Casamassima

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Casamassima – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Apulia, w prowincji Bari. Według danych na styczeń 2009 gminę zamieszkiwało 18 838 osób przy gęstości zaludnienia 243,4 os./1 km².

Józef Giza (ur. 3 marca 1887 w Dąbrówce Polskiej, zm. 16 sierpnia 1965 w Londynie) – generał brygady Wojska Polskiego.Polski Cmentarz Wojenny pod Casamassima , wł. potocznie il cimitero polacco lub il cimitero Korpusu - pierwszy polski cmentarz wojenny, który powstał w miejscowości Casamassima, niedaleko Bari, na południu Włoch, gdzie znajduje się około 431 grobów. Ten mały, najbardziej "włoski" w charakterze, ozdobiony drzewostanem typowym dla tego regionu śródziemnomorskiego, cmentarz leży między otaczającymi go winnicami.

Polski Szpital Wojenny[ | edytuj kod]

Podczas II wojny światowej, przed rozpoczęciem przez 2 Korpus Polski szturmu na Monte Cassino, 4 maja 1944 r. w Cassamassima utworzono Polski Szpital Wojenny nr 5 (początkowo jako Szpital Wojenny nr 1). Miał on przyjmować rannych, którzy wymagali dłuższej opieki specjalistycznej.

Tadeusz Mieczysław Sokołowski (do 1914 r. Gedeon Mieczysław), ps. Marcin (ur. 28 października 1887 w Worobinie w pow. rówieńskim, zm. 21 stycznia 1965 w Szczecinie) – polski lekarz-chirurg, pułkownik Wojska Polskiego; uczestnik m.in. walk I Brygady Legionów Polskich, wojny polsko-bolszewickiej, kampanii wrześniowej, kampanii włoskiej II Korpusu, jeden z założycieli i profesor Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, jeden z pionierów transfuzjologii w Polsce i specjalista w dziedzinie traumatologii i chirurgii ręki.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

Komendantem szpitala był płk dr Franciszek Bałaszeskul (komendant Szpitala nr 1), a jako lekarze pracowali tam Julian Maj, Tadeusz Mieczysław Sokołowski. W szpitalu był leczony m.in. gen. bryg. Józef Giza.

Był to szpital na 1200 łóżek, w którym pracowało 106 sióstr i 160 ochotniczek. Podczas walk na Monte Cassino do szpitala przywożono tylu rannych, że główna droga w miasteczku bywała całkowicie zablokowana ciężarówkami.

Po zakończeniu walk na Monte Cassino polscy lekarze objęli opieką medyczną także miejscową ludność cywilną, zyskując w miasteczku i jego okolicach wdzięczność i pamięć mieszkańców.

Henryk Sucharski (ur. 12 listopada 1898 w Gręboszowie, zm. 30 sierpnia 1946 w Neapolu we Włoszech) – polski dowódca wojskowy, major Wojska Polskiego, komendant Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w kampanii wrześniowej.Bitwa o Monte Cassino (zwana także bitwą o Rzym) – w rzeczywistości cztery bitwy stoczone przez wojska alianckie z Niemcami, które miały miejsce w 1944 roku w rejonie klasztoru na Monte Cassino. Bitwa ta uznawana jest za jedną z najbardziej zaciętych (obok walk pod Stalingradem, na Łuku Kurskim, lądowania w Normandii i powstania warszawskiego) w czasie II wojny światowej. Brytyjski historyk Matthew Parker napisał: Bitwa o Cassino − największa lądowa bitwa w Europie − była najcięższą i najkrwawszą z walk zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem na wszystkich frontach drugiej wojny światowej. Po stronie niemieckiej wielu porównywało ją niepochlebnie ze Stalingradem.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Julian Maj (ur. 7 stycznia 1907 w Dąbrówce Wisłockiej, zm. 28 sierpnia 1982) – lekarz, oficer Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, uczestnik bitwy o Monte Cassino, po wojnie organizator i pierwszy dyrektor Szpitala w Dębicy.
Apulia (wł. Puglia) – region administracyjny w południowych Włoszech, o powierzchni 19348 km², 4 miliony mieszkańców i stolicą w Bari (362,5 tys. mieszkańców). Gęstość zaludnienia 208 osób na km². Graniczy z Molise, Kampanią i Basilicatą.

Reklama