Casual dining

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Restauracja casual dining (Sphinx) w Gdańsku

Casual dining – lokal gastronomiczny, który serwuje dania obiadowe w przystępnych cenach, w przyjaznej, rodzinnej atmosferze.

Pizza Hut – jedna z największych sieci restauracyjnych typu casual dining na świecie. Właścicielem marki Pizza Hut jest Yum! Brands, Inc. (zlokalizowany w Dallas, Teksas, USA). Franczyzobiorcą Yum! i właścicielem restauracji Pizza Hut w Polsce jest europejska spółka AmRest Holdings SE notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.Segmentacja rynku – procedura dokonania podziału rynku na względnie jednorodne grupy konsumentów, które z uwagi na podobieństwo cech ujawniają podobny popyt, w celu przygotowania produktu wychodzącego naprzeciw ich potrzebom, a w konsekwencji uzyskania przewagi rynkowej.

Ceny w restauracjach typu casual dining są wyższe niż w sieciach fast food, czy też fast casual. Dania zazwyczaj przyrządzane są z lepszej jakości składników, co także wpływa na ich cenę. W porównaniu do sieci fast food pojedyncze porcje są znacznie większe. Klienci restauracji typu casual dining są obsługiwani przez kelnerów.

Fast food (z ang. dosłownie szybka żywność) – rodzaj pożywienia szybko przygotowywanego i serwowanego na poczekaniu, na ogół taniego. Zwykle posiada ono wysoką wartość kaloryczną – zawiera dużą ilość tłuszczów i węglowodanów, przy równoczesnym niedoborze cennych dla organizmu substancji – błonnika, witamin i minerałów. Przeciwnicy tego typu odżywiania uważają, że regularne spożywanie produktów fast food prowadzi do chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, choroby nowotworowe, miażdżyca, choroby serca i wątroby. Współcześnie oblicze fast foodu zaczyna się zmieniać i coraz częściej zaliczane są do niego serwowane na poczekaniu sałatki.Sphinx – największa w Polsce sieć restauracji w segmencie casual dining. Obecnie zarządzana przez spółkę Sfinks Polska S.A. sieć restauracji liczy 91 punktów.

W przeciwieństwie do barów szybko-obsługowych, restauracje casual dining zazwyczaj serwują dania obiadowe posiadając w menu także wina i różne marki piw. Przykładem sieci tego typu w Wielkiej Brytanii jest Harvester i TGI Friday’s w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest to Pizza Hut, sieć restauracji Sphinx, Wook, Green Way oraz Sioux. Casual dining obejmuje segment rynku między szybko-obsługowymi barami (fast food), a drogimi, ekskluzywnymi restauracjami, w których oprócz wysokich cen obowiązuje nierzadko stosowny dress code. Restauracje casual dining często posiadają bar z oddzielnie zatrudnionymi pracownikami specjalizującymi się w serwowaniu drinków, z większym wyborem napojów alkoholowych. Są one często, lecz niekoniecznie, częściami większych sieci, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. We Włoszech restauracje tego typu nazywane są trattoria i zwykle prowadzone są w formie niezależnych firm rodzinnych. Do tego rodzaju restauracji starają się dołączyć także sieci KFC i McDonald’s, wprowadzając w swoich placówkach zmiany w aranżacji.

Trattoria (wł. trattoria) – rodzaj lokalu gastronomicznego we Włoszech, utrzymanego we włoskim stylu, skromniejszego niż restauracja, ale oferującego więcej niż austeria (osteria).Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Joanna Pieńczykowska: Restauracje ruszają na podbój polskich dróg (pol.). bankier.pl, Polska. Gazeta Opolska, 2008-02-23. [dostęp 2017-03-26].
  2. Rose Johnson: 4 Styles of Service in the Restaurant Business (ang.). marketrealist.com. [dostęp 2017-03-26].
  3. Adam Jones: What are casual-dining restaurants? (ang.). marketrealist.com, 2014-12-01. [dostęp 2017-03-26].
  4. Sphinx i Wook w Porcie Łódź (pol.). bankier.pl, 2010-04-09. [dostęp 2017-03-25].
  5. Italian Eateries: Ristorante, Trattoria, and the Osteria. [dostęp 2017-03-23]. Cytat: Less formal than a ristorante is the Trattoria. It is a casual and unpretentious place to dine.
Kentucky Fried Chicken (KFC) – jedna z największych sieci barów szybkiej obsługi serwujących dania fast food, założona przez Harlanda Sandersa, bardziej znanego jako pułkownik Sanders. Centrala firmy znajduje się w Louisville w stanie Kentucky w USA.
Reklama