Cathay Pacific

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Boeing 777-300ER w barwach Cathay Pacific
Cathay.b747-400.b-hud.cleaning.arp.jpg

Cathay Pacific Airlines (chiń. 國泰航空; pinyin Guótài Hángkōng) – czołowe linie lotnicze Hongkongu z siedzibą i główną bazą w międzynarodowym porcie lotniczym Hongkong. Linie obsługują loty pasażerskie i cargo pomiędzy 117 lotniskami w 37 krajach, za pomocą floty składającej się ze 126 szerokokadłubowych samolotów. Ponadto Cathay Pacific jest właścicielem, powstałej w 1985 r., regionalnej linii Dragonair, z którą w 2009 przewiozły prawie 25 mln pasażerów i ponad 1,5 mln ton cargo. Głównymi udziałowcami linii są Swire Pacific i Air China. Współzałożyciel i członek sojuszu Oneworld.

Zhuhai (chin.: 珠海; pinyin: Zhūhǎi) – miasto o statusie prefektury miejskiej w południowych Chinach, w prowincji Guangdong, w delcie Rzeki Perłowej, przy granicy z Makau. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 554 443. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 714 043 mieszkańców. Miasto posiada status specjalnej strefy ekonomicznej. Ośrodek szkolnictwa wyższego, turystyki oraz przemysłu elektronicznego, informatycznego, biotechnologii, farmaceutycznego, maszynowego, petrochemicznego; morski port handlowy Jiuzhou i pasażerski, port rzeczny; międzynarodowy port lotniczy. W mieście co dwa lata począwszy od 1996 roku odbywają się największe w Chinach targi i wystawa sprzętu lotniczego znana pod nazwą China International Aviation & Aerospace Exhibition.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

Nazwa Cathay pochodzi od Kataj (średniowiecznej nazwy Chin) oraz Pacyfiku, ponieważ założyciele chcieli dokonać przelotu nad oceanem, co nastąpiło w 1970 roku. Chińska nazwa linii „國泰” (Guótài) oznacza „Wspaniałe państwo”.

W rankingu Skytraxu w 2009 Cathay otrzymały tytuł Linii Lotniczych Roku, a w 2010 zdobyły pierwsze miejsce w kategorii Best Airline – Transpacific. W klasyfikacji tej samej organizacji – Cathay Pacific otrzymały tytuł 5 Star Airline.

Historia[ | edytuj kod]

Powstanie[ | edytuj kod]

Amerykanin Roy C. Farrell i Australijczyk Sydney H. de Kantzow, byli piloci wojskowi, założyli Cathay Pacific 24 września 1946. Początkowo główna siedziba linii znajdowała się w Szanghaju, następnie zostały przeniesione do Hongkongu, gdzie formalnie rozpoczęły działalność. Pierwsze połączenia ustanowiono pomiędzy Hongkongiem a Manilą, Singapurem i Szanghajem. Po dwóch latach jedna firma Butterfield & Swire, która później zmieniła nazwę na Swire Group, wykupiła 45% udziałów, linie Australian National Airways – 35%, a Farrell i de Kantzow wzięli po 10% każdy. W 1948 zarejestrowano nową spółkę jako Cathay Pacific Ltd. Później Swire nabył 52% udziałów i do dnia dzisiejszego jest wciąż właścicielem 40%.

Osaka (jap. 大阪市, Ōsaka-shi) - trzecie co do wielkości miasto w Japonii. Leży w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu w regionie Kinki (Kansai) nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Jest stolicą prefektury o tej samej nazwie i częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez około 18 mln osób.Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.

Lata 60., 70. i 80.[ | edytuj kod]

Pomiędzy 1962 a 1967 wyniki Cathay Pacific rosły średnio 20% rocznie. Uruchomiono połączenia do Japonii (Fukuoka, Nagoja i Osaka). W 1964 roku linie przewiozły milion pasażerów i zakupiły pierwszy odrzutowiec – Convair 880. W 1970 uruchomiły skomputeryzowany system rezerwacji i symulatory lotu.

Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

W latach 70. XX wieku uruchomiono loty do: Vancouver, Brisbane, Frankfurtu, Amsterdamu, Rzymu, San Francisco, Paryża, Zurychu, Manchesteru i Londynu. W 1979 linie nabyły pierwszego Boeinga 747-200 i aplikowały o rozpoczęcie lotów do Londynu.

15 maja 1986 spółka zadebiutowała na giełdzie w Hongkongu.

Lata 90.[ | edytuj kod]

W styczniu 1990 r. Cathay Pacific i spółka Swire Pacific nabyły 89% udziałów linii Dragonair i 75% w Air Hongkong W przeciągu dekady Cathay Pacific dokonały wymiany floty na kwotę 9 mld USD.

Air Pacific - narodowe linie lotnicze Fidżi z siedzibą w Nadi. Jest jedną w największych linii lotniczych w Oceanii. Głównym hubem jest port lotniczy Nadi.Kataj – nazwa nadana przez Europejczyków Chinom w średniowieczu. Nazwa ta odnosi się zwłaszcza do północnej części Państwa Środka. Pochodzi od koczowniczego ludu Kitanów, zamieszkującego te tereny od VII do XII wieku naszej ery.

W 1997 Hongkong powrócił do Chin, co skutkowało zmianą początkowych liter numerów rejestracyjnych wszystkich maszyn Cathay Pacific z „VR” (UK) na „B” (Chiny i Tajwan).

W 1999 przewoźnik założył sojusz Oneworld wraz z liniami: American Airlines, British Airways, Canadian Airlines oraz Qantas.

Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.
Malaysia Airlines – malezyjskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Sultan Abdul Aziz Shah. Obsługuje połączenia niemal z całym światem ze swojej bazy na lotnisku Kuala Lumpur International Airport, oraz oferuje bogatą sieć połączeń z Kota Kinabalu. Przewoźnik jest własnością rządu.
Tajwan, hist. Formoza (chiń. upr.: 台湾; chiń. trad.: 臺灣 lub 台灣; pinyin: Táiwān; pe̍h-ōe-jī: Tâi-oân) – wyspa na Oceanie Spokojnym, oddzielona od Chin kontynentalnych Cieśniną Tajwańską. Jest wyspą w większości wyżynną, obrzeża Tajwanu są nizinne.
Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny).
Morze Południowochińskie, (chiń. 南海 Nán Hǎi, wietn. Biển Đông, indonez., malajskie Laut Tiongkong Selatan, khmerskie Samot Czen, ang. South China Sea) – morze przybrzeżne w zachodniej części Oceanu Spokojnego.
Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.
Mexicana - meksykańskie linie lotnicza z siedzibą w Meksyku. Jest drugą co do wielkości linią lotniczą w Meksyku po Aeroméxico. 28 sierpnia 2010 linia zawiesiła działalność i wstrzymała wszystkie loty z powodu bankructwa.

Reklama