Cass Elliot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cass Elliot, właściwie Ellen Naomi Cohen (ur. 19 września 1941 w Baltimore, zm. 29 lipca 1974 w Londynie) – amerykańska piosenkarka, najbardziej znana jako Mama Cass z kwartetu The Mamas & The Papas. Po rozpadzie grupy śpiewała solo, wydając dziewięć albumów. Zmarła na zawał serca w Londynie.

Scooby Doo i Brygada Detektywów (ang. Scooby-Doo! Mystery Incorporated) – amerykański serial animowany z serii Scooby Doo, wyprodukowany w studiu Warner Bros, nawiązujący stylem i konstrukcją odcinków do oryginalnego serialu, a także do Co nowego u Scooby’ego? Premierowe odcinki pierwszej serii były emitowane na Cartoon Network od 29 sierpnia do 3 października 2011 roku.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Piosenkarka funkcjonuje w kulturze popularnej do dziś. Nagrania Mamy Cass i jej kwartetu bywają wykorzystywane jako ścieżka dźwiękowa w produkcjach filmowych. Kilka utworów wykorzystano w filmie Wspaniała rzecz, w którym to pojawia się również wątek nastolatki zafascynowanej artystką. Utwór Make Your Own Kind of Music został wykorzystany w drugim sezonie serialu telewizyjnego Lost w odcinkach Man of Science, Man of Faith, Adrift i Flashes Before Your Eyes. Pojawiła w serialu animowanym Nowy Scooby Doo w odcinku Nawiedzona wytwórnia słodyczy w wersji rysunkowej, w Scooby Doo i Brygada Detektywów w odcinku Tajemne serum (na licytacji) oraz w dziewiątym odcinku ósmego sezonu serialu Dexter.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Zagubieni (ang. Lost) – amerykański serial fantastyczno-przygodowy. Przedstawia losy pasażerów samolotu linii Oceanic Airlines, który rozbił się na trasie z Sydney do Los Angeles na pełnej tajemnic tropikalnej wyspie gdzieś na południowym Pacyfiku.

Dyskografia[ | edytuj kod]

 • Dream a Little Dream (1968)
 • Bubblegum, Lemonade, and... Something for Mama (1969)
 • Make Your Own Kind of Music (1969)
 • Mama's Big Ones (1970)
 • Dave Mason & Cass Elliot (1971)
 • Cass Elliot (1972)
 • The Road Is No Place for a Lady (1972)
 • Don't Call Me Mama Anymore (1973)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nick Talevski: Rock Obituaries – Knocking On Heaven's Door. Omnibus Press, 2010, s. 154. ISBN 978-0-85712-117-2.
  2. Cass Elliot: Zadławiła się kanapką na śmierć?. muzyka.interia.pl. [dostęp 2014-07-29].
  3. Wspaniala rzecz (1996) Soundtracks (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2016-09-02].
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Ameryka – część Ziemi położona na zachodniej półkuli, w skład której wchodzą dwa kontynenty: Ameryka Północna i Ameryka Południowa. Rozciąga się na długości ponad 15 tys. km od Archipelagu Arktycznego po Ziemię Ognistą. Niekiedy na oznaczenie obu Ameryk używa się także określeń Nowy Świat lub półkula zachodnia.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  John Edmund Andrew Phillips znany również jako Papa John (ur. 30 sierpnia 1935 w Parris Island, zm. 18 marca 2001 w Los Angeles) – amerykański wokalista, gitarzysta i twórca piosenek. Członek oraz lider zespołu Mamas & The Papas.
  Denny Doherty (ur. 29 listopada 1940 w Halifax, zm. 19 stycznia 2007 w Mississauga, koło Toronto) – kanadyjski piosenkarz, zdobył sławę jako członek, popularnego w latach 60. XX wieku, zespołu The Mamas & the Papas, z którym zdobył nagrodę Grammy.
  Dexter – amerykański serial telewizyjny wyprodukowany i emitowany przez stację telewizyjną Showtime. Akcja serialu skupia się wokół Dextera Morgana (w tej roli Michael C. Hall). Bohater za dnia pracuje jako analityk śladów krwi w Miami Metro Police Department, nocą jest seryjnym mordercą. Pierwszy sezon serialu został stworzony na podstawie powieści Jeffa Lindsaya Demony Dextera (Darkly Dreaming Dexter). Scenariusz do kolejnych sezonów serialu, napisany przez Jamesa Manosa Jr., powstał niezależnie od prac Lindsaya. Michael C. Hall otrzymał za rolę wiele nagród i nominacji (wśród nich Złoty Glob).
  Baltimore (wym. [ˈbɒltɪmɔr]) – miasto na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, największe w stanie Maryland.

  Reklama