Casterman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Castermanbelgijskie wydawnictwo komiksowe i książek dla dzieci i młodzieży. Zostało założone w 1780 roku w Tournai i początkowo działało jako drukarnia. Od 1934 roku publikowało serię komiksową Przygody Tintina autorstwa Hergé, co zapoczątkowało działalność wydawnictwa na polu komiksu. Wśród znanych także w Polsce komiksów Castermana są m.in. Corto Maltese, Szninkiel, Skład główny. Wydawnictwo należy od 2004 do koncernu medialnego Groupe Flammarion.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Przygody Tintina (fr. Les Aventures de Tintin) - seria komiksowa autorstwa belgijskiego artysty Georges’a Remi, który swoje prace podpisywał pseudonimem Hergé. Seria zaliczana jest do najpopularniejszych komiksów europejskich XX wieku. Wydrukowano ponad 200 milionów egzemplarzy tego komiksu i przetłumaczono na ponad 90 języków. Obecnie prawa autorskie do Przygód Tintina należą do belgijskiego wydawnictwa Casterman, a po polsku całą serię wydał Egmont Polska.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa wydawnictwa Casterman (fr.)
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Skład główny (fr. Magasin Général) to seria komiksowa, której twórcami są francuscy scenarzyści i rysownicy: Régis Loisel i Jean-Louis Tripp. W oryginale ukazuje się od 2006 r. nakładem wydawnictwa Casterman, po polsku publikuje ją Egmont Polska od 2010 r.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Szninkiel (fr.: Le grand pouvoir du Chninkel, dosł. Wielka potęga Szninkla) — powieść graficzna z gatunku fantasy, której autorami są Jean Van Hamme (scenariusz) i Grzegorz Rosiński (rysunki). Po raz pierwszy ukazała się w oryginale francuskim w 10 odcinkach na łamach czasopisma "(À suivre)" latach 1986-1987. Wydanie zbiorcze ukazało się w 1988 roku nakładem wydawnictwa Casterman, a po polsku w tym samym roku wydała ją oficyna wydawnicza Orbita. Na przełomie 2001 i 2002 roku liczący ponad 130 stron czarno-biały komiks został wznowiony w trzyczęściowej wersji i pokolorowany (w Polsce wydał go Egmont Polska równocześnie z wydaniem francuskim). W 2010 roku polskie wydanie zostało wznowione przez Egmont Polska w czarno-białej wersji w ramach ekskluzywnej reedycji komiksów autorstwa Grzegorza Rosińskiego.
  Wydawca – osoba bądź instytucja (ta druga zwana również wydawnictwem), za której pieniądze przygotowywane, opracowywane, a następnie drukowane jest czasopismo, książka, lub publikowana podobna rzecz, np. komercyjny portal internetowy.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.

  Reklama