Cascada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cascadaniemieckie trio, tworzące muzykę hard dance oraz euro dance, założone w 2004. W skład zespołu wchodzą: wokalistka Natalie Horler i producenci Manian i Yanou.

"San Francisco" to piosenka wykonywana przez niemieckie trio Cascada. Pochodzi ona z czwartego albumu grupy Original Me (2011). Tekst do niej został napisany przez DJ Maniana i Yanou, a została wydana 3 czerwca 2011, jako trzeci oficjalny singiel. Premiera teledysku odbyła się na portalu YouTube 28 kwietnia 2011. W klipie widać wokalistkę Cascady, która wraz z grupą tancerzy ubrana jest w stylu hipisowskim. Piosenka spotkała się z pozytywnymi recenzjami. Porównywana jest do hitu Katy Perry "California Gurls" z 2010. "San Francisco" okazał się sukcesem komercyjnym w Austrii i uznany jest za najlepszy singiel od czasu wydania "Evacuate the Dancefloor" w 2009. Na notowaniach piosenka znalazła się na miejscu #14, natomiast w Niemczech i Holandii zajęła #13 pozycję.Teneryfa (hiszp. Tenerife) – należąca do Hiszpanii wyspa na Oceanie Atlantyckim, u północno-zachodnich wybrzeży Afryki, zaliczana do Makaronezji. Jest największą i najludniejszą wyspą w archipelagu Wysp Kanaryjskich i najludniejszą wyspą hiszpańską. Teneryfa, choć geograficznie leży w północnej Afryce, jest integralną częścią Hiszpanii i Unii Europejskiej. Obowiązującą na wyspie walutą jest Euro, a językiem urzędowym język hiszpański. Z mieszkańcami można się też porozumiewać w językach angielskim i niemieckim, w tych językach są też niektóre tablice informacyjne.

Zespół zdobył popularność dzięki przebojom, takim jak „Miracle”, „Everytime We Touch”, „Truly Madly Deeply”, „What Hurts the Most”, „Evacuate the Dancefloor” czy „Pyromania”. Debiutancki album Everytime We Touch jest największym sukcesem komercyjnym zespołu. Łącznie sprzedał ponad 30 mln swoich płyt na całym świecie oraz 15 mln plików cyfrowych. W 2013 reprezentował Niemcy z piosenką „Glorious” w finale 58. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Pyromania – piosenka wykonywana przez niemieckie trio Cascada. Pochodzi ona z czwartego albumu grupy Original Me (2011). Tekst do niej został napisany przez Allana Eshuys’a, DJ Maniana i Yanou. Premiera utworu miała miejsce 12 lutego 2010 roku, a wydany został on po raz pierwszy jako singiel 19 marca 2010 roku przez wytwórnię Zooland Records. Jest to piosenka electropop wykonywana przez Natalie Horler – śpiewa ona w całości utworu, można w nim również usłyszeć męskie głosy mówiące „Pyro-pyro”. Tekst piosenki jest grą słów – mówi o miłości w ogniu i obsesji z nią związaną. „Pyromania” została różnie odebrana przez krytyków. Jedni chwalą ją za to, jak łatwo piosenka wpada w ucho, inni natomiast twierdzą, że jest ona mało oryginalna. Utwór zapewnił Cascadzie sukces – „Pyromania” znalazła się w Top 40 w Austrii, Czechach, Niemczech, Holandii i Szkocji. Teledysk miał swoją premierę 17 lutego 2010 roku w brytyjskiej stacji telewizyjnej Clubland TV. Ukazuje on wokalistkę i tancerzy w różnych futurystycznych scenach, którym towarzyszą liczne eksplozje ognia. Cascada wykonała utwór „Pyromania” na żywo w niemieckim programie „The Dome” oraz na „The 2010 Pepsi B96 Summerbash”.

Historia zespołu[ | edytuj kod]

W wieku 18 lat Natalie Horler pracowała w studiach muzycznych dla różnych DJów. W tym czasie poznała Yanou oraz Maniana, którzy zaproponowali jej współpracę. Pierwotnie wydawali utwory pod szyldem Cascade, jednak z powodu wytoczenia sprawy sądowej przez producenta muzycznego o pseudonimie Kaskade zmienili nazwę na Cascada. W 2004 nagrali debiutanckie single: „Miracle” i „Bad Boy”, które zostały wydane pod szyldem wytwórni Andorfine Records. Utwory przykuły uwagę amerykańskiej wytwórni muzyki dance Robbins Entertainment, z którymi wynegocjowali kontrakt. W 2004 wytwórnia wydała re-edycję singla „Miracle”, na którym znalazły się też utwory „Everytime We Touch”, zawierający sample z piosenki Maggie Reilly o tym samym tytule, i „How Do You Do!”, będący coverem przeboju grupy Roxette.

Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Popularne serwisy tego typu to m.in. iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.World Music Award – nagroda muzyczna przyznawana od 1989 roku artystom muzycznym z całego świata, za największą liczbę sprzedanych płyt. Nagrody przyznawane są przez International Federation of the Phonographic Industry (IFPI).

W 2006 wydali pierwszy album studyjny pt. Everytime We Touch, który promowali singlem „Miracle”. Utwór trafił na pierwsze miejsce list przebojów we Francji. Drugi, tytułowy singiel z albumu, zyskał międzynarodowy sukces, trafiając na wysokie miejsca wielu list przebojów w Europie i do pierwszej dziesiątki amerykańskiej listy Billboard. Singiel zdobył certyfikat złotej i platynowej płyty w USA. W międzyczasie zaczęli tworzyć pod szyldem własnej wytwórni Zooland, dzięki któremu wydali kolejne międzynarodowe single: „Truly Madly Deeply”, będący coverem utworu zespołu Savage Garden, „Kids in America” (Kim Wild) oraz „A Neverending Dream” (grupy X-Perience). Wydali też kilka singli regionalnych, m.in. w Szwecji czy w Niemczech. Album Everytime We Touch trafił na pierwsze miejsce listy najczęściej kupowanych płyt w Irlandii, był wysoko notowany również w USA i Wielkiej Brytanii. Za płytę odebrali World Music Award dla „najlepiej sprzedającego się na świecie niemieckiego artysty”. Również w 2006 wydali składankę pt. The Remix Album, zawierającą remiksy największych hitów w dorobku zespołu.

Everytime We Touch – czwarty singel pochodzący z albumu Everytime We Touch. Piosenka została bardzo pozytywnie przyjęta przez krytyków, co spowodowało międzynarodowy sukces tego utworu oraz wypromowanie zespołu w świecie. Uzyskała ona certyfikat RIAA w postaci podwójnej platyny.Katheryn Elizabeth Hudson, znana pod pseudonimem Katy Perry (ur. 25 października 1984 roku w Santa Barbara w stanie Kalifornia) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale również twórczyni muzyki oraz aktorka. Ojciec Perry jest pastorem, dlatego dorastała słuchając gospel i śpiewając w kościelnym chórze. Po zdobyciu GED w wieku piętnastu lat rozpoczęła karierę muzyczną jako Katy Hudson. Pod koniec 2001 roku wydała swój debiutancki album studyjny Katy Hudson, jednak nie osiągnął on komercyjnego sukcesu. Następnie nagrała dwie kolejne płyty: z producenckim zespołem Matrix oraz solową, która nie została opublikowana. W 2007 roku podpisała kontrakt z wytwórnią Capitol Records. Wówczas przyjęła pseudonim Katy Perry.

W 2007 wydali drugi album studyjny pt. Perfect Day. Pierwszym singlem był utwór „What Hurts the Most”, cover pioseki Rascal Flatts, który trafił do pierwszej dziesiątki list przebojów. W 2008 wydali reedycję singla z b-side’m, coverem przeboju Wham!Last Christmas”. Zaprezentowali także dwa nowe utwory promujące płytę: „What Do You Want from Me?” oraz „Because the Night” (Patti Smith) oraz piosenki „Faded” i „Perfect Day”, które były notowane głównie na listach amerykańskich muzyki dance. Na płycie znalazły się także covery piosenek „Sk8er BoiAvril Lavigne i „Just Like a PillPink.

Savage Garden – australijski duet założony w 1994 w Brisbane w Australii. Jego skład tworzył Darren Hayes (wokalista) i Daniel Jones (gitarzysta i klawiszowiec). Grupa prezentowała piosenki w stylu pop, chociaż zdarzały się utwory nagrywane w stylu rocka alternatywnego.Eurodance – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej) popularny w latach 90. XX wieku bedący podgatunkiem muzyki dance.
Natalie Horler podczas ceremonii niemieckich VIVA Comet Awards, 2010

W 2009 wydali trzeci album studyjny pt. Evacuate the Dancefloor. Promowali go tytułowym singlem, z którym zadebiutowali na pierwszym miejscu brytyjskiej listy przebojów i dotarli do czołówki notowań w Australii, Belgii, Francji, Nowej Zelandii, Norwegii. W ramach trasy promocyjnej wystąpili w Berlinie jako support Britney Spears podczas jej trasy koncertowej The Circus Starring: Britney Spears. Pozostałymi singlami z albumu zostały utwory „Fever” i „Dangerous”.

Glorious – singel Cascady, wydany 8 lutego 2013, pochodzący z albumu The Best of Cascada. Utwór napisali i skomponowali Yann Peifer, Manuel Reuter, Andres Ballinas i Tony Cornelissen.Britney Jean Spears (ur. 2 grudnia 1981 w McComb) – amerykańska piosenkarka muzyki pop i dance, tancerka i projektantka mody.

W 2011 wydali czwarty album studyjny pt. Original Me, który promowali singlem „Pyromania”, który znalazł się na trzecim miejscu holenderskiej listy przebojów i na 11. miejscu we Francji, a także singlami „Night Nurse” i „San Francisco”, który był często porównywany do „California GurlsKaty Perry z 2010. We wrześniu wydali utwór „Au Revoir”, który znalazł się na 31. miejscu australijskiej listy przebojów. W tym samym miesiącu wytwórnia Robbins Entertainment poinformowała o zakończeniu współpracy z trio.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).A Neverending Dream to ósmy singiel wydany z debiutanckiego albumu zespołu Cascada. W Niemczech był piątym singlem, natomiast w Wielkiej Brytanii czwartym.

5 marca 2012 zaprezentowali teledysk do singla „Summer of Love”. Klip został nakręcony na Teneryfie. W kwietniu wydali album kompilacyjny pt. Back on the Dancefloor, na której znalazł się utwór „Summer of Love”, największe przeboje grupy oraz remiksy. W lipcu opublikowali singiel „The Rhythm of the Night”, będący coverem przeboju grupy Corona, do którego nakręcili teledysk. W listopadzie wydali świąteczny album pt. It's Christmas Time, na którym gościnnie zagrał David Horler. Na płycie znalazło się 11 znanych utworów świątecznych w wykonaniu formacji oraz premierowa piosenka „Somewhere at Christmas Time”.

Debiut (fr. début – pierwszy rzut) – pierwsze publiczne wystąpienie w jakiejś dziedzinie, zwykle oznaczające rozpoczęcie kariery zawodowej; w kulturze i sztuce pierwsze dzieło jakiejś osoby – debiutanta. Perfect Day – drugi album studyjny niemieckiego zespołu Cascada, wydany został w 2007 roku. Zawiera covery takich utworów jak: "Sk8er Boi" Avril Lavigne, "Just like a Pill" Pink, "Because the Night" Patti Smith czy "What Hurts the Most" Marka Willsa.
Natalie Horler podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2013

Pod koniec 2012 znaleźli się na liście finalistów programu Norddeutscher Rundfunk Unser Song fur Malmö, do którego zgłosili z utworem „Glorious” autorstwa Andresa Ballinasa i Tony'ego Cornellisena. 14 lutego 2013 wystąpili w finale eliminacji i, zdobywsy łącznie 30 punktów (maksymalną notę 12 pkt od telewidzów, 10 pkt od jurorów oraz 8 pkt od internautów), zwyciężyli, zostając reprezentantami Niemiec w 58. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Malmö,. Po finale selekcji pojawiły się informacje o plagiacie przeboju LoreenEuphoria”, czemu zaprzeczył jej twórca, Thomas G:son. Utwór dopuszczono do udziału w 58. Konkursie Piosenki Eurowizji. W międzyczasie, tj. 29 marca wydali składankę przebojów pt. The Best of Cascada. Utwór „Glorious” znalazł się w gronie faworytów do zwycięstwa Konkursu Piosenki Eurowizji w rankingach fanów oraz Stowarzyszenia Miłośników Eurowizji (OGAE). 18 maja wystąpili w finale konkursu i zajęli 21. miejsce, zdobywszy 18 punktów. Podczas występu Horler miała na sobie cekinową sukienkę projektu Katji Convents. Po finale konkursu wydali singiel „The World Is In My Hands”. W listopadzie wydali cyfrowo album studyjny pt. Acoustic Sessions, na którym umieścili akustyczne wersje swoich przebojów.

Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

Od 2014 wydają regularnie nowe single: „Blink” (2014) i „Madness” (2014, nagrany z gościnnym udziałem Trisa), „Reason” (2015) i „Run” (2018). W 2016 pojawili się gościnnie w utworze Cassiano „Praise You”.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.
Hard dance – termin określający grupę cięższych stylów muzyki elektronicznej (z charakterystyczną cechą w postaci skocznego beatu 4/4). Najczęściej utożsamiany z hard trance, hard house, hardstyle i jumpstyle, czasami również hardcore.
Das Erste – pierwszy program niemieckiej telewizji publicznej, będący wspólnym przedsięwzięciem dziesięciu publicznych nadawców zrzeszonych w ARD.
What Do You Want from Me? - drugi singel z albumu Perfect Day. W Niemczech singiel wydany został 7 marca 2008 roku, a w Wielkiej Brytanii 24 marca 2008 roku.
Remiks – utwór muzyczny, który powstał dzięki zmianie innego. W odróżnieniu od covera, remiks jest opracowaniem utworu z wykorzystaniem tzw. śladów oryginału udostępnionych przez pierwotnego autora.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.

Reklama