniądze przygotowywane, opracowywane, a następnie drukowane jest czasopismo, książka, lub publikowana podobna rzecz, np. komercyjny portal internetowy.Wikisource (Wikiźródła) to wielojęzyczny siostrzany projekt Wikipedii, który działa jako jedno z przedsięwzięć Fundacji Wikimedia. Jego celem jest stworzenie wolnej bazy tekstów źródłowych.


Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama