• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Casual dining

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Restauracja casual dining (Sphinx) w Gdańsku

  Casual dining – lokal gastronomiczny, który serwuje dania obiadowe w przystępnych cenach, w przyjaznej, rodzinnej atmosferze.

  Ceny w restauracjach typu casual dining są wyższe niż w sieciach fast food, czy też fast casual. Dania zazwyczaj przyrządzane są z lepszej jakości składników, co także wpływa na ich cenę. W porównaniu do sieci fast food pojedyncze porcje są znacznie większe. Klienci restauracji typu casual dining są obsługiwani przez kelnerów.

  Pizza Hut – jedna z największych sieci restauracyjnych typu casual dining na świecie. Właścicielem marki Pizza Hut jest Yum! Brands, Inc. (zlokalizowany w Dallas, Teksas, USA). Franczyzobiorcą Yum! i właścicielem restauracji Pizza Hut w Polsce jest europejska spółka AmRest Holdings SE notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.Segmentacja rynku – procedura dokonania podziału rynku na względnie jednorodne grupy konsumentów, które z uwagi na podobieństwo cech ujawniają podobny popyt, w celu przygotowania produktu wychodzącego naprzeciw ich potrzebom, a w konsekwencji uzyskania przewagi rynkowej.

  W przeciwieństwie do barów szybko-obsługowych, restauracje casual dining zazwyczaj serwują dania obiadowe posiadając w menu także wina i różne marki piw. Przykładem sieci tego typu w Wielkiej Brytanii jest Harvester i TGI Friday’s w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest to Pizza Hut, sieć restauracji Sphinx, Wook, Green Way oraz Sioux. Casual dining obejmuje segment rynku między szybko-obsługowymi barami (fast food), a drogimi, ekskluzywnymi restauracjami, w których oprócz wysokich cen obowiązuje nierzadko stosowny dress code. Restauracje casual dining często posiadają bar z oddzielnie zatrudnionymi pracownikami specjalizującymi się w serwowaniu drinków, z większym wyborem napojów alkoholowych. Są one często, lecz niekoniecznie, częściami większych sieci, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. We Włoszech restauracje tego typu nazywane są trattoria i zwykle prowadzone są w formie niezależnych firm rodzinnych. Do tego rodzaju restauracji starają się dołączyć także sieci KFC i McDonald’s, wprowadzając w swoich placówkach zmiany w aranżacji.

  Fast food (z ang. dosłownie szybka żywność) – rodzaj pożywienia szybko przygotowywanego i serwowanego na poczekaniu, na ogół taniego. Zwykle posiada ono wysoką wartość kaloryczną – zawiera dużą ilość tłuszczów i węglowodanów, przy równoczesnym niedoborze cennych dla organizmu substancji – błonnika, witamin i minerałów. Przeciwnicy tego typu odżywiania uważają, że regularne spożywanie produktów fast food prowadzi do chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, choroby nowotworowe, miażdżyca, choroby serca i wątroby. Współcześnie oblicze fast foodu zaczyna się zmieniać i coraz częściej zaliczane są do niego serwowane na poczekaniu sałatki.Sphinx – największa w Polsce sieć restauracji w segmencie casual dining. Obecnie zarządzana przez spółkę Sfinks Polska S.A. sieć restauracji liczy 91 punktów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Joanna Pieńczykowska: Restauracje ruszają na podbój polskich dróg (pol.). bankier.pl, Polska. Gazeta Opolska, 2008-02-23. [dostęp 2017-03-26].
  2. Rose Johnson: 4 Styles of Service in the Restaurant Business (ang.). marketrealist.com. [dostęp 2017-03-26].
  3. Adam Jones: What are casual-dining restaurants? (ang.). marketrealist.com, 2014-12-01. [dostęp 2017-03-26].
  4. Sphinx i Wook w Porcie Łódź (pol.). bankier.pl, 2010-04-09. [dostęp 2017-03-25].
  5. Italian Eateries: Ristorante, Trattoria, and the Osteria. [dostęp 2017-03-23]. Cytat: Less formal than a ristorante is the Trattoria. It is a casual and unpretentious place to dine.
  Trattoria (wł. trattoria) – rodzaj lokalu gastronomicznego we Włoszech, utrzymanego we włoskim stylu, skromniejszego niż restauracja, ale oferującego więcej niż austeria (osteria).Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kentucky Fried Chicken (KFC) – jedna z największych sieci barów szybkiej obsługi serwujących dania fast food, założona przez Harlanda Sandersa, bardziej znanego jako pułkownik Sanders. Centrala firmy znajduje się w Louisville w stanie Kentucky w USA.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.62 sek.