Cathleen Nesbitt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kathleen Mary Nesbitt (ur. 24 listopada 1888 w Birkenhead, zm. 2 sierpnia 1982 w Londynie) – brytyjska aktorka teatralna filmowa i telewizyjna.

Alfred Joseph Hitchcock (ur. 13 sierpnia 1899 w Londynie, zm. 29 kwietnia 1980 w Los Angeles) – brytyjski reżyser i producent filmowy odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, pionier suspensu i thrillera psychologicznego. Po zrealizowaniu wielu udanych filmów w Wielkiej Brytanii przeniósł się do Hollywood. W 1956 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Często uważany jest za najlepszego brytyjskiego reżysera wszech czasów i jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych reżyserów w historii kina. Do jego najważniejszych filmów należą: Okno na podwórze, Zawrót głowy, Psychoza, Północ, północny zachód, Ptaki, Rebeka.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

Życiorys[ | edytuj kod]

Cathleen Nesbitt urodziła się w Birkenhead w rodzinie pochodzenia walijskiego i irlandzkiego. Kształciła się w Lisieux oraz na Queens University Belfast i Sorbonie. Miała młodszego brata Thomasa Nesbitta Jr., również aktora. Zmarł w roku 1927 na atak serca w Republice Południowej Afryki.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Rex Harrison, właśc. Reginald Carey Harrison (ur. 5 marca 1908 w Huyton, zm. 2 czerwca 1990 w Nowym Jorku) – sir, angielski aktor teatralny i filmowy. Zdobywca Oscara.

Zadebiutowała w roku 1910 na scenie jednego z londyńskich teatrów w sztuce Arthur Wing Pinero - Gabinet Ministra. Od tego czasu występował w niezliczonej liczbie spektakli. W 1911 roku udała się do Stanów Zjednoczonych i wystąpiła pierwszy raz na Broadwayu w sztuce The Well of the Saints. W roku 1916 powróciła do Londynu.

Pani Miniver (ang. Mrs. Miniver, 1942) − amerykański melodramat wojenny w reżyserii Williama Wylera. Propagandowy film opowiadający o II wojnie światowej z punktu widzenia angielskich rodzin. Główną bohaterką jest tytułowa Pani Miniver którą gra Greer Garson. Adaptacja książki autorstwa Jany Struther. Obraz nagrodzony Oscarem dla Najlepszego Filmu Roku.Desirée - amerykański film biograficzny, którego tematem jest historia życia Dezyderi Clary-Bernadotte. Scenariusz oparto na książce Annemarie Selinko.

Jej filmowym debiutem był występ w niemym filmie A Star Over Night z 1919 roku. Pierwszy film dźwiękowy z jej udziałem to Canaries Sometimes Sing z 1932 roku. W 1938 roku wystąpiła u boku Leslie Howard i Wendy Hiller w filmie Pigmalion.

Cathleen Nesbitt w roku 1963

Jej pierwszym hollywoodzkim filmem, był nominowany do Oscara film Trzy monety w fontannie (1954). Odegrała tam rolę Princessy. W tym samym roku zagrał u boku Ginger Rogers w filmie Black Widow . W roku 1955 zagrała z Carym Grantem w filmie Niezapomniany romans. Wystąpiła również w filmach Rodzice, miejcie się na baczności, Promise Her Anything.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

W roku 1956 roku wystąpiła ponownie na Broadwayu w sztuce Gigi w roli ciotki Alicii. W 1956 roku, zagrała rolę pani Higgins w sztuce My Fair Lady z Rexem Harrisonem. Nesbitt zagrał ponownie tę rolę w wieku 92 lat w 1981 roku również na Broadwayu. Był to jej ostatni występ w teatrze.

W latach 1963-1966 występowała w serialu The Farmer's Daughter w roli Alce Morley. Wystąpiła również w serialach, takich jak: Naked City, Doktor Kildare czy Upstairs, Downstairs.

Cezar i Kleopatra – zaliczana to gatunku tragikomedii sztuka napisana w 1901 roku, której autorem jest George Bernard Shaw. Opowiada dzieje Kleopatry w czasach zdobycia przez nią władzy w Egipcie, oraz ukazuje jej dość niezwykłe i nieco skomplikowane stosunki z Juliuszem Cezarem. Sztuka nie opisuje całego związku Cezara i Kleopatry, lecz jeden jego epizod. Autor nieco zmienia historię, ukazując swe postacie jako bardziej ludzkie, a co za tym idzie, bardziej sympatyczne. Znacznym plusem sztuki jest krytyka zarówno społeczeństwa starożytnego, jak i współczesnego, oraz użycie satyry potęgujące negatywne nastawienie autora do panujących wówczas nastrojów społecznych.Intryga rodzinna – amerykańska komedia kryminalna z 1976, zrealizowana na podstawie powieści The Rainbird Pattern Victora Canninga.

W 1969 roku wystąpiła u boku Richarda Burtona w filmie Staircase. W roku 1975 wystąpił w filmie Francuski łącznik. Rok później wystąpiła w thrillerze Alfreda Hitchcocka - Intryga rodzinna. Jej ostatnim filmem był Never Never Land z 1980 roku.

W 1972 roku zdobyła dwie Nagrody Daytime Emmy w kategoriach najlepsza aktorka w serialu i aktorka roku.

W 1973 roku Nesbitt wydała swoją autobiografię A Little Love and Good Company. W roku 1978 została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego. Zmarła w swoim londyńskim domu w wieku 94 lat z przyczyn naturalnych.

Richard Burton, właśc. Richard Walter Jenkins Jr. (ur. 10 listopada 1925 w Pontrydyfen, zm. 5 sierpnia 1984 w Genewie) – walijski aktor, jeden z największych gwiazdorów światowego kina powojennego. Od 1949 grał w teatrach, głównie w rolach szekspirowskich, które krytycy i publiczność bardzo wysoko oceniali. Jednak prawdziwą popularność przyniosły mu role w filmach amerykańskich, takich jak Moja kuzynka Rachela (My Cousin Rachel), Tunika (The Robe), za którą otrzymał nominację do Oscara. Gwiazdorem światowego formatu uczyniła go rola Marka Antoniusza w megaprodukcji Kleopatra (Cleopatra). Związał się wówczas z Elizabeth Taylor, z którą był później dwukrotnie żonaty (w latach 1964-1974 i 1975-1976). Obydwoje wystąpili później jako para aktorska w 9 filmach, które były olbrzymimi sukcesami kasowymi, np. Kto się boi Virginii Woolf? (Who’s Afraid of Virginia Woolf?) i Poskromienie złośnicy (The Taming of the Shrew) – obydwa z 1966. W latach 70. grywał głównie w filmach sensacyjnych, np. Człowiek klanu (Klansman) z 1974 lub Dzikie Gęsi (The Wild Geese) z 1978. Jego ostatnią wielką rolą była kreacja O’Briena w filmie 1984 (Nineteen Eighty-Four). Widać w niej było walkę aktora z postępującą chorobą. Sześciokrotnie nominowany do Oscara, nigdy nie otrzymał tej nagrody.Find a Grave – strona internetowa, która umożliwia dostęp do baz danych cmentarzy. Za jej pomocą można odszukać m.in. groby wielu znanych osób.

Jej mężem od 1922 roku do śmierci był adwokat i aktor Cecil Ramage (1895-1988). Mieli 2 dzieci.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Jassy, Iaşi (węg. Jászvásár) – miasto w północno-wschodniej Rumunii (w historycznej Mołdawii), nad rzeką Bahlui (dorzecze Prutu); ośrodek administracyjny okręgu Jassy; 308,8 tys. mieszkańców (2009).
Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

Reklama